Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklara Cinsel Eğitim Verilmesi

Cinsellik en az ölüm ve doğum kadar normal olan insani bir durumdur. Her insanın bu konuda eğitim alması ve yanlış bildiklerinin de doğrusunu öğrenmesi gerekmektedir. Çocuklara ergenlik dönemine kadar cinsellik eğitiminin verilmemesi gerektiğini savunan uzmanlar olsa da bu işin doğrusu en azından çocukların mahrem bölgeleri öğrenmesi yönündedir. Bu çocuğun kendini savunma biçimi olarak da gelişebilir. Bu yüzden çocuklara cinsel eğitim verilmesi önemli bir konudur.

Çocuklar ve Cinsel Eğitim

Ne yazık ki ülkemizde ve dünyada çocuk istismarı her gün artmaktadır. Ancak bu çocukların üzerinden yapılan araştırmalara göre çocukların mahrem bölgelerini bilmedikleri sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenden dolayı mahrem bölgelere dokunan kişileri onlar sevilme olarak algılayabilmektedir. Bu ve bunun gibi konular oldukça can sıksa da bunu sadece sitem ederek çözemeyiz. Çocukların bu anlamda cinsellik eğitimi almaları ve kendi vücutlarını tanımaları oldukça önemli ve doğru verilmesi gereken bir eğitimdir. Yanlış verilen eğitim çocuğun hem psikolojisini hem de davranış biçimini de bozabilir.

Cinsel eğitim için öncelikle çocukla iyi bir iletişim kurulmalıdır. Çocukların en güvendiği kişiler anne ve babaları olduğu için bu konu ile ilgili eğitimi anne ve babalar vermelidir. Çocuğun anlayacağı ve onu korkutmadan anlayabileceği bir iletişim biçimi geliştirerek çocuklarına bu eğitimi vermelidirler. Ancak çocuk tacizlerinin ve hatta tecavüzlerinin önüne ancak böyle geçilebilir. Bilinçli bir insan yetiştirmek küçük yaşlardan itibaren başlar. Çocuk cinsel farkındalık kazanırsa ileride ya da oyun oynarken bile hoşlanmayacağı ya da olmaması gereken bir davranışı tespit ederek ailesine durumu haberdar ederek bu tacizin önü kesilebilir. Ancak bu eğitim esnasında çocuğun rahat olması ve ebeveynlerin bunu korkutarak değil de en az doğum kadar normal olduğunu söylemesi ve benimsetmesi oldukça önemlidir. Sokakta bile çocuk kulaktan dolma ancak aklının yetmediği bilgileri hafızasında tutar ve bu şekilde bir cinsel davranış sergiler. Farkında olmadan hoşuna giden ancak yanlış bir hareket esnasında çocukların psikolojisi ve sağlığı da bozulabilir. Her geçen gün artan çocuk tacizlerinin oluşmasında en büyük sorun elbette ki taciz eden kişinin sapkın ruhudur. Ancak çocukların da artık bu sapkın ruhlu insanlara karşı kendilerini bilinçsel olarak savunmaları ve farkında olmaları gerekmektedir.

Cinsellik ile ilgili her konudan bahsetmek çocuğun anlamayacağı ya da farklı yorumlayacağı bir sonuç doğurabilir. Bu nedenden dolayı da yaş grubuna göre cinsel kavramlar öğretilmeli ve buna göre de cinsellik aşamaları anlatılmalıdır. Çocuğun okul öncesinde öğreneceği kavramlardan biri mahrem bölgeleri olmalıdır. Çocuk bu bölgelere kimsenin dokunulmayacağını bilmeli ve dokunduğu takdirde bu durumdan hoşlanmayacağını da tepkileri ile ortaya koyacak kadar bilinçlendirilmelidir. Okul sonrasında ise artık karma bir toplum içerisinde yanlış bilgileri öğrenmemesi için o yaş grubunun öğreneceği tüm bilgilerin doğru olanını çocuğa anlatmak gerekmektedir. Ülkemizde ne yazık ki hala cinsellik konuşulmayan, konuşulması ayıp sayılan bir konu halindedir. Batı ülkeleri bu durumu her ne kadar aşmış olsa da tolumun huzuru ve refahı için bütünsel olarak bu konuda herkesin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Kız çocuklarını her şeyden sakınmak ya da her hareketine kızıp onu cinsellikle suçlamak ülkemizin doğu tarafında sıkça bulunan yanlış bir davranıştır. Ancak erkek çocuklarına da kulaktan dolma sözlerle aslında farkında olmadan onu rastgele bir cinselliğe sevk eden anne babalar bu ve bunun gibi söylemlerden uzak durmalıdır. Ülkemizde yapılan ve gelenek haline gelen sünnet düğünlerinde bile çocuğun algısı bozulabilir. Penisinin kesilmesinde bu kadar büyük bir kutlama yapıldığına tanık olan çocuk penisine erkeklik anlamına yükler ve bu şekilde ileride yanlış cinsel ilişkilerde bulunabilir. Sadece kendisine değil partnerine ve onun da yetiştireceği çocuklara da bu durum yansır. Bu yüzden aferin benim erkeğime gibi çocuklara söylenen hatalı söylemler erkeklik kavramının farklı algılanmasına neden olur. Bu farklı algıların önüne geçmek için çocuğun öncelikle tüm çocuklardan bir farkı olmadığını iyi kavraması ve ailenin bu durumu iyi kavratması gerekmektedir.

