Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuğunuzla İletişim Kurarken Asla Kullanmamanız Gereken 7 Cümle

Hayatın gün içindeki zorlukları, kızgınlık, öfke ya da hayal kırıklığı gerçekten söylemek istemediğimiz bazı sözler sarf etmemize neden olabilir. Bu kelimelerin yarattığı etki kontrolünüzden çıkıp istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Psikologlar bu anlamda çocuğunuzun tüm hayatını etkileyen iletişimde ekstra özen göstermeniz gerektiği konusunda uyarıyor.

İşte, çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onlarla iletişim kurarken asla kullanmamanız gereken 7 cümle

1.Ağlama, büyütülecek bir şey yok

1. Ağlama, büyütülecek bir şey yok

Onlar sadece çocuk, öyle değil mi? Onların endişe, hayal kırıklığı ya da acıları olamaz. Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çocuklar yetişkinlere kıyasla daha duygusal bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kendilerini ifade ederken yeterince sakin olamayabilirler. Durum böyleyken, çocuklarınızın korku, endişe, şüphe ya da başka çocuklarla olan tartışmalarını küçümsemeyin. Çocuğunuza ‘ağlama, bunda büyütülecek bir şey yok’ demek yerine sorunlarının üstesinden sağlıklı bir şekilde gelmesine yardımcı olmalısınız.

2.Keşke sen de kardeşin gibi olsaydın

2. Keşke sen de kardeşin gibi olsaydın

Çocuklarımızı birbiriyle karşılaştırarak hiçbir şey elde edemeyiz. Her çocuk farklıdır. Bu durum tatlı bir rekabet yaratmak yerine kardeşlerin birbirine karşı kıskançlık ya da başka negatif duygular beslemesine yol açabilir. Evinizde hiçbir şekilde çocuklarınız arasında karşılaştırmaya yer vermeyin. Çocuğunuza ‘keşke sen de kardeşin gibi olsaydın’ demeyin. Onlara farklı ve özel olduklarını hissettirin.

3.Hiçbir şeyi doğru yapamazsın

3. Hiçbir şeyi doğru yapamazsın

Ne çocuk, ne yetişkin, bu cümleyi hiç kimse duymak istemez. Masum bir çocuğa sarf edilen ‘sen yapamazsın’ ya da ‘hiçbir şeyi doğru yapmıyorsun’ gibi cümleler özgüven kırıcı yanlış sözlerdir. Örneğin; çocuğunuzun yere düşürüp kırdığı bir vazo için böyle tepkiler vermek onu derinden etkileyecektir. Böyle zamanlarda neyin daha önemli olduğunu düşünün. Çocuğunuzun gelişmekte olan özgüveni mi yoksa vazo mu? Cevap daima aynı: Çocuklarınız her şeyden daha önemlidir.

4.Beni mahcup ettin

4. Beni mahcup ettin

Çocuğunuz bağırarak, zıplayarak ya da yüksek sesle şarkı söyleyerek dikkat çekme eğilimindeyse aslında ihtiyacı olan tek şey daha fazla ilgidir. Bu durumdan utandığınızı başka insanlarla birlikteyken ya da özel olarak ifade etmekten kaçının. Bunun yerine çocuğunuza evde yeteneklerini gösterebileceği, sizin ilginizle mutlu olabileceği bir gösteri gecesi düzenleyin. Çocuğunuz dilediğince yıldızlaşırken siz de tüm aile eğlenceli bir akşam geçirmiş olursunuz. Çocuğunuza ‘beni mahcup (rezil) ettin’ demeyin.

5.Sen şişmansın/çirkinsin/aptalsın

5. Sen şişmansın-çirkinsin-aptalsın

Çocuklarımız ne söylersek ona inanır. Ebeveynler olarak çocuklarımızın en güvenli bilgi ve nihai sevgi kaynağıyız. Sen çirkinsin, şişmansın ya da aptalsın gibi negatif sıfatlarla çocuğunuzun özgüvenini zedelemeyin. Bunlar yerine çocuğunuzun güçlü tarafına odaklanan pozitif cümleler kullanın, onları yüceltin.

6.Keşke hiç doğmasaydın

6. Keşke hiç doğmasaydın

Küçük bir çocuğa söylenecek daha kötü bir söz olamaz. Hangi durumda olursa olsun, şakayla bile olsa asla ve asla çocuğunuza ‘keşke hiç doğmasaydın’ demeyin. Hepimizin isteği hata bile yapsak ailemiz tarafından sevilmek ve desteklenmektir. Sevgisiz büyüyen çocuk bunun yükünü ömür boyunca taşıyacaktır. Çocuğunuza karşı olan sevginizi sık sık dile getirin.

7.Bu kadar yeter, artık seni sevmeyeceğim

7. Bu kadar yeter, artık seni sevmeyeceğim

Bazen farkında olmadan çocuğumuzla şakalaşırken söylediklerimizi nasıl anladığını tahmin edemeyebiliriz. Örneğin; 3 yaşındaki kızınıza daha fazla dondurma yememesi gerektiğini söylediğinizde size kızabilir ya da ağlayabilir. Böyle durumlarda ‘artık seni sevmeyeceğim’ diye tehdit eder gibi şaka yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yerine çocuğunuza neden daha fazla dondurma yememesi gerektiğini sabırla açıklayıp onu daima seveceğinizi hatırlatmalısınız. Bu cümleden, hayal ettiğinizden daha fazla ders çıkaracaktır.

Çocuğunuzla olan iletişiminizde kullandığınız bazı cümleleri değiştirip, onların duygularını ciddiye alarak daha sağlıklı bir ilişki kurmamız mümkün. Onlara zarar verecek bu sözler yerine sevgi dolu cümleler kurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.