Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Civa Kanser Yapar mı?

Gümüş renge sahip olan ve aynı zamanda ağır metal grubunda yer alan civa, oda sıcaklığında, yani yirmi beş derece sıvı halde bulunan beş element olan galyum, brom, sezyum, cıva ve fransiyumdan biridir. Civa elementi zehirli ve aynı zamanda pahalı bir maddedir. Enzimlerin çalışmasına olumsuz bir şekilde katkıda bulunur ve çok tehlikeli bir element olmaktadır. Civa aynı zamanda doğada yer alan bir elementtir. İnsanlar genel olarak civa elementini, yiyeceklerden, çevresel ve aynı zamanda endüstriyel ortamlarda, amalgam bileşiklerinden alırlar. Çevrede yer alan bazı mikroorganizmalar civayı daha zehirli bir yapı olan metil cıvaya dönüştürür. Metil civa elementi, çevrede en çok yer alan organik civa birleşiği olmaktadır ve aynı zamanda besin zincirinde birikir. Ayrıca birinci derece cıvaya uzun süre maruz kalan bir besin maddesi, metil civa içeriğine sahip olan balık etidir. Aynı zamanda metil civa, mikroorganizmalarla birlikte, bezin zincirinin daha üst organizmalarında belirli bir oranda birikir. Civa elementinin çıkardığı buharı solumak, insan vücudunun gelişmekte olan sinir sistemine belirli bir oranda zarar verir. Çoğu insan çevreye dağılmış bir formda olan civa elementi sebebiyle, insan vücudunda yer alan dokularda az da olsa belirli bir oranda civa bulunur. Civa elementine uzun süre maruz kalan insanlara zarar verip, vermediği birçok faktöre bağlı olarak belirlenir ama genel olarak civa elementinin zehirleyici bir özelliği bulunur. Biz de bu yazımızda civa kanser yapar mı konusunu işleyeceğiz.

Civa Kanser Yapar mı?

Civa elementi aynı zamanda insan vücudunda hiç bulunmaması gereken bir madde olmaktadır. Ama kullanım alanının çok olması sebebiyle, insan vücuduna bir şekilde girer. Başta kağıt, deri, boya, elektrikli alet sanayi olmak üzere, birçok sektörde her alanda kullanılan bir elementtir. Civa elementi evlerde ise pil, termometre, barometre ve aynı zamanda ampul gibi bazı eşyalarda belirli bir oranda bulunur. Diş tedavisinde kullanılan diş dolgularında, bazı aşılarda ve aynı zamanda antiseptik solüsyonlarda da belirli bir oranda bulunur. Civa elementinin içeriğinde yer alan sıvı, inorganik ve organik bileşikler sebebiyle insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi bulunur. Civa elementi pillerde inorganik cıva, balık, midye gibi bazı deniz ürünlerinde ise belirli bir oranda organik civa yer alır. Ağır metaller grubunda yer alan civa, oda ısısında şekil değiştirerek, sıvı formda bulunur, serbest kaldığında ise kolay bir şekilde buharlaşma özelliğine sahip olmaktadır. Okul laboratuvarlarında şişe içerisinde bulunan element metalik cıvadır.

Kapalı kap içerisinde herhangi bir zararı bulunmayan civa elementi, serbest kaldığında ise küçük küre gibi bir şekle sahip olur. Bu civa küreciklerin ağız yoluyla alınması ya da deriye temas etmesi sonucunda sağlık açısından herhangi bir sakıncalı durumun ortaya çıkmasına neden olmaz. Mesela, bir termometrenin insanların ağzında kırılması sonucunda az bir miktarda civa yutulabilir, bu durumda insan sağlığını tehlikeye sokacak bir risk ortaya çıkmaz. Asıl zararlı olan kısım civa kürelerinin belirli bir süre sonra buharlaşmaya başlamasıdır. Civa küreleri buharlaşınca havayı soluyan insanlarda zehirlenme durumu ortaya çıkar. Civa elementinin miktarı ne kadar fazla olduğu ve ne kadar uzun süre solunması sonucunda zararı da bir o kadar çok olmaktadır. Kapalı, iyi havalanmayan ve aynı zamanda sıcak ortamlarda insan vücudunu çok daha fazla olumsuz olarak etkiler. Civa elementi genel olarak insan vücudunun tüm bölgesi için zararlı bir etki gösterse de özellikle böbrek, beyin ve aynı zamanda akciğerlerde ortaya çıkan zararı çok daha fazladır. Civa kürelerinin belirli bir süre sonra buharlaşarak, insanların bu havayı soluması sonucunda insan vücudunda ortaya çıkan belirtiler ise, ellerde titreme, sinirlilik hali, huzursuzluk, sersemlik, ağızda metal bir tat hissi, kas ağrısı ve seğirmeler, baş ağrısı, uyuşmalar gibi sinir sistemi gibidir. Yoğun bir oranda civa buharı soluyan insanlarda ise öksürük, göğüste yanma ve aynı zamanda nefes darlığı gibi belirtiler meydana gelir. Civa buharına uzun bir süre maruz kalan kişiler ilk olarak doktora başvurmaları gerekir. Civa elementinin kanser yapıcı bir özelliği bulunmamaktadır, sadece civa zehirlenmesi yaşanabilir. Ancak yediğiniz balıkta ağır metaller bulunuyorsa, civa bu şekilde tehlikeli olabilir. Beyin fonksiyonlarına, DNA ve kromozomlara zarar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.