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocukların önünde cinsellik içeren bir davranışta bulunulduğu zaman aileler oldukça panik halinde olurlar. Bu da çocuğun ilgisini çeker ve kendi kendine bu konunun üzerine giderek yanlış bilgilere sahip olabilir. Hepimiz küçükken yaşamışızdır. Örneğin hep beraber televizyon izlediğimiz aile ortamında televizyonda cinsellik içeren bir davranışta bulunan kişiler ekrana geldiğince televizyonda kanal değiştirilmiştir. Hatta panikleyen ebeveynler televizyonun fişini çekerek çocukları güya bu cinsellikten uzak tuttuklarını sanmaktadır. Ancak cinsellik korkulması ya da yaşanmaması gereken bir konu değildir.

Yanlış verilen eğitimler sonucu çocuğun ileride cinsel hatalarda bulunma olasılığı ya da cinsel hastalıklara yakalanması olasılığı fazlalaşır. Özellikle kız çocukları için bu durum ülkemizde oldukça ayıplanabilir bir durumdur. Ancak herkes kadar kız çocukları da genç kızlarda bu konuda bilgilenmelidir. Eğer aile bunu yaparsa çocuğun doğru bilgilere ulaşması normalleşir. Ancak dışarıdan kendi yaş grubundan bu bilgileri öğrenirse bilgilerin yanlışlık payı artar ve hatta kızlarda sıkça duyduğumuz yanlış gebelikler meydana gelir. Öpüşerek hamile kalacağını bile düşünen kişilerin varlığını göz önünde bulundurursak bu konuda verilen hatalı bilgileri siz düşünün.

Kız çocuklarına hatalı bilgi verilmesi sonucunda kişi ileride vajinismus hastalığına yakalanabilir. Bu hastalık psikolojik olarak ancak fiziksel olarak da bulgulara rastlanılan bir hastalıktır. Kişinin birlikte olma korkusu yüzünden kasların fazla kasılması kişinin çok fazla sancı çekmesine ve sonucunda da ağrılı bir ilişkiye girmesine ve bazen girmemesine neden olmaktadır. Bu durum kişiyi oldukça olumsuz etkilemektedir. Çocukların cinsel kimlik kazanmaya başladığı dönemlerde de bu konuda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Çocuğun cinsiyetini benimsemesi için cinsiyetleri iyi bilmesi ve diğer cinsiyetlerle arasındaki farkı ancak üstünlük durumunun olmadığını önemsemesi gerekmektedir. Erkek çocukları kendi kimliklerini belirleyeceği zamana kadar normal çocuk kıyafeti yani cinsiyetçi bir kıyafet giydirmekten uzak tutulmalıdır. Hatta erkek çocuklarına erkek gibi davranmaktan hoşlanan ve bunu eğlenceli gören büyükler çocuğu aslında yanlış bir sonuca götürdüklerinin de farkında değillerdir. Çocuklara kaçamak cevaplar verilmemelidir. Cinsellik içeren bir şey sorulduğu zaman çocuğun yaş grubuna göre uygun ve doğu bir cevap verilmeli ve yanlış bilgilere de inanmaması gerektiğini öğretilmelidir. Örneğin çocuklara seni leylekler getirdi sözünü ve buna benzer söylemleri söylemekten vazgeçilmeli. Bir kadın ve erkeğin birleşiminden sonra çocuk olabileceğini öğrenmelidir. Kadın-erkek birleşmesi özel bir durum ve bu durumları büyüyünce yine konuşuruz gibi söylemlerde bulunulması gerekmektedir.

Eğer çocuğunuzun sorusu esnasında bir cevabınız var ancak çocuğunuza bunu nasıl anlatacağınıza dair fikriniz yok ise çocuğunuza senin aklın ermez gibi cevaplar değil de bu konu hakkında araştırma yapmam gerek diyerek çocuğunuza bunu nasıl anlatacağınıza dair sizler de araştırmalarda bulunabilir ve hatta tıkandığınız noktada uzman birinden destekte almayı unutmamalısınız. Unutmayın cinsellik ölüm ve doğum kadar normal bir durumdur. Bu konuda verilen yanlış eğitim ya da verilmeyen eğitim sonucunda yalan yanlış ulaşılan bilgi çocuğunuzun ileride canının yanmasına sebep olabilir ve psikolojik olarak da bu durumdan etkilenecek olabilir. Cinselliği normalleştirin ancak bunu rastgele bir cinsellik ile de ayrımını iyi kavramanız ve bunu iyi bir iletişim ile aktarmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.