Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Antibiyotiğin Yan Etkileri

Antibiyotikler, genellikle bakteriyel enfeksiyon özelliğine sahip olan hastalıklarının tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar olduğu bilinmektedir. Antibiyotikler hasta olan bireylerin tedavi sürecinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük değere sahip olan ilaçlardır. Antibiyotikler genellikle bakteriden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır ve hastalıkların ortaya çıkardığı enfeksiyonlara karşı çok güçlü bir mücadele veren ilaçlardır. Antibiyotikler ölümle sonuçlanan birtakım ağır hastalıkların tedavisinde kullanılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu ölümcül hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotikler, insan vücudundaki zararlı mikroorganizmaları yok ederek ya da yayılmasını önleyerek hastalığın atlatılmasında büyük oranda yardımcı olmuştur. Antibiyotikler sayesinde ölümcül hastalıkların oranı günümüzde azalmıştır. Günümüzde her farklı hastalık için üretilen bir antibiyotik mutlaka bulunmaktadır. Bu çok çeşitli antibiyotikler her farklı hastalığın mikroorganizması için farklı seçenek olarak kullanılmaktadır. Antibiyotiklerin gereksiz ya da yanlış bir şekilde kullanılması insan vücuduna çok büyük zarar vermektedir. Bakterilerle, virüslerle ve enfeksiyonla savaşmanın en güçlü yolu antibiyotik kullanımı olmaktadır. Bazı insanların virüs kaynaklı olan grip ve nezle gibi hastalıklarda, doktora gitmek yerine evde bulunan ya da bir insandan hastalığa karşı iyi geldiğini duyduğu antibiyotikleri bilinçsiz bir şekilde kullanmaktadırlar. Antibiyotikler doktor tavsiyesi olmadan ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı nedeniyle insan vücuduna yarardan çok zarara neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü insanların antibiyotikleri bilinçsiz bir şekilde ya da gereksiz bir şekilde tüketme oranı yaklaşık yüzde elli olarak belirlenmiştir ve bu oran çok yüksek, geniş bir insan kitlesini ifade etmektedir. İnsanların antibiyotikleri gereksiz ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı sonucunda, ilacın direnci kırılarak bakteri üzerindeki etkisi tamamen yok oluyor ve hatta hastalığın bakterileri daha çok direnç kazanıyorlar. Böylece insanların bakterilerle baş etmek için kullandığı ilaçlar aslında hiçbir işe yaramıyor ve bakterilerin yok olmasına neden olmuyor. Aksine bakterilerin daha da güçlenmesine neden oluyor.

Çocuk ve antibiyotik

Çocuklarda Antibiyotiğin Yan Etkileri

Antibiyotik kullanımı daha çok yetişkinlerde görülen bir durum olmasına rağmen düşük bir oranda çocuklarda da görülmektedir. Çünkü çocuklar yetişkinlere göre daha bağışıklık sistemi tam olarak güçlenmediği için daha sık hasta olmaktadırlar. Çocuklarda altı ay ya da iki yaş arasında çok sık olarak görülen üst solunum enfeksiyonları, hafif ateş, öksürük ya da burun akıntısı olarak ortaya çıkar. Bu durumlar üst solunum enfeksiyonlarının belirtileri arasında yer almaktadır ve bu hastalığın yüzde seksen, doksan gibi yüksek bir oranda virüs kaynaklı olduğu bilinmektedir. Çocuklarda çok sık bir şekilde ortaya çıkan soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı çok gereksiz bir tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Çünkü bu tür virüs kaynaklı hastalıklarda çocuğun ateşi varsa onu düşürmeniz yeterli olacaktır. Çoğu hastalıklarda kullanılan antibiyotiğin daha çok boğaz enfeksiyonlarında, zatürre hastalığında, orta kulak enfeksiyonunda, sinüzit ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda kullanılması daha fazla yarar sağlayacak bir davranıştır. Bu tür hastalığa sahip olan çocuklarda hastalığın kaynağı bakteri olmaktadır ve doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Antibiyotiklerin bilinçsiz ve yanlış bir şekilde kullanılmasından dolayı insan vücudunda ortaya çıkan birtakım fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımının bilinçsiz bir şekilde gerçekleşmesi böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, işitme problemlerine neden olmaktadır. Aynı zamanda kullanılan antibiyotik hastalığı tedavi etmediği gibi bakterilerin direncini de arttırmaktadır. Antibiyotiklerin bilinçsiz bir şekilde çocukların kullanmasını sağladığınızda, çocuğunuzun vücudunda bulunan yararla bakterilerin de yok olmasına neden oluyorsunuz. Henüz çok gelişmemiş ve güçlenmemiş olan bağışıklık sistemine de aynı şekilde çok büyük zarar vermektedir. Çocuklarda bilinçsiz antibiyotik kullanımının gerçekleştirilmesi sonucunda birtakım hastalıklar ya da fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar,

  • Antibiyotiğin bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucunda çocuklarda ishal durumu ortaya çıkmaktadır. Antibiyotik kaynaklı ortaya çıkan ishal, antibiyotik tedavisi aşamasında ortaya çıkan birtakım yan etkinin arasında ilk sırada yerini almaktadır. Çocuklara bilinçsiz bir şekilde verilen antibiyotiğin olumsuz etkilerinden biri olan ishal daha çok hafif belirtilerle gerçekleşse de ciddi bir bakteriyel enfeksiyon hastalıkları sırasında kullanılan antibiyotiği değiştirmek ya da antibiyotiği bırakmak, çocuğu tamamen çok ciddi bir sıkıntıya sokma ihtimali olmaktadır.
  • Antibiyotiğin çocuklarda bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucunda şiddetli ishaller ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda şiddetli bir şekilde yaşanan ishaller sıvı elektrolit bozukluğa, kanamalı kolite ya da bazı durumlarda ise ölüme kadar çok ciddi bir duruma neden olmaktadır. Buna göre, antibiyotik kaynaklı ishalin ortaya çıkması durumunda, enfeksiyonun cinsine ya da ishalin şiddetine göre tedavinin tekrar düzenlenmesi ve bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Çocuklarda antibiyotik kullanımı

  • Çocuklarda bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler bağışıklık sistemine tamamen zarar vermektedir. Son yıllarda tıp alanındaki birtakım çalışmalar, antibiyotiklerin insan florasının değiştirildiği kanıtlanmıştır. Antibiyotiklerin insan vücudunda bulunan yararlı bir işlevi olan mikropları öldürdüğü ve insan vücudundaki en güçlü koruma kalkanı olan mukozal bağışıklığın zayıflattığı yapılan bilimsel çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Özellikle insan vücudunda bulunan influenza gibi olan gribal etkenlere karşı bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Çocuklarda normalde üç ya da beş gün içerisinde geçmesi gereken gribal enfeksiyon hastalıkları antibiyotik kullanımında daha uzun sürede ve aynı zamanda daha ağır bir şekilde geçmektedir. Bu nedenle çok sık bir şekilde antibiyotik kullanan çocukların gribal enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları uzun süre devam etmektedir. Çok sık bir şekilde antibiyotik kullanan çocuklarda mukazal enfeksiyon adı verilen sinüzit hastalığı, orta kulak iltihabı, ishal ya da farenjit olma sıklığı daha çok artmaktadır. Bu nedenle çocuğunuz hasta olduğunda onu doğal çaylar ya da doğal yöntemlerle iyileşmesine yardımcı olun, eğer hastalığı ağır bir şekilde geçiriyorsa bu durumda doktora başvurarak, ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. Doktor kontrolünde olmayan, doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı çocuğunuza içirmemeniz gerekmektedir.
  • Çocukların hasta olduğunda çok sık bir şekilde ilaç kullanması aynı zamanda obeziteye de neden olmaktadır. İnsanların en büyük buluşlarından biri olan antibiyotikler, çocuğunuzun sık ilaç kullanması nedeniyle birtakım rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu rahatsızlıklardan biri ise günümüzün en büyük sorunu olan obezitedir. Çok sık ilaç kullanımı obezite gibi bir rahatsızlığa yol açmaktadır. İnsan vücudunda bulunan bağırsak florası bireyin sindirimi için çok gerekli olan kompleks karbonhidratların ve aynı zamanda diyet fiberlerinin parçalanmasını, insan vücudu için çok gerekli olan bazı vitaminlerin, uzun zincirli yağ asitlerinin üretimini üstlenerek, metabolik fonksiyonlarını düzenler. Antibiyotiklerin neden olduğu flora bozukluğu obeziteye neden olmaktadır. Yapılan birtakım araştırmalara göre, iki yaşının altında olan çocukların antibiyotiğin kullanımı nedeniyle belirli bir yaştan sonra yüzde yirmi gibi bir oranda obeziteyi ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda sık olarak antibiyotik kullanan çocukların obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve hatta buna bağlı olarak ölüm oranının artması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Çocuk antibiyotik içiyor

  • Çocukların çok sık kullandığı antibiyotikler insan vücudundaki birtakım alerjik hücreleri harekete geçirmektedir. Bu nedenle günümüzde artan alerjik hastalıkların oranı çok fazla artmaktadır. Alerjik reaksiyonların en önemli sebeplerinden biri mukozal bağışıklığın azalması ya da flora bozukluğudur. Bu tür hastalıklar çocukların çok sık bir şekilde antibiyotik kullanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Flora bozukluğu özellikle küçük yaşlarda antibiyotik kullanımı sonucunda ortaya çıkan bir durum olduğu bilinmektedir. Alerjik hastalıkların hızlı bir şekilde artmasının bir nedeni ise hijyen tutkusudur. Daha temiz, daha steril, daha az mikroplu yiyeceklerden yeme durumu, floranın oluşmasını ve bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini, bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde güçlenmesini önlemektedir. Bu durumda insan vücudunda oluşabilecek alerjik reaksiyonlar hızla artmaktadır.
  • Çocukların sık bir şekilde ya da her hasta olduklarında antibiyotik içmeleri çocuklarda böbrek yetmezliği hastalığını ortaya çıkmaktadır. Böbrek yetmezliği hastalığının büyük bir oranı kullanılan antibiyotiklerin sonucunda meydana gelmektedir. İlaç kullanımının bırakılması neticesinde böbrek yetmezliği genellikle düzelmektedir ama bunun için birçok müdahale edilmektedir. Bu tür ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler ilk sırada yer almaktadır. Çocukların çok sık bir şekilde antibiyotik kullanımı sonucunda, çocukların ilerleyen yaşlarında böbrek hastası olma riski çok daha fazla artmaktadır. Bu nedenle çocukların sık bir şekilde kullanılan antibiyotiklerin en aza indirilmesi gerekmektedir ya da çocuklar her hasta olduğunda onlara ilaç tedavisi uygulamamanız gerekmektedir.
  • Çocuklara sık uygulanan ilaç tedavisi, yani antibiyotik kullanımı karaciğerin birtakım fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaktadır ve bazı karaciğer yetmezliği nedeniyle yüzde yirmi, kırk gibi bir oranda ölümle sonuçlanmaktadır. Karaciğer yetmezliği gibi zor ve ağır bir hastalığı geçirmemek için çocukların sık sık antibiyotik kullanımını önlemek gerekmektedir. Çocuklarda bulunan karaciğer yetmezliği gibi ağır bir hastalığın belirtileri antibiyotiklere bağlı olabilir ve ilaca ara verilmesi ile karaciğer yetmezliği kendiliğinden düzelmektedir. Fakat çocukların antibiyotik kullanımı sırasında ağır enfeksiyon olması durumunda yeni tedavilerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çocukların antibiyotik kullanımına ara vermek ya da antibiyotik kullanılması gerekiyorsa antibiyotiği doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

İlaç alan çocuk

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkinlerin antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gerekirken çocukların antibiyotik kullanımına daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için uyulması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan en önemli olanı ise antibiyotiğin kullanım süresinde anne ve babalarının çok dikkatli olması ya da bu sürecin doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Antibiyotik kullanması gereken çocukların ailelerine, ilacın dozu, ilacın zamanı, ilacın verilme sıklığı, aç ya da tok olarak kullanılması, ilacın kullanımında görülen birtakım yan etkiler hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Çocuklarda antibiyotik kullanımı süresi, antibiyotiğin çeşidine göre ya da hastalığına göre değişmektedir. Çocukların antibiyotik kullanımında doktorların önerdiği ve belirlediği zamandan önce antibiyotiğin bırakılmaması gerekmektedir. Hasta olan çocuğun iyileşmesinden sonraki süreçte antibiyotiğin bırakılması durumunda hastalık tekrar edebilir ya da bakterilerin direnç kazanmasına sebep olmaktadır. Aileler çocukları hastalandığında antibiyotik kullanım sürecini doktorun kararına bırakmalıdır. Antibiyotiklerin ateş düşürücü ya da ağrı kesici olarak kullanılmaması gerekmektedir. Doktor eğer çocukların antibiyotik kullanmasını uygun bulmazsa bu konuda ısrarcı davranılmaması gerekmektedir. Ailelerin çocukların antibiyotik kullanımını doktora danışmadan kararlaştırmamaları gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.