Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuk Felci Aşısı Ne Zaman Yapılır

Çocuk felci hastalığına neden olan şey aslında direkt olarak polio virüsüdür. Çocuk felci bulaşıcı ve çok sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalık olmaktadır. Bu hastalık ağırlıklı olarak bir yaş ile dört yaş arasında olan çocuklarda görülmektedir. Aslında bu hastalığa neden olan virüs insanın dışkısı ve boğaz salgısı kaynaklıdır. Ardından bu virüs boğazda ve bağırsaklarda çoğalmaktadır. Bunun devamında da vücudun her yerine yayılmaya başlar. Yani eğer ki su ya da besinler bu dışkı ile temasa geçer ise ve tüketilir ise bu hastalığın yayılma ihtimali çok yüksektir. Aynı şekilde karasinekler de bu dışkıdan mikrobu insan vücuduna direkt olarak taşıyabilmektedir. Hatta bazı durumlarda çevre koşullarının sağlıksız olması da bu havanın solunması ile birlikte hastalığın vücuda yayılmasına ve bulaşmasına neden olabilmektedir. Aslında bu hastalığa çocuk felci denmesinin sebebi hastalığa neden olan virüsün omiriliğe yerleşmesi ve ardından oradaki kasların hareketini sağlayan sinir hücrelerini bir şekilde hasara uğratmasıdır. Bunun neticesinde de omirilikteki bu kaslar çalışamaz bir hale gelir ve devamında da organ felç olur.

Poliyomyelit Nedir?

Poliovirüs 1,2,3 tiplerinin bulunduğu bir çeşit çocuk felci enfeksiyonu olmaktadır. Genellikle bu virüs ağız yolu ile bulaşarak sonrasında lenf dokusuna ve bağırsaklara yerleşir. Genelde virüs vücuda bulaştıktan sonraki yedinci günde sinir sisteminde bulunan sinir hücreleri direkt olarak etkilenir ve çocuk felci hastalığı tümüyle ortaya çıkar.

Nasıl Bulaşır?

Hastalık günümüzde ağırlıklı olarak yiyecekler ve içecekler yolu ile insan vücuduna bulaşmaktadır. Genelde bu virüsün o yiyeceklere ve içeceklere yerleşmesi için hastalığı taşıyan insan dışkılarının bir şekilde o yiyecekler ile temas etmiş olması gerekir. Bu aslında çok zor bir ihtimal gibi görünse de yiyeceklerin hangi ortamlarda bulunduğunun önemi çok büyük olmaktadır. Yani eğer ki tüketilecek gıdalar iyi bir şekilde yıkanmazlar ise bu hastalığın bulaşma riski büyük oranda artar. Bu yüzden nasıl yetiştiği bilinmediği sürece her gıdanın çok iyi bir şekilde yıkandıktan sonra tüketilmesi gerekir.

Belirtileri Nelerdir?

Aslında çocuk felci hastalığı kendini dört farklı şekilde belli eder. Ağırlıklı olarak sessiz enfeksiyon halinde gerçekleşir. Bazen ise gribe benzer birtakım viral bulgular gösterir. Üçüncü şekilde ise aseptik menenjit gibi kalıcı olmayan enfeksiyon halinde oluşur. En son belirti çeşidi ise hastalığın sinir sisteminde hasar oluşturduğu ve gevşek felç yaptığı enfeksiyon çeşididir.

Hastalığın genel belirtileri arasında yüksek ateş, halsizlik hali, baş ağrısı, boyunda sertleşme, sürekli kusma ve kaslarda ağrı vardır. Eğer vücuda virüs bulaştı ise ve felç durumu ortaya çıktı ise derinin üstünde birtakım gerilmeler de görülebilir. Hatta felç olan bölgede kan dolaşımı da zayıflayacağından derinin üstü kuru ve soğuk olmaktadır. Benzer şekilde derinin rengi zaman içinde kırmızıya ya da mora yakın bir renge dönüşebilir.

Nasıl Korunulur?

screenshot_1

Öncelikli olarak bu çocuk felci hastalığının tedavisi yoktur. Bu yüzden ellerin hijyenine ve gıdaların tüketmeden önce çok iyi bir şekilde temizlenmesine dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede virüsün bulaşmasının önüne geçilebilir. Ayrıca bu hastalığın ortadan kaldırılmasına olanak tanımak için aşı yaptırılarak vücudun korunması gerekir. Bu polio aşısı genellikle iki farklı biçimdedir. Bir tanesi endemiktir ve bu hastalığın yaygın olarak görüldüğü yerlerden ağızdan yani canlı aşı-damla şeklinde uygulanmaktadır. Ülkemizde de bu aşı tipi bebeğin 6. ayında ve 18. ayının sonunda aile sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır. Bir diğer aşı çeşidine ise IPV adı verilir ve inaktiftir yani ölü aşıdır. Bu aşı tipi ağırlıklı olarak hastalıktan arındırılmış olan ülkelerde uygulanır. Çünkü OPV aşısının yani ilk tip aşının çok az da olsa yan etkileri vardır ve IPV aşısı bu yan etkilerin hiçbir şekilde görülmemesi için yapılmaktadır. Bizim ülkemizde de beşli karma aşı olarak ikinci ayda, dördüncü ayda, altıncı ayda ve on sekizinci ayın sonlarında uygulanmaktadır.

Aşı Kimlere Yapılmamalıdır?

Bazı durumlarda bu canlı aşıların uygulanmaması gerekir. Bu durumların başında da bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişiler, steroid tedavisi gören kişiler, çok ciddi alerjik reaksiyonlara sahip olan kişiler, ağır hastalık yaşayan kişiler ve ciddi yanıkları bulunan kişiler vardır. Bu kişilerin bu aşıdan olmaması gerekir.

İstenmeyen Etkiler Nelerdir?

Ölü aşı tipi olan IPV aşısının neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Ancak içinde neomisin, streptomisin ve penisilin bulunur ve bu tip aşılara alerjisi bulunan kişilerin bu aşıyı yaptırmaması gerekir. Canlı aşı tipi olan OPV aşısının ise çok düşük olsa da birtakım yan etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler arasında aşı olan kişide ya da onunla yakın temas içinde olan kişide paralizi yani felç görülme ihtimali vardır.

Çocuk Felci Aşısı Neden Gereklidir?

screenshot_2

Ağırlıklı olarak yaz aylarında ve sonbahar aylarında küçük salgınlar şeklinde meydana gelen bu hastalık ilk olarak 40 derece civarındaki yüksek ateş ile ve sırt ağrıları ile kendini gösterir. Devam eden dört ya da beş gün içinde de felç ortaya çıkar. Her ne kadar ismi çocuk felci olsa da bu hastalık yalnızca çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Yani yetişkinler de çocuk felcine yakalanabilir. Eğer ki bu kişi bu hastalığın henüz başlangıç aşamasında ise mutlaka diğer insanlardan ayrılması ve direkt olarak yatırılması gerekir. Çocuk felci aşısı da işte tüm bu nedenler yüzünden hem kişinin çocuk felcine yakalanmasını önlemek hem de başka kişilere bu virüsün bulaşmasını engellemek amacı ile yapılır. Aşılar bu felce neden olan virüse karşılık bağışıklık geliştirilmesi amacı ile kasın içine uygulanır ya da ağız yolu ile verilir.

Çocuk Felci Aşı Programı

screenshot_3

Günümüzde bu hastalığın yaşanmasını önlemek amacı ile yapılan iki farklı aşıdan ölü aşı olan yanı inaktive olan aşı enjeksiyon yolu ile yapılmaktadır. Diğer canlı olan ve ağız yolu ile verilen aşı ise ağzın içine damla olarak yapılır. Özellikle inaktive aşı son derece güvenli ve de etkilidir. Genelde bebeklerde bebeğin ikinci ayı itibari ile bir ya da iki ay ara ile toplamda üç doz halinde enjeksiyon biçimde yapılır. Hatta bebek on sekizinci ayına geldiğinde de bir tane hatırlatma dozu yapılmaktadır. Genelde Amerika’daki uzmanlar bu hastalık aşısı olarak eğer ki riskin çok yüksek olduğu bir ortamda bulunulmuyor ise yalnızca IPV aşısını yani ölü aşıyı önermektedirler. Aynı zamanda bu aşı devamında çocuk dört ya da altı yaşlarındayken bir doz olarak daha uygulanır. Eğer ki aşıların tam anlamı ile gereken etkiyi göstermeleri bekleniyor ise periyotlarının çok iyi bir şekilde takip edilmesi ve her zaman zamanında yapılması gerekir. Aynı şekilde aşının içeriği de göz önünde bulundurularak çocukta alerji gerçekleşmemesi için öncesinde de dikkatli olunması gerekir. Bunun için uzman kişilerin gereken tetkikleri yaptıktan sonra bu aşıyı uygulaması gerekir. Özellikle çocuk yaşlarda uygulanan aşıların önemi çok büyüktür. Bu yüzden dikkatli bir şekilde takip edilmeleri çocuğun genel sağlığı için çok ama çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.