Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çoban Çantası Otu Faydaları

Yolda yürürken etrafımızda bize pek çok şifa verecek olan bitkileri görmeyiz. Her gün bize eşlik eden bu bitkiler aslında oldukça değerli bitkilerdir. Bizler fark edemesek de ağrısını çektiğimiz pek çok hastalığın şifası olan yine bu bitkilerdir. Eskiden beri şifacılık mesleğinin en değerli bitkileri olan bu bitkiler pek çok ilacın yapımına da kullanılmıştır. Bu bitkilerden biri de çoban çantasıdır. Şekliyle beraber de sizleri kucaklayan çoban çantası kollarını iki yana açmış bir vaziyette tarlalarda ve arazilerde bulunur. Düzensiz yaprakları aynı zamanda da çiçekleri bulunan bir bitkidir. Bol ve zengin içeriğe sahip çoban otunun faydaları saymakla bitmez. Şimdi hep beraber gelin çoban otunun faydalarına göz atalım.

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Adet Düzeni Sağlar

Özellikle ergenlik döneminde olan kişilerde adet düzensizliği görülebilir. Sonraki yaşlarda da bu düzensizlik çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için çoban çantası çayını demleyerek tüketebilirsiniz.

2. Menopoz Şikayetlerini Azaltır

Menopozla beraber kadın vücudunda belli değişimler söz konusudur. Bu belirtilerle birlikte kişide ani terlemeler ani üşümeler agresiflik gibi durumlar oluşabilir. Bunların önüne ise kimyasal bir ilaçla geçmek pek de iyi bir fikir değildir. Bunun yerine çoban çatası otunu kullanabilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda olumlu etkilerini kısa sürede görürsünüz.

3. Emziren Annelerin Dikkatine

Emziren annelerde bir süre sonra memelerinde şişkinlik ve tahrişler olur. Bunun önüne geçebilmek için anne kimyasal bir ilaç ya da krem kullanamaz. Bebeğin sağlığı açısından bu oldukça tehlikelidir. Bunun yerine anne çoban çantassı otu kompresini uygularsa kısa süre içerisinde şişkinliklerin ve tahrişlerin ortadan kalktığını görür. Çoban çanta otunu sıcak buharla pişirdikten sonra kompres halinde göğse uygulanmalı ve ihtiyaç oldukça da tekrar etmelidir.

4. Böbrek Kanamalarını Önler

Kanımızı süzen böbrekler üşütüldüğünde ve önlem alınmadığında iltihaplanır. Bu iltihaplanmalar böbreklerde kanamalara sebep olur. Böbreklerde oluşan kanamalar ciddi kanamalardır. Bu sebepten dolayı da kişinin hayatını tehdit eder. Çoban çantası otu sayesinde böbrek kanaması yaşayan kişiler organik ve sağlıklı bir çözüm bulabilirler.

5. Kan Dolaşımını Düzenler

Birçok hastalık dolaşıma bağlı olarak görülür. Bunlardan biri de tansiyondur. Eğer kişi ani tansiyon yükselmeleri ya da ani tansiyon düşmeleri yaşıyorsa çoban çantası otunun faydasını görebilir. Kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

6. Rahim Kanamalarına İyi Gelir

Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen ancak düşük gerçekleştiren birçok kişi de döl yatağı kanamaları görülür. Rahim içinin kolayca parçalanması ve bunun dışarı atılması adet kanaması olarak görülse de bu aslında bir adet dışı kanamadır. Bununla beraber kişinin doğurganlığı azalır. Bunun önüne geçmek için kullanımı ve bulması kolay olan çoban çantası otundan faydalanabilirsiniz.

7. Kas Erimesine İyi Gelir

Kas erimeleri genelde bir hastalığa bağlı olarak görülür ve gelişir. Bu gelişme sonucunda kişi günlük ihtiyaçlarını karşılaması bile zorlaşır. Bunun önlemini almak için kimyasal ilaçlarda sinirlere yanlış etkiler verebilir. Bunun yerine çoban çantası otunu kullanabilir ve bu şekilde kas erimelerine karşı direnç kazanabilirsiniz.

8. İdrar Söktürücüdür

Çoban çantası otu sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Burada bulunan tüm enfeksiyonlara karşı doğal bir kalkan oluşturur. İdrar yolu enfeksiyonlarına bire bir olan çoban çantası otu kısa sürede vücuttaki iltihabı vücuttan uzaklaştırır. Böbreklerde sorun yaşayan kişilerde idrar az olur. Bunu çoğaltmak için de çoban otundan faydalanabilirsiniz.

9. Basura İyi Gelir

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid ilerlerse kişide basur kanamaları görülebilir. Basur kanamalarını kontrol altına almak ve bunu durdurmak üzere pek çok tedavi yöntemi vardır. Ancak bu yöntemler bir süre sonra etkisini yitirerek  kanamaların devamını sağlar. Bu kanamaların önüne geçebilmek için en etkili yöntem çoban çantası otudur. Çoban çantası otundan faydalanmak için kişinin oturma banyosu şeklinde çoban otunu kullanması gerekir.

Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılır?

Çoban otu kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus devamlılıktır. Düzenli bir şekilde kullanılması gerekilen çoban çantası otunu adet kanamaların düzene girmesi için kullanmak istiyorsanız adet günlerinden bir hafta önce kadar içmeniz tavsiye edilir.

Eğer menopozda olan kişilerin çoban otunu kullanması gerekiyorsa bunun için çoban otunu çay gibi demleyerek dört günde bir içmeleri yeterli olacaktır. Çoban otu aynı zamanda iç hastalıkların özellikle dolaşım ve sindirim sistemi gibi önemli sistemlerin birçok sorununa deva oluyor. Bunun için de kişi çoban otunu çay formunda kullanabilir.

Bunların haricinde basur kanamalarının durması için kullanılan çoban otunun iyice haşlanması gerekir.Temas ettiğinde alerjik reaksiyonlara kaşıntıya yol açabilir, haşlanması bu yüzden önemlidir. Daha sonra oturma banyosu esnasında ağrılı ve kanayan bölgeye koyulur ve bu şekilde düzenli olarak tekrarlanır.

Emziren anneler üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmayan çoban otunu eğer anneler kullanmak istiyorsa öncelikle bir süzgeç yardımıyla çoban otunu hızlı bir şekilde kaynar suda haşlayın. Ardından da tahriş olan memenizin üzerine soğuyan çoban çantası otunu uygulayın. Bu şekilde ağrılarınız kısa sürede iyileşir.

Çoban çantası otu sulanması gerekmeyen ve hemen hemen her yerde çıkan bir yabani ottur. Özellikle arabaların sıklıkla geçtiği yerlerdeki çoban çantası otu zararlı olabilir. Fazla dumana egzoza maruz kalan bitkiler arasında bulunabilen çoban çantası otunu olabildiğince arabaların olmadığı yerlerden toplamaya özen gösterin. Bu şekilde yan etkisini değil faydalarını görebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.