Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Ateşli Eklem Romatizması

Çocuklarda ateşli eklem romatizması, streptokok adı verilen bir bakteri tarafından boğaz enfeksiyonuna neden olan bir hastalıktır. Çocuklarda, yetişkinlere göre daha sık bir şekilde ortaya çıkan çeşitli streptokok grubu hastalık çeşitlerinden sadece A grubundaki hastalıklar ateşli eklem romatizmasına neden olmaktadır. Streptokokun iltihaba neden olması okul çağındaki çocuklarda boğaz enfeksiyonuna neden olur. Çocuklarda görülen boğaz iltihabının çok sık görülen nedenlerden biri olmasına rağmen, boğaz iltihabının geçtiği her çocukta ateşli eklem romatizması görülmemektedir. Çocuklarda ateşli eklem romatizması, ilk olarak kalpte iltihaplanmaya ve daha sonra da kalpte ortaya çıkabilecek olan hasarlara neden olabilir. Bazı çocuklarda ateşli eklem romatizması, ilk olarak eklemlerde ortaya çıkan anlık bir ağrı ve şişkinlik olarak kendini gösterir. Daha sonraki aşamalarda kalpte iltihaplanmaya ya da beyinde iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bazı durumlarda ise istemsiz hareket bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Bazı çocuklarda sonraki aşamalarda ise deride döküntü ya da nodüller meydana gelmektedir.

çocuk

Çocuk yaşlarda görülen ateşli eklem romatizması, A grubu Beta hemolitik boğaz iltihabı tablosundan yedi ya da on gün sonra meydana gelen eklem ya da kalp hasarları ile belirtilerine devam etme özelliğine sahiptir. Bazı çocuklarda gezici migratuar gibi eklem tutuşları ortaya çıkmaktadır. Bu eklem tutuşları gibi durumlarda hastanın kalbine yönelik yirmi yaşa kadar sürmekte olan aylık olarak penisilin uygulaması yapılması gerekmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan bu hastalık akut eklem romatizması olarak da kullanılmaktadır. Çocuklarda ateşli eklem romatizmasının, bakterilerin birtakım reaksiyonları nedeni ile boğaz enfeksiyonundan bir ya da iki hafta sonra meydana gelen, çocukların vücudunun birden fazla bölgesinde olan ve ani bir şekilde başlayan bir hastalık olduğu bilinmektedir. İnsan vücudunda koruyucu bir işlevi olan bağışıklık sistemi ateşli eklem romatizmasından çok olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Ateşli eklem romatizması, genç yaşlarda ortaya çıkan kalp hastalıklarının en sık sebebi olması açısından çok önemli bir hastalık olmaktadır. Çünkü ateşli eklem romatizması kırk yaşını daha doldurmamış olan bireylerin kalbe bağlı olarak ölüm nedenleri arasında en sık olanıdır. Ateşli eklem romatizmasına sahip olan ya da daha önce bu hastalığı geçirmiş olan bireyler tekrar bu hastalıkla karşılaşabilmektedir. Eğer ateşli eklem romatizması tekrar geçirilir ise bu insanlarda ilk geçirdiği hastalıkta yaşadıkları belirtilerden daha şiddetli belirtiler görülmektedir ve hastalık daha ağır bir şekilde geçmektedir.

Kimlerde Görülür?

çocuk

Çocuklarda görülen ateşli eklem romatizması hastalığı beş ya da on beş yaşları arasında gelişim çağında olan çocuklarda daha sık bir şekilde görülmektedir. Çocuklarda en sık görülen yaş aralığı beş ile on beş yaş aralığıdır. Beş yaşından daha küçük olan çocuklarda çok az ve nadiren görülen bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Çünkü beş yaşının altında olan çocuklarda bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan birtakım mikroorganizma ile karşılaşma ihtimali oldukça düşük bir oranda bulunmaktadır. Ateşli eklem romatizması hastalığının çocuklarda görülme oranı dünyanın her yerinde eşit olarak görülmemektedir. Uzmanların yapmış olduğu birtakım çalışmalar neticesinde ateşli eklem romatizması gelişmiş olan ülkelerde çok daha az bir oranda görülmektedir, buna bağlı olarak az gelişmiş ya da gelişmemiş olan ülkelerde ateşli eklem romatizma hastalığı çok daha sık bir şekilde görülmektedir. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde bu hastalıkta ciddi bir azalma oranı görülmemektedir. Çocuklarda ortaya çıkan ateşli eklem romatizması her yıl genel olarak on beş milyon yeni hastada görülmekte olan bir hastalıktır. Ateşli eklem romatizmasının genel olarak genetik bir yatkınlık sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olduğu düşünülmektedir fakat uzmanların yapmış olduğu çalışmalar sonucunda genetik yatkınlık ile bağlantısı açıklığa kavuşmamıştır. Buna rağmen eğer aile bireylerinden birinde ateşli eklem romatizması varsa, bu kişilerin hastalığa daha çabuk yakalanma ihtimalleri çok yoğun bir şekilde düşünülmektedir.

