Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Ateş ve Kusma Nasıl Geçer?

Ebeveynlerin en çok dikkat ettiği varlıklardan birisi olan çocukların yaşadığı sıkıntılar yine en çok ebeveynleri tedirgin eder. Bu nedenle çocukların yaşayabileceği hastalıkların belirtisi olarak bilinen kusma ve ateşin nasıl geçeceği ebeveynlerin merak ettiği konulardan biridir. Kusma ve ateş tek başlarına bir hastalık olarak kabul edilmemekle birlikte önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü çocuklarda görülen kusma ve ateş için oldukça önemlidir. Yazımızdan çocuklarda görülen kusma ve ateş nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ateş ve Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda ateşlenme ve kusma probleminin sık sık görüldüğü bilinir. Bu durumun birbirinden farklı nedenleri bulunur.

1. Enfeksiyon

Bozuk gıdalar içerisindeki toksinler, sularda bulunan virüsler ve çeşitli yollar ile sindirim sistemi içerisine alınan parazitler enfeksiyona sebebiyet verir. Bu enfeksiyonel durum çocukta kusma ve ateşe neden olabilir. Enfeksiyon nedeniyle ateş ve kusmanın en önemli belirtileri arasında sulu ishal ve karın ağrısı da bulunur. Enfeksiyon daha da ilerleyebileceğinden mutlaka doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.

2. Mide Gribi

Virüs kaynaklı oluşan mide gribi özellikle hijyenin yeterli olarak sağlanamaması durumunda oluşur. Bozulmuş yiyecekler, ilacın yan etkisi ve diğer hastalıklar mide gribinde etkili olabilir. Mide gribine yakalanan çocukta kusma ve ateş gözlemlenir.

3. Virüsler

Rotavirüsü, noravirüsü, adenovirüs, astrovirüs gibi vürüslerin çocuklara bulaşarak gastroenteriteye sebep olabilir. Bu virüslerin çocuklarda ateş ve kusmaya neden olması ise çocuklara ciddi zarar verir. Çocuğun sürekli bir şekilde kusuyor olması çocukta sıvı kaybına neden olarak vücudun su dengesini bozar ve bu durum farklı problemlere de neden olur.

Rotavirüs: Bu virüsün kuluçka süresi 48 saat olmakla birlikte çocuklara bulaşması ile birlikte ciddi oranda sıvı kaybı yaşatır. Sıvı kaybının önüne geçebilmek için bol sıvı tüketimi şarttır. Virüsün en önemli belirtileri arasında ateş ve kusma görülür. Ayrıca bu virüs genellikle 5 yaşın altında bulunan çocuklarda görülür.

Noravirüs: Yılın her mevsiminde görülebilen noravirüsü kış mevsimlerinde daha fazla salgılanır ve enfeksiyona sebebiyet verebilir. Belirtileri arasında ateş ve kusma vardır.

Adenovirüs: Çocuklarda enfeksiyona sebebiyet veren bu virüs diğer virüslere göre daha hafif atlatılır. 1-10 gün arasında iyileşme sağlanır. Bu virüste ateş ve kusmaya sebebiyet verir.

Yukarıda maddeler halinde verilen sebepler dışında çocuklarda görülen ateş ve kusmaya; gıda zehirlenmeleri, beyin iltihabı, aşılar, kan nakli, bağışıklık sistemi hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları gibi nedenler de sebep olabilir.

Çocuklarda Ateş ve Kusmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Bol Sıvı Tüketimi

Çocuklarda görülen kusma çocuğun sıvı kaybına neden olacağından bu durum vücudun suya olan ihtiyacını arttıracaktır. Sıvı kaybına dayalı başka problemlerin oluşmaması için kusma ve ateş gözlenen çocuğa bol sıvı tükettirilerek kusarak kaybedilen sıvı geri kazandırılmalıdır.

2. Serin Tutulmalı

Ateşi yükselen çocuğun vücut ısısı yüksek olacağından çocuğa daha hafif ve ince kıyafetler giydirilmeli, kalın kıyafetler çocuğun vücut ısısını daha da arttıracaktır. Ayrıca bulunduğu ortamın sıcaklığının da serin olması çocuğun ateşinin daha fazla yükselmesine engel olabilir.

3. Ilık Duş Aldırılmalı

Ateşi yükselen çocuğun vücut ısısının normal seviyeye inebilmesi için çocuğa ılık duş aldırılabilir. Ancak bu duş kesinlikle soğuk su ile yapılmamalı. Soğuk su vücudun üşümesine ve titremesine neden olarak ateşin daha fazla yükselmesine sebep olur ve bu durum daha büyük problemlere neden olabilir.

4. Dinlendirilmeli

Ateş ve kusma problemi yaşayan çocuk sıvı kaybından dolayı halsizleşecektir. Bu nedenle dinlendirilerek vücut enerjisini koruması sağlanmalı aynı zamanda hareketten kaynaklı sıcaklık artışı önlenmelidir.

5. Hafif Gıdalar Tükettirilmeli

Kusma problemi ile karşı karşıya kalan çocuğun ağır gıdalarla beslenmesi daha fazla kusmasına sebebiyet verir. Çocuk hafif besinlerle beslenerek mide sağlığının düzelmesine yardımcı olunmalıdır.

Bütün bunların dışında ilk 3 ay içerisinde ateşlenen bebekler, 39 derecenin üzerine çıkan ateşlenmeler, 3 günden uzun süren ateş ve kusma durumlarında çocuk derhal doktora götürülmeli ve gerekli tedaviye başlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.