Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çivi Çakmanın Püf Noktaları

Çivi çakmanın püf noktaları özellikle kiracı olup da yaşadıkları eve zarar vermek istemeyen kişileri yakından ilgilendiriyor. Evlerimizde salonun duvarına olsun, mutfağın duvarına olsun, hatta banyo ve mutfakta da dahil olmak üzere birçok yere bir şeyler asma ihtiyacı duyarız. İşte bu asılması gerekenler için de çivi gibi güçlü bir tutturucuya ihtiyaç vardır.

Duvar Yüzeyine Zarar Vermeden Çivi Çakmanın Püf Noktaları

1. Uygun Duvar Yüzeyi

Öncelikle çiviyi çakacağınız duvar yüzeyinin yerini belirlemelisiniz. Belirlemelisiniz ki çivinin duvar boşluğuna mı, elektrik hattına mı, su borusuna mı denk gelip gelmediğinin bilincinde olun. Sonuçta amacımız duvara dolayısı ile de eve zarar vermemek olmalı.

2. Kullanılacak Çivinin Boyutu

Çivinin boyutu da yine çivinin nereye çakılacağının belirlenmesi gibi önemli bir konudur. Çiviler boy boy ve çeşit çeşit olduğu için, duvarınızın kalınlığına ve türüne göre ince veya kalın, uzun veya kısa çivi kullanmalısınız. Tabi asacağınız tablo veya objenin de çakılacak olan çiviye uygun olması ayrı bir konudur.

3. Duvar Kalınlığı

Duvar kalınlığı dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Çok kalın bir duvara sahipseniz ve çiviniz bu duvar için uygun değilse yapmanız gereken tek şey bir matkaba ve dübele sahip olmaktır. Çünkü çekiç ile duvara çivi çakma işlemi zahmetli olacağından kalın duvarlar için özellikle matkap kullanımı önerilir.

4. Çivi Yerini İşaretleme

Eğer çivinizi kolayca duvara çakmak istiyorsanız duvara izole bir bant yapıştırarak bu küçük ayrıntıyı halletmiş olursunuz. Çiviyi çakacağınız duvar yüzeyinde belirlediğiniz yere çapraz olacak şekilde iki bant yapıştırırsanız duvarın alçısına herhangi bir zarar vermiş olmaz, meydana gelebilecek çatlakları ve yıpranmaları büyük oranda azaltmış olursunuz.

5. Çiviyi Kayganlaştırma

Özellikle kalın bir çiviyi duvar yüzeyine çakma gibi bir düşünceniz varsa çivinin ucunun sabunlamanızda fayda vardır. Sabun yerine yağ kullanımı da yine çivinin kolaylıkla duvar içerisine geçmesi için tercih edilen önemli bir yardımcıdır. Fakat kullanılan yağın duvarda leke bırakmasını engellemek istiyorsanız uygulamanın hemen ardından duvarı silmenizde fayda var.

6. Doğru Çivi Çakma Tekniği

Doğru duvar yüzeyini belirlediniz, duvar kalınlığına göre uygun bir çivi seçtiniz, çivinin çakılacağı duvar yüzeyinde çatlama ve yıpranma oluşmaması için de bant ile işaretleme yaptınız, çiviyi de kayganlaştırdınız, peki tüm bu püf noktaları uyguladıktan sonra doğru çivi çakma tekniğini nasıl uygulayacaksınız?

  • Öncelikle çiviyi kaydırmayacak bir eldiven takmanızı öneririz, çünkü elinizin terlemesi çivinin sağa sola kaymasına sebep olabilir.
  • Eğer çiviyi sabit tutarken zorlanıyorsanız bir mandal yardımı ile bu sabitleme işlemini yapabilirsiniz.
  • Çivinin ağırlık merkezinin tam ortası olduğunu hatırlayarak, çiviyi tam da ortasından kavrayarak duvara çakma işlemini gerçekleştiriniz.
  • Özellikle asacağınız veya kullanacağınız alan ne olursa olsun çiviyi kesinlikle dik bir şekilde duvara çakmalısınız. Bu hem daha doğru hem de daha estetik olacaktır.

Tablo Asacaklar İçin Çivisiz Tutturma Yöntemleri

Günümüz de evler olsun, iş yerleri olsun, okullar olsun, sosyal alanlar olsun, hemen hemen çoğu yer artık daha estetik ve dekoratif bir hal aldı. Gün geçtikçe daha da fazlalaşan ve değişen bu yeni tasarılar ve üretimler beraberinde daha farklı ve pratik sabitleme/tutturma gereçlerine ihtiyacı doğar.

Çift Taraflı Cırt Bantlar

Bu ürünün uygulama biçimi duvara yapıştırılmasından gelir. Yapıştırma kelimesini duyunca hemen irkilmeyin, çünkü bu yapıştırma işleminde bilinenin aksine herhangi bir iz veya tahribat ortaya çıkmaz. Bir parçası duvar yüzeyine diğer parçası da asılacak olan objeye yapıştırılan cırt bantlar, kullanılan maddenin kalitesine göre değişkenlik gösterdiği gibi yine kalitesine göre de son derece güçlü olabilir. Birçok boyutu bulunabilen bu cırt bantlar son yıllarda birçok tablo sevdalısı için bir kurtuluş olmuştur.

Tırnaklı Çerçeve Askıları

Cırt banttan farklı olarak ipli asma kısımları bulunan tabloları asmaya yarayan tırnaklı çerçeve askıları, tablonun özelliğine göre üstten veya alttan tırnaklı olabildiği gibi, çeşitli ağırlıklardaki tabloları da taşır.

Çivinin aksine duvara yapışma özelliği bulunan bu ürünler, duvarın delinmesini, zarar görmesini, tahrip olmasını ve aşınmasını engellediği gibi, kaba ve çirkin görüntülere de mahal vermez. Herhangi bir yapışkan izini de beraberinde getirmeyen yapışkanlı tutturucular, kolay çıkarılabilir olması ile de taşınabilir bir çivi görevi görür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.