Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuğun Kendini Sıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklik ve devamında çocukluk döneminde bazı çocukların davranışları normal düzeyde gelişmeyebilir. Akranlarının sahip olmadığı alışkanlıklara sahip veya tek bir hareketi sürekli olarak yapan çocuklar bulunur. Aile o davranış yapmaması veya o hareketi bırakmasını istese bile çocuk savunma mekanizması geliştirip yapmaya devam edebilir. Temelde çocukların alışkanlıkları psikolojik etkenlere  bağlı olarak değişir.

Tabii bazı davranışların temelinde ise farkında olunmayan hastalıklar yatar. Bu hastalıklar çocuğun farkında olmadan bu davranışları sergilemesin neden olur. İşte bahsettiğimiz olaylardan biri ise “çocuğun sürekli kendini sıkması” durumudur. Çocukta bazen bilinç dahilinde fakat çoğunlukla kendini sıkma ve kasma durumu psikolojik ve ruhsal birtakım sorunların sonucu olabilir. Bu yazıda çocuğun kendini sıkmasının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Çocukta Kendini Sıkma Davranışı

Çocuğun Kendini Sıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Çocuğun kendini sıkma davranış çoğu zaman normal karşılanmayan bir durumdur. Bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda uyurken veya uyumaya çalışırken el ve ayaklarda kasılma görülebilir. Çocuk el ve ayakların göğsüne doğru birleştirerek kendini sıkar. Bu sırada bir yandan da dişlerini sertçe sıkıp gözlerini sıkıca kapatması bir sorunun varlığını işaret eder. Hem bebeklerde hem de çocuklarda görülen bu davranış biçimi sinirsel problemleri veya psikoloji rahatsızlıkları işaret eder.

Kendini kasma davranışı çocuğun aşırı utangaç ve içine kapanık oluşu ile de alakalıdır. Çocuğu ile iletişim kurmayan ebeveynler bu davranışı tetikler. Çocuğun çevresinde pek kimse olmayışı kalabalık bir ortama girildiğinde kendini kasmasına ve akabinde sıkmasına neden olur.

Kendini sıkma durumu el ve ayaklarda olabileceği gibi bazen de dişlerini sıkma şeklinde görülür. Bu davranışın psikolojik kökenli olması sorunun çözümünü kolay hale getirir. Çocukta kendini sıkma davranışı bazı kötü olayların sonucu da olabiliyor. Çocuğun cinsel istismara uğraması sonucu kendini sıkma davranışı olabilir.

Çocukta Kendini Sıkma Davranışının Nedenleri Nelerdir?

Çocuğun Kendini Sıkmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Sinir Sistemi Problemleri

Bebeklerde sinir sistemi insanlardaki gibi çok fazla gelişmemiştir. Bebek doğduktan 2 yıla kadar sinir sistemi gelişmeye devam eder. Bebeğin büyümesi ile paralel sinir sistemi de değişir ve gelişir. Bu süreçte bebekte sinir sisteminin kontrol edememe ve bazı sinirsel zayıflıklardan dolayı kendini sıkma davranışı gözlenebilir. Bu ilk aşamada gözlendiğinde ailenin hemen tepki vermemesi gerekir. Çocuğun bu davranışı bilinç dahlinde yapıp yapmadığı kontrol edilir. Buna göre çocuğun bu davranışının altında yatan nedenin sinirsel bir durum olduğu tespit edilir.

2. Psikolojik Sorunlar

Kendini sıkma davranışının önemli bir nedeni olabilir. Çocuklar ve bebekler yaşadıkları psikolojik sorunları anlatamadığı için bu durum kendini başka davranışlarda gösterir. Çocuğun aile için huzursuzluk bulunan bir yerde yetişiyor oluşu, sürekli aile bireyleri veya yakınları tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalması gibi durumlarda içine kapanan çocukta kendini sıkma durumu gözlenir. Genelde uykuya dalarken görülen bu durum psikolojik destek ile çözülür. Bunun yanında çocuğun bebeklikte veya ileri dönemlerde cinsel istismara uğramış olması da kendini sıkmasına neden olabilir.

Bu durum sadece kendini sıkma davranışı ile sınırlı değil; altına yapma, parmak emme, içine kapanma, aniden korkma, iletişim kuramama, karşıt cinse karşı nefret ve şiddet isteği, aşırı korku ve iştahsızlık görülür. Çocuğun sürekli olarak zarar göreceği düşüncesi ile çoğu zaman bilinçli olmadan yaptığı kendi sıkma davranışı güvende hissettiği zamanlarda devam etmez.

Çocukta Kendini Sıkma Davranışının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocukta kendini sıkma davranışın tedavisinde bu alışkanlığın önce nedenin tespiti yapılır. Çünkü nedeni tespit edilmediğinde fiziksel mi, psikolojik mi? Müdahale yapılacağına kesin karar verilemez. Çocuktaki bu alışkanlık sinir sistemi bozukluğundan kaynaklı olabiliyor. Kendini sıkma problemi sinirsel bir sorundan kaynaklı ise bu durum sadece kendini sıkma belirtisi ile ortaya çıkmaz.

Çeşitli sinirsel sorunların da belirtileri görülür. Zamanla düzelen ve azalan kendini sıkma davranışı problem değilken, zamanla artan ve şiddetlenen kendini sıkma durumunda ise ailenin çocuğu mutlaka bir doktora götürmesi gerekir. Bir beyin ve omurilik cerrahının kontrol etmesi ile sıkma davranışına iten soruna ulaşılır. Daha sonra konu ile ilgili en doğru tanı konularak gerekli fiziksel tedavi uygulanır.

Bir istismar sonucu, psikolojik veya fiziksel travmalardan ötürü çocukta gelişen kendini sıkma alışkanlığı; uzman pedagoglar eşliğinde ikili tedavi ile ortadan kaldırılır. Çocuğun bu davranışının kendini koruma iç güdüsü ile mi yaptığı yoksa farkında olmadan gelişen bir psikolojik sonuç mu olduğu yapılan ikili terapide anlaşılarak çocuğa gerekli destek sağlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.