Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıkları ya da alerjik sorunlar karşısında çocuklarda burun tıkanıklığı yaşanması sık görülen durumlardan biridir. Burun tıkanıklığı inatçı olabilir ve uzun süre geçmeyebilir. Bu durum çocuğun nefes almasını zorlaştıracağı için özellikle uyku saatleri için problem olabilir. Unutmamalıdır ki kaliteli bir nefes, yaşamın olmazsa olmazları arasındadır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir;

1. Alerjiler

Toz, polen, ev akarları gibi maddelere olan hassasiyet burunlarda tıkanma ile kendini gösterebilir. Alerji nedeni ile tıkanma yaşanıyorsa, alerji yapan maddenin tespit edilmesi ve çocuğun bu madde ile temasının kesilmesi önemlidir. Kalıcı çözüm ancak bu yolla sağlanır.

2. Yapısal Nedenler

Geniz etinin aşırı büyümesi tıkanıklık yaratan nedenlerden biridir. Doğum sırasında burnun hasar görmesi ile oluşabilecek tıkanıklıklara da rastlanabilir. Bu durumlarda çocuklar hakkında uzman bir kulak burun boğaz doktorundan yardım alınmalıdır.

3. Ortamın Havası

İç mekanlarda havanın çok kuru ve aşırı sıcak olması halinde, burun kendini savunmaya alarak sıvı algılamaya başlar. Tıkanıklığın nedeni ev veya oda havasının solunum yolları için uygun olmaması olabilir.

4. Enfeksiyonlar

Grip, nezle gibi hastalıklar sonucu burun sıvısı artmış olabilir. Hastalık geçse bile burunda tıkanıklık devam eder. Burun tıkanıklıklarının en önemli nedenidir.

5. Yabancı Cisim

Özellikle tek taraflı tıkanmalarda, çocuğun burnunda yabancı bir cisim olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir şüphe karşısında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Burun Tıkanıklığının Giderilmesinde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Burun tıkanıklığı çocuklarda dikkat eksikliğinden, öğrenme güçlüğüne ve zeka geriliğine kadar birçok olumsuz sonuç doğurur. Kaliteli nefes alamayan çocuk, uykusunu alamaz, yeteri kadar beslenemez. Burnu tıkanık olan çocuk yemek yeme konusunda zorluk çıkarabilir. Yemek yeme ve uyuma konusunda zorlanan çocuklarda gelişim geriliği görülme ihtimali vardır.

Mevcut olan tıkanıklık kulak yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Burnu tıkanık olan çocuk gece ağzını kapatmadan uyuyacağı için horlama sorunu yaşayabilir. Daha da önemlisi, akciğerlere giden hava burun kanalında temizlenmediği için, tıkanıklık akciğer enfeksiyonlarına davetiye çıkarır. Çocuğun burun tıkanıklığının kaynağı öğrenildikten sonra, evde uygulanacak birkaç basit yöntem rahatlamasına yardımcı olacaktır.

1. Bol Sıvı Tüketimi

Bu dönemde çocuğun bol sıvı almasına önem verilmelidir. Suyun yanında tavuk suyu çorba, ıhlamur, zencefil çayı ek olarak verilebilir.

2. Evi Nemlendirmek

Buhar makinesi ya da evdeki sıcak hava kaynaklarının üzerine konulacak bir kap su ile ortamın nemini dengede tutmak havayı yumuşatacaktır.

3. Serum Fizyolojik Kullanmak

Eczanelerden satın alınabilecek deniz suyu ve serum fizyolojik ile burun kanallarının açılması sağlanabilir. Burna damlatılan serum fizyolojik, burunda bulunan sümüğün akmasını sağlayacaktır. Gün içinde dört veya beş kere uygulanabilir. Serum fizyolojik evde de kolayca hazırlanabilir. Kaynatılıp soğutulmuş bir litre suya bir kaşık tuz eklenerek iyice karıştırılır. Bu suya yabancı madde karışmamasına dikkat edilmelidir, aksi halde içinde bakteriler üreyebilir.

4. Buhar Banyosu

Banyo buhar ile dolana kadar sıcak su açık bırakılır. Çocuk buhar dolu ortamda bir süre bekletilir. Kullanılabilecek bir diğer yöntem ise içine kaynamış su konulan bir kap sudur. Çocuğun bu suyla temas etmesine dikkat edilmelidir. Başın üzerine bir battaniye örterek kaynamış su bulunan kabın üzerine eğilinir. Çocuğun bir süre buharı soluması sağlanır. Buhar banyosu burnun nemlenmesini sağlayacaktır.

5. Temiz Hava

Sanılanın aksine burun tıkanıklığı olan çocuğu gün içerisinde dışarı çıkartmak ve temiz hava almasını sağlamak daha faydalıdır. Ancak çocuğu dışarı çıkarırken AVM gibi kapalı mekanlar tercih edilmemelidir. Deniz kıyısı, park, orman gibi açık alanlarda temiz hava alması sağlanmalıdır. Gün içerisinde ise ev mutlaka yeteri kadar havalandırılmalıdır.

6. Aspiratör Kullanmak

İnatçı ve dışarı çıkmayan sümüksü maddeler, aspiratör yardımı ile burundan çekilebilir. Burun aspiratörleri bebek mağazalarından veya eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir. Aspiratör kullanımı çocukların pek sevmediği yöntemlerden biri olduğu için dikkatli olunmalıdır.

7. Soğan

Gece uyurken çocuğun başına ortadan ikiye kesilmiş bir adet soğan koymak burnunun açılmasına ve daha rahat nefes almasına neden olacaktır.

8. Başı Yukarı Gelecek Şekilde Yatırmak

Sümüğün genize kaçmasını engellemek için çocuğun başı yukarıda olacak şekilde yatağın eğimini ayarlamakta, çocuğu rahatlatacak yöntemlerden biridir. Büyük çocuklarda yastık, daha küçük çocuklarda ise yatak baş kısmının altına koyulacak bir battaniye yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.