Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Altına Kaka Yapma Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Ailelerin, çocuklarının bazı davranışları arasında en çok endişe duydukları konulardan birisi de çocuklarının altına kaka yapmasıdır. Çocukların bağırsak kontrolünün sağlandığı yaşa gelmesine rağmen kakasını uygunsuz herhangi bir yere, örneğin giysisine ya da yere yapmasına enkoprezis adı verilir. Bu durum çocuğu ve anneyi oldukça rahatsız eden bir sorundur. Bu rahatsızlığın tanısının konulması için 4 yaşından büyük çocukların uygunsuz yerlere kaka yapması ve bu davranışını 3 ay süre ile en az bir kez tekrar ediyor olması, enkoprezis varlığından şüphe edilmesine neden olabilir. Çocuklarda altına kaka yapma durumunun nedenlerini ve tedavisini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda Altına Kaka Yapmanın Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli sebepler enkoprezise yol açabilir. Enkoprezise fizyolojik, psikolojik nedenler, bunların yanı sıra çocuğa yeterli tuvalet eğitiminin verilmemesi veya bu eğitime yeterince yanıt alınmaması nedeni ile bağırsak kontrolü kazanılamayabilir. Aşağıda bu rahatsızlığa neden olan faktörleri ayrıntılarıyla açıkladık.

1. Fizyolojik Nedenler

Genelde enkopresiz olan çocukların uzun süre kronik kabızlık yaşamaları sonucu yaşadıkları bir problemdir. Kabızlık ile birlikte çocukların bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar ve sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle kabızlık yaşandığı zaman bir kısır döngü başlayabilir. Çocuk kaka yaparken rahatsızlık hissettiğinden dolayı tuvalete gitmeyi de reddeder.

Bağırsağa yapılan baskı sonucu rektum genişler, mesane dolar fakat boşalamaz. Lakin aşırı baskıdan dolayı gün içerisinde sızmalar görülebilir. Anüs kasındaki kontrol bozuklukları, anüse ait çatlaklar, bilişsel ve fiziksel gelişme gerilikleri dolayısıyla da bu sorun ortaya çıkabilir.

2. Psikolojik Nedenler

Kabızlık gibi fizyolojik nedenlerin yanında yaşanan duygusal sıkıntılar ve aile içi sorunlar da enkoprezisin gelişmesine sebep olur. Özellikle de tuvalet eğitimi esnasında yaşanan stresli bir olay, çocukların tuvalet eğitimlerini tamamlamasını engelleyebilir. Kaka yapma durumunu, acı gibi olumsuz duygular ile de bağdaştırabilirler. Küçük çocuklar tuvaletten korkabilir veya kaka yaparken kendilerinden bir parçanın kaybedileceği hissi gibi bir hisse kapılabilirler. Çocuğun genel olarak inatçı bir tutumda olması ve tuvalet eğitiminde direnmesi de buna neden olabilir.

Depresyon, anksiyete ya da kabızlık ile beraber bağırsak içeriğinin aşırı birikimine bağlı, istemsiz olarak altına kaka yapma durumu görülebilir. Bu durum ağrılı olarak dışkılama yüzünden dışkının tutulmasından dolayı da görülebilir.

Sıklıkla görülen bir faktör de ebeveynlerden kaynaklanan nedenlerdir. Babanın çocuğa karşı uzaklığı, annenin ise nevrotik özellikleri de bu nedenlerdendir. Özellikle de annenin tuvalet eğitiminde aşırı katı tutum sergilemesi veya aşırı gevşek ve aldırmaz tutumları da bu duruma neden olabilir.

3. Diğer Nedenler

Kabızlığın yanında hazır yemek tüketilmesi, yeterli su içilmemesi, düşük aktivite, ev dışında olan ortamlarda tuvaleti kullanmama gibi sebepler de enkoprezis geliştirmesini etkileyebilir. Aynı zamanda çocuk ve aileyi etkileyen önemli değişiklikler gibi stres faktörleri de sebep olarak görülebilir.

4. Olumsuz Etkiler

Bu rahatsızlık tedavi edilmezse aile içi ilişkilerde sorunlar yaşanabilir. Çocuklar bu durum yüzünden sosyal aktivitelerden kaçabilir ve sosyal çevrede uyum sorunları yaşayabilirler. Çevrelerindeki kişiler yanlarına yaklaşmak istemeyebilir ve bu da dışlanmalarına ve alay edilmelerine neden olabilir. Utangaçlık ve suçluluk duyguları gelişebilir ve kendilerine duydukları saygı azalabilir, öz güven azalması olabilir. Çocukların yaşlarına uygun psiko-sosyal gelişimlerinin bozulmasına yol açabilir.

Çocuklarda Altına Kaka Yapma Durumu Nasıl Geçebilir?

  • Özellikle kabızlık olmadığı durumlarda psikolojik değerlendirmelerin yapılması önemlidir. Aile içi problem ya da gerginliklerin giderilmesi de belirtilerde azalmayı sağlar. Öncelikle aile desteği alınmalıdır. Aileler çocuklara eleştirilerini ya da cezalarını azaltmalı, cesaretlerinin kırılmaması için yönlendirilmelidir.
  • Aileler tuvaletlerini yapmaları konusunda çocuklarıyla inatlaşmamalı veya onları azarlamamalıdır.
  • Çocuğun altına bez bağlanması ve bu durumun karşısında tamamen sessiz kalınması gibi davranışlar enkoprezisi pekiştirir. Anne, baba ve çocuk birlikte ele alınmalıdır. Ödül sistemi, takvim tutma yöntemi ve ilaç tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir.
  • Kabızlığın önlenmesi için oral laksatif ve rektal katartikler ayrıca peynir, süt ve nişastanın az olduğu diyetler önerilebilir.
  • Ailedeki sorunların veya gerginliklerin giderilmesi ile belirtilerde azalma sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.