Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Büyüme Ağrıları

Anne babalarda telaş uyandıran, çocuklarda ise mızmızlanmaya sebep olan, hatta bazen gece vakti acillik olunulan bazı ağrılar gelişme döneminde karşımıza çıkabilir. Birçok aile tarafından büyüme ağrıları olarak tanımlanan bu durum geçici bir süreçtir. Dikkat edilmesi gereken durum bunun ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanan bir hastalık  olup olmadığını anlamaktır. Kemik tümörleri, hematolojik hastalık tümörleri, eklem iltihabı, romatizmal hastalıkların da genel habercisi eklem ağrılarının temel belirtisi bacak ağrıları olarak karşımıza çıkar. Büyüme ağrıları masajlarla iyileştirilebilir ve kısa süre sonra geçerken, diğer hastalıklardan kaynaklanan ağrılar daha şiddetli ve kalıcı özelliktedir.

Büyüme Ağrılarını Diğer Hastalıklarla Karıştırmamak İçin Dikkat Edilecekler

Büyüme ağrılarına çocuklar sürekli değişik yerlerinde ki ağrılarından şikayet eder. Ciddi hastalıklarda ise ağrının yeri genelde sabittir ve şişlik kızarıklık ,hareketlerde kısıtlama  gibi fizyolojik değişiklikler görülür.Çocuğun hissettiği ağrıya ilişkin bir tramvası var mı öğrenilmelidir. Örneğin düşüp düşmediği, yaralanıp yaralanmadığı, bir yerini çarpıp çarpmadığı  sorulabilir. Eklem iltihabı ve romatizması durumlarından şüphelenildiğinde,  doktora başvurarak laboratuvar testlerinden doğru sonuç alınabilir. Hissedilen ağrılar genellikle kalça ve bel kısmından hissediliyorsa doktora başvurulmalıdır. Büyüme ağrıları eklemlerde hissedilmez. İltihaplı romatizmal hastalıklarda çocuk ağrıyan bölgeye dokundurmazken, büyüme ağrılarında çocuk tam tersine ağrıyan bölgeye masaj yapılmasından hoşlanır ve memnun kalır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Ağrılar uzun süre devam ediyor ve  sürekli   kalıcılık gösteriyor ise,çocuğunuzun gündelik hayatını aksatacak nitelikte vücudunda ağrı hissediyor ise, ağrının yanında sürekli çocuğa eşlik eden iştahsızlık, halsizlik, yüksek ateş, ciltte görülen döküntü, herhangi bir bölgede görülen şişme, kızarıklık, morarma gibi belirtiler eşlik ediyorsa çok geçmeden bir doktora başvurularak, tavsiyesi alınmalıdır. Genellikle üç ile on iki yaş grupları arasındaki çocuklarda daha sık büyüme ağrıları görülür ve bu ağrılar özellikle gece  vakitlerinde daha yoğun ortaya çıkar.Sabaha doğru kaybolmaya  başlar. Büyüme ağrıları çocuklarda özellikle bacaklarda, ayaklarda, baldırda, uyluk bölgesinde ya da dizin  arka  kısımlarında görülebilir. Bu tür ağrılarda diğerlerinden farklı olarak şişlik ,   kızarıklık, hareket etmede herhangi bir zorluk görülmez. Çoğunlukla kendiliğinden, bazen masajla, bazen ise çocuğa gösterilen şefkatle ve ilgiyle de geçebilir. Çünkü büyüme ağrılarının bazısı çocuklarda psikolojik de olabilir. Gergin aile ortamı, sevgisizlik dikkat çekme gibi eksiklikler doğrultusunda çocukta psikolojik ağrılar başlayabilir.

Çocuklarda Büyüme Ağrıları Neden Olur?

Doktorlar büyüme ağrılarına tam olarak neyin sebep olduğunu  bilmemektedir. Bununla birlikte kesin olarak bilinen bir tedavisi de yoktur. Bazen ağrı eşiğinin düşük olması ya da psikolojik sorunlarda büyüme ağrılarını tetikleyebilir. Bazen de, gündüzleri yapılan koşma, atlama, zıplama gibi hareketler sonucunda çocuğun vücudu yorulup zorlanabilir. Yapılan fiziksel etkinliklerden sonra çocukların bacak kaslarında laktik asit adı verilen bir asit oluşur. Bu asit gün içinde herhangi bir ağrıya sebep olamaz. Fakat sıcak bir banyo sonrası ya dinlenmeye geçtikten sonra ağrı hissetmeye başlayabilir. Bunun sebebi ise bu laktik asidin harekete geçerek, bacaklarda huzursuzluk hissi uyandırmasıdır. Bundan dolayı da geceleri ağrılar çocuğu huzursuz edebilir. Ya da çocuğun boyunun uzaması, kemik sisteminin gelişmesiyle ilgilide sızılar yaşanabilir. Kalsiyum  florür eksikliği de sebep olabilir. Tüm bu sebeple olan ağrılar, endişe edilmeden kısa sürede atlatılabilir.

Büyüme Ağrılarının Belirtileri

Büyüme ağrılarının en belirgin özelliği özellikle geceleri hissedilen, hatta uykudan uyandıracak kadar şiddetli görülen ağrılardır. Çocuklar genelde ayaklarım ağrıyor diye mızıldayarak şikayetle bulunur. Ya da vücudunu herhangi başka bir yeri de ağrıyabilir. Genellikle bacaklarda, uyluk kemiğinin ön kısmında ya da dizlerin arka kısmında ağrı yada çarpıntı şeklinde ortaya çıkar. Şüpheli ve çok uzun süren bir süreç olursa doktora başvurulmalıdır.

Büyüme Ağrılarının Tedavileri

Büyüme ağrılarının modern tıpta bilinen bir tedavisi yoktur ve ilaçlı tedavisi önerilmemektedir. Bu ağrılar zararsızdır ve genellikle çocukluktan gençliğe geçilince durmaktadır. Ama yine de çocukları rahatlatan bazı doğal sağlık tedavileri vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Çocuk kendini eğer güçsüz hissederse , kıpırdayamıyacak kadar enerjisiz kaldı ise, fosforik asit adı verilen bir vitamin kullanılabilir. Çünkü bu yorgunluk takviye edilmediği takdirde sonraki zamanlarda daha da şiddetli ağrılara yol açar. Yine büyüme ağrıları için, az miktarda zeytin yağı ısıtılır. Sonra içine bir damla kadar  lavanta yağı katılır ve karıştırılır. Bu elde edilen karışım ile bacaklara, özellikle ağrının en çok  hissedilen yerine masaj yapılır.

Masajı bacaklarda yukarıdan aşağı, yada aşağıdan yukarı olarak yapılır. Böylece kan dolaşımı hızlı bir şekilde artar, ağrı ve halsizlik veren laktik asit birikimini önlemiş olunur. Hem de kaslar biraz daha rahatlamış olur.Bach çiçekleri esansları da rahatlık hissettirir. Çocukların günlük beslenme tablolarında gerektiği kadar kalsiyum, D vitamini ve magnezyum almasını sağlıyor. Kalsiyum florür ve kalsiyum  fosfat  gibi maddelerin günde üç kere yeteri kadar alınması  kas ağrılarına karşı olumlu sonuçlar verir.

Çocuğunuz akşam saatlerinde, yatmadan önce, huzursuz, gergin,  mutsuzsa ya da kendini güçsüz hissediyorsa  bununla birlikte büyüme ağrıları başlamış ise kedi otu çayı  hazırlanarak içmesi sağlanır. Böylece rahatlayıp,  gevşeyerek   kendini daha iyi hissetmesini sağlanır. Bazı zamanlarda çocuğun ılık bir duş alarak, vücudunun  ağrıyan bölgesine masaj yapmak da rahatlamasını sağlayabilir. Eğer çocukta görülen ağrı doğal yollarla geçmiyorsa ağrı kesici de kullanılabilir. Genelde tercih edilen ibuprofen ya da asetaminofen ağrı kesicisileridir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmasında fayda vardır. Ona göre kullanılacak miktarı ve sayısı belirlenir. Ayrıca reye  sendromu riski oluşabileceği için ağrı kesici olarak aspirin verilmemelidir. Bu sendrom çocuklarda aspirin kullanımıyla nadiren de olsa ortaya çıkma ihtimali olan, ciddi  bir durumdur. Bazı çocukların büyüme ağrıları olduğunda , ovuşturmayla rahatlatmanın yanında, çocuğun kucağa alınması kendini güvende ve daha iyi hissettirebilir. Bu da ağrının çabuk geçmesini sağlar. Bazen de çocuk da ağrı hissedilen bölgeye yakmayacak şekilde kontrollü sıcaklık verilmