Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuğumdan Nefes Alıp Verirken Ses Geliyor Ne Yapmalıyım?

Çocukların organları ve sistemleri yetişkinlere göre daha az gelişmiş olduğu için birtakım sağlık sorunları çocuklarda belirebilir. Bunlardan biri de çocuğunuzun nefes alırken çıkardığı sestir. Gelişmemiş dokulardan ve birçok sebepten dolayı kaynaklanan bu durumda karşısında ebeveynler genelde ne yapacaklarını bilemezler. Yazımızın devamını okuyarak bu sağlık sorununun neden olduğu ve nasıl tedavi edileceğine dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Hırıltılı Solunum Neden Olur?

Solunum borularının bebeklerde kıkırdak yapısında olmasından dolayı daha hassas ve daha az işlevsel olduğunu söyleyebiliriz. Bu boruların geniş olmamasıyla birlikte çocuklar soluk alıp vermede bazı sesler çıkarabilir. Ancak başka sebeplerden dolayı da bu durum ortaya çıkabilir. Eğer çocuğunuzda mukus ya da balgam birikintisi varsa bu hırıltıya ve ses çıkarmaya neden olur. Burna dolan mukus birikintisi solunum yolunu darlaştırır ve aynı şekilde boğazda balgamın birikiyor olması ciğerlere giden soluk borusunu daraltarak nefes alma verme işlemini zorlaştırabilir.

Çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu sebepten dolayı etrafta bulunan bakterilerden kolayca etkilenirler. Üst solunum yolu enfeksiyonu havada bulunan bakterilerin solunmasıyla birlikte veya ağır üşütmeler sonucunda ortaya çıkabilir. Her hırıltılı solunum enfeksiyonunu işaret etmez ancak eğer beraberinde ateşlenme halsizlik kusma gibi belirtiler de veriyorsa yüksek ihtimal üst solunum yolu enfeksiyonu var demektir.

Bronşların daralmasıyla birlikte çocuklarda astım durumu da yaşanabilir. Özellikle erken teşhis ve önlem için kişi çocuklarda ilk beş yaş belirleyicidir. Bronş açıcı bir tedavi üstünde durulursa küçük yaşta bu önlem alınabilir. Kimi zaman ebeveynlerin anlık çocuklarını boş bırakması yanlarında bulunmaması durumunda çocuklar tehlikeli cisimleri ağızlarına sokabilirler. Bu durumda çocukta aniden gelişen nefes alıp vermede sesler çıkar. Bu durumda çocuk sadece  ses çıkarma aynı zamanda şiddetli öksürük refleksiyle beraber cismi dışarı atmaya çalışacaktır.

Özellikle bahar aylarında gerçekleşen ve ebeveynlerin sıklıkla şikayet ettiği durumlardan biri de alerjik nedenlerdir. Alerjik sorunlar kimi zaman çocuğun nefes alıp verirken seslerin çıkarmasına ve bu süreçte nefes almakta zorlanmasına da neden olabilir. Eğer burun akıntısı hapşırık gibi belirtiler de görülüyorsa alerjik nedenlerin üzerinde durulur.

Çocuklarda yavaşlayan kan dolaşımı da soluk alıp verme de zorluk yaşamalarına neden olur. Kanın içinde bulunan oksijen miktarı azaldıkça ve karbondioksit miktarı çoğalır. Çocuklarda oluşan hastalıklar hayatının geri kalanında daha kaliteli bir yaşam sürebilmesi adına kontrol altına alınmalıdır. Çeşitli yöntem ve tedavi şekilleriyle birlikte bu durumları engellemek kolaydır.

Çocuklarda Hırıltılı Solunum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda sesli solunum kimi zaman tek başına bir rahatsızlıkken kimi zaman da çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Çocuklarda hırıltılı solunumun sebeplerine göre tedavi yöntemleri vardır. Eğer bronşların dar olmasından kaynaklanan bir sorun varsa bronş genişletici ilaçlar kimi zaman çözüm olabiliyor. Ciddi üşütmeler sonucunda ortaya çıkan sesli solunumda kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden olabildiğince steril bir ortamda ilaç tedavisi görülmelidir. Gerekli antibiyotik takviyesiyle birlikte enfeksiyon nedeniyle olan sesli solunumdan kurtulabilirsiniz.

Alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan sesli solunum da öncelikle çocuklara bir sağlık kurumunda alerji testi yapılmalıdır. Ardından çocuğun alerjik reaksiyon gösterdiği maddelere karşı önlem alınmalıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde olabildiğince dışarı çıkarmamaya özen gösterilmelidir. Yattığı odada özellikle yatak altlarında bulunan tozların günlük olarak temizlenmesi gerekir. Çocukların yattığı odada buhar makineleri bulundurarak daha nemli bir ortamda yatmasını sağlayabilir bu şekilde alerjik nedenlerin önüne geçebilirsiniz.

Dışarıda oynayan çocukların kıyafetlerinin günlük olarak yıkanması ve diğer kıyafetleriyle bir arada tutulmaması gerekebilir. Dışarıda vakit geçirdikten sonra eve gelen çocukların da yıkanması gerekir. Bu şekilde alerji olmasına neden olan ve solunumunun kalitesini düşüren maddelerden uzaklaştırmış eve taşımamış olursunuz. Bir cisim yutmasıyla birlikte çocukların sesli soluk alıp vermesinde anne ve babalar müdahale etmemeli ve derhal en yakın hastaneye gitmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.