Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cırcıra Ne İyi Gelir?

Cırcır, ishalin daha ağır bir şekilde gerçekleştiği durumdur. Genellikle normalden daha sık olacak biçimde gevşek ve sulu bir dışkı atımı ile gerçekleşir. Cırcır da daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyulur ve atılan dışkı miktarı daha fazladır. Çoğu durumda cırcır belirtileri ve işaretleri birkaç gün etkisini sürdürmektedir. Ancak bazı zamanlarda bu süreç birkaç haftaya kadar uzayabilir. Bu gibi durumlarda cırcır, iltihaplı bağırsak hastalığı veya tahriş olmuş bir bağırsak gibi ciddi düzensizliklere bir işaretçi olarak görülebilmektedir.

Cırcır ayrıca akut veya kronik olmak üzere 2 farklı çeşide sahiptir. Her bir çeşidin daha farklı sebepleri ve tedavisi mümkündür. Ayrıca cırcır için tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa, alınabilecek birtakım ilaçlar ile bu süreç daha da kısaltılabilir.

Cırcır Neden Olur?

Cırcır oluşumuna sebep olan birtakım etmenler mevcuttur. Genellikle virüse bağlı olarak gerçekleşen sebepler bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Alkol bağımlısı olmak
 • Birtakım yiyeceklere karşı alerji sahibi olmak
 • Diyabet hastalığı bulundurmak
 • Sindirim sistemine hasar verecek ve bozabilecek yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi
 • Bakteri veya diğer organizmaların oluşturabileceği enfeksiyon
 • Kullanılan birtakım ilaçların oluşturacağı yan etkiler
 • Tiroid bezinin aşırı aktivitesi
 • Radyasyon terapisi görüyor olmak
 • Bazı kanser tipleri
 • Sindirim sistemi üzerinde ameliyat olmuş olmak
 • Bazı besinlerin emilmesinde yaşanan zorluklar cırcıra neden olan etmenler arasında yer almaktadır.

Özellikle tahriş olmuş bağırsak sendromunda cırcır sonrası kabızlık meydana gelebilir.

Cırcır Belirtileri Nelerdir?

Cırcır rahatsızlığın belirtileri ve işaretleri aşağıdaki gibidir;

 • Bağırsak hareketleri sırasında acı hissi oluşması
 • İnce veya gevşek bir dışkı atımı
 • Dışkının sulu olarak atılması
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Bel bölgesinde şişlik oluşumu
 • Çeşitli kramplar cırcırın belirtileri arasında yer almaktadır.

Çok daha ciddi durumlarda ise kan, mukus veya sindirilmemiş besinlerin dışkıda rastlanması, ağır bir dışkı ve yüksek ateş gibi belirtiler de oluşabilmektedir. Eğer günde 3 kez ve daha fazla defada cırcır ile tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız ve yeterince sıvı tüketmiyor iseniz vücudunuz susuz kalmış demektir. Eğer tedavi edilmez ise çok daha ciddi durumlara sebep olabilmektedir.

Cırcır Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uygulanan birtakım prosedür ve testler ile cırcıra sebep olan etmenler belirlenip, teşhis yapılabilmektedir. Bunlar ise;

 • Fiziksel test: Yüksek ateş kontrol edilirken, vücut sıcaklığınızı ölçebilirsiniz. Ayrıca susuzluk işaretleri araştırılırken nabzınıza ve kan basıncınıza yani tansiyonunuza bakılacaktır. Son olarak da mide ağrıları için bir mide testi de, yapılacak testler arasında yer almaktadır.
 • İlaçları gözden geçirme: Doktorunuz tarafından reçetesiz olarak aldığınız ilaç olup olmadığı sorulacaktır. Ayrıca doktorunuza almış olduğunuz takviyeleri de söylemeniz tavsiye edilir.
 • Kan testi: Toplam kan sayınızın ölçülmesi ile yapılan kan testi, cırcıra sebep olan etmeni veya etmenleri belirleme de yardımcı olacaktır.
 • Dışkı testi: Cırcıra sebep olan durumun bakteri veya parazit kaynaklı olup olmadığını belirleyebilmek adına doktorunuz tarafından bir dışkı testi de yapılması tavsiye edilecektir.

Cırcır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cırcır rahatsızlığı yaşayan çoğu kişide herhangi bir tedavi gerektirmeksizin, hastalığın iyileşmesi birkaç gün sürmektedir. Eğer yaşam tarzınızda yaptığınız birkaç değişiklik veya kullandığınız ev yapımı alternatif ilaçlar fayda etmediyse doktorunuz tarafından ilaç veya diğer tedavi yöntemleri tavsiye edilir.

 • Antibiyotik: Bakteri veya parazit kaynaklı olarak oluşan cırcır tedavisinde antibiyotik ilaç kullanılması gereklidir. Eğer cırcıra sebep olan etmen virüs kaynaklı ise antibiyotik tedavisi bu koşullarda herhangi bir işe yaramayacaktır.
 • Sıvı tüketimi: Bu aşamada kaybettiğiniz su ve tuzun geri kazanılması amaçlanır. Bu çoğu insan için su, meyve suyu ve et suyu tüketimi olarak bilinir. Eğer tükettiğiniz sıvılar midenizi bozuyor ve cırcıra sebep oluyorsa, doktorunuz kolunuzdan damar yolu ile sıvı takviyesi yoluna gidebilmektedir. Kaybedilen sıvıların geri kazanımı için su tüketimi etkilidir. Ancak tuz ve mineral kayıplarını da gidermek gerekmektedir. Bunun için ise çorba tüketimi ile sodyum ve meyve suyu tüketimi ile de potasyum geri kazanımı sağlanır.
 • Altta yatan sebepler: Eğer ishalin oluşumuna sebep olan etmenler bağırsak rahatsızlığı gibi çok daha ciddi bir hastalığın veya durumun sonucu ise doktorunuz tarafından durumun kontrol altına alınmasına yönelik kontrol çalışmaları yapılır.
 • İlaçları düzenleyin: Eğer kullanmış olduğunuz antibiyotikler, cırcıra sebep oluyorsa doktorunuz tarafından verilen tavsiyeler ile ilacın dozajını düşürerek veya ilacı değiştirerek çözüm bulma yoluna gidilir.

Cırcıra Ne İyi Gelir?

Çoğu cırcır rahatsızlığı birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalmaktadır. Ancak alabileceğiniz birkaç önlem ile cırcır karşısında çok daha kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

1.Sıvı Tüketimi

c1

Başta su, meyve suyu ve et suyu olmak üzere tüketeceğiniz sıvılar sayesinde vücudun kaybettiği suyu geri kazanabilirsiniz. Ancak kafein ve alkol tüketiminden kaçınmanız faydalı olacaktır.

2.Yoğurt

Greek yogurt

Yoğurt, içerdiği bakteri kültürleri ile cırcır tedavisinde harika bir ilaç görevi görecektir. Bu yaşayan kültürler bağırsaklarda yaşayan faydalı bakterileri düzenler ve zararlı bakterileri yok eder.

3.Çemen Tohumları

Çemen tohumları cırcır tedavisi için içerdiği yüksek zamk içeriği ile sık sık tavsiye edilmektedir. Zamk da oldukça güçlü bir cırcır karşıtı etki yaratmaktadır. Bir yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı çemen tohumu koyarak tüketebilirsiniz.

4.Elma Sirkesi

Alternatif olarak ishal tedavisinde kullanılan elma sirkesi oldukça etkilidir. Özellikle bakteri kaynaklı olarak oluşan ishal tedavisinde oldukça sık olarak kullanılan, yardımcı bir tedavi yöntemidir. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

5.Muz

c5

Cırcır ile baş ederken yüksek pektin içeriği ile olgun muzların tüketimi tavsiye edilmektedir. Pektin ise suda çözünebilir bir lif türü olup, cırcırı azaltmaktadır. Muz ayrıca yüksek potasyum içeriği ile bir elektrolit görevi görüp, vücuda birtakım yaşamsal fonksiyonları geri kazandıracaktır.

6.Papatya Çayı

c6

Papatya, spazmı önleyen özellikleri ile mide ağrıları ile birlikte başlayan bir mide düzensizliği olan ishale karşı oldukça etkili bir role sahiptir. Ayrıca bağırsak fonksiyonlarının azaltılmasında da yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyebilmek için papatya çayının yanı sıra yeşil çay da tüketebilirsiniz.

7.Beyaz Pirinç

c7

Beyaz pirinç yumuşak gıdalar arasında yer aldığı için cırcır sırasında önerilmektedir. Bunu sindirmek daha kolaydır. Ayrıca dışkı atım miktarını da azaltmaktadır.

8.Çörek Otu Yağı

Gaz, astım, kabızlık ve ishal için sağladığı çeşitli tedavi yöntemleri ile çörek otu yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. Bir kap yoğurdun içerisine bir çay kaşığı çörek otu yağı katarak tüketebilirsiniz.

9.Havuç Çorbası

c9

Havuç çorbası yüksek değerlere sahip ve antiseptik özellikleri olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca cırcır sorunu bulunan çocuklara da iyi gelmektedir. Bunun sebebi ise cırcır sırasında kaybedilen temel besin değerlerini geri kazandırmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.