Çocuklarda Ateşli Eklem Romatizması Belirtileri

Ateşli eklem romatizması antibiyotiğin olmadığı çok eski dönemlerde sıcak iklime sahip olan ülkelerde çok daha fazla bir şekilde görülmekteydi. Boğaz iltihabı tedavisinde antibiyotik kullanımı daha sonraki zamanlarda yaygınlaşmıştır ve ateşli eklem romatizması hastalığının görülme oranının fazlalığı bu ülkelerde azalmaktadır. Fakat buna rağmen dünyanın her yerinde beş ya da on beş yaş aralığına sahip olan çocukları etkilemektedir ve bu hastalığa sahip olan çocukların bir kısmında da kalp hastalığına sahip olma riski bulunmaktadır.

  • Ateşli eklem romatizmasının hastalığı çocukların eklemlerini olumsuz bir şekilde etkilemesinden dolayı çocuk ve ergen yaştaki çocukların romatizmal hastalıkları arasında yer almaktadır.
  • Çocuklarda görülen ateşli eklem romatizması hastalığının eklem ağrıları, kas güçsüzlüğü, ateş ve ağızda aft gibi birtakım belirtileri bulunmaktadır. Birtakım uzmanlar çocuklarda bu hastalığın gelişim dönemlerinde ve bazı çocuklarda görülen büyüme ağrıları ile karıştırılmaması gerektiğini söylemektedir.
  • Ateşli eklem romatizması ile büyüme çağında ortaya çıkan ağrıların birbirinden farkları vardır. Uzun süreli ve şiddetli ağrılar görülüyorsa bu ateşli eklem romatizması hastalığının belirtileri arasında görülmektedir. Çocuklarda görülen gelişim ya da büyüme ağrıları tamamen gelişimden kaynaklanmaktadır. Eğer çocuğunuzun eklemlerinde çok sık görülen bir ağrı varsa, kas güçsüzlüğü yaşıyorsa, saçları dökülüyorsa, ağzında aft çıkıyorsa ve sık sık ateşi çıkıyorsa dikkat etmelisiniz. Bu belirtiler ateşli eklem romatizması hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.
    küçük kız
  • Çocuklarda eklem ağrıları bazen büyüme ağrıları ile karışabilir, bu yüzden aileler bu ağrıları çok önemsememektedir. Oysaki üç ya da on iki yaş arasındaki çocuklarda kol, kalça ve bacaklarda görülen geçici eklem ağrıları aynı zamanda büyüme ağrısı olabilir ama aynı zamanda çok uzun sürüyorsa ve çok şiddetli bir ağrı bulunuyorsa bunlar büyüme ile ilgili olan ağrılar olmamaktadır. Çocukların bu yaşlarda şikayet ettikleri eklem ağrıları dikkati alınmalı ve aynı zamanda doktora götürülüp, eklem ağrılarının kontrolü sağlanması gerekmektedir.
  • Ateşli eklem romatizması hastalığı genel olarak her hastaya özgü ortaya çıkabilecek şekilde kendini göstermektedir. Çocuklarda ortaya çıkan ateşli eklem romatizması antibiyotik ile tedavi edilmemiş bir streptoka bağlı olarak boğaz iltihabı olan farenjit ya da tonsilitin hemen ardından belirtiler olarak görülmektedir. Boğaz iltihabı olan farenjitin; ateş, baş ağrısı, kırmızı damak ve bademcikler ile iltihaplı olan salgılar, boğaz ağrısı, ağrıyan lenf düğümleri gibi birçok belirtileri bulunmaktadır.
  • Ateşli eklem romatizması hastalığı tamamen geçtikten sonra iki ya da üç haftalık bir sürede herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Bu aşamadan sonra çocuklarda ateş ya da diğer belirtileri görülmektedir.
  • Çocuklarda ortaya çıkan ateşli eklem romatizması hastalığının diğer belirgin belirtileri ise, dizde, eklem bölgesinde ve kollarda meydana gelen şiddetli ağrılar, eklem bölgesinde meydana gelen şişmeler, eklem bölgesinde ısı artışının tespit edilmesi ve eklem bölgesi üstünde yer alan deride ortaya çıkan renk değişimleridir.
  • Çocuklarda çok daha sık bir şekilde görülmekte olan ateşli eklem romatizma hastalığının eklem dışında ortaya çıkan diğer belirtileri bulunmaktadır. Bunlar başta ateş olmak üzere, göz çevresinde iltihabın ortaya çıkması, ağız içerisinde meydana gelen yaralar, cilt yüzeyinde olan dökülmeler gibi belirtilerdir.

Ateşli Eklem Romatizması Tedavisi

tedavi olan çocuk

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Ateşli eklem romatizması hastalığı erken bir zamanda teşhisi konulamazsa kalıcı olarak gelişim problemlerine sebep olmaktadır. Çocuklardaki ateşli eklem romatizması hastalığı tedavisinde ilaç ya da romatizmaya bağlı olarak kalp tutulması var ise kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Hastaların tekrar aynı mikropla enfekte olmasını önlemek gerekmektedir. Kalp tutulması olan hastalarda uzun süreli aylık penisilin iğnesi yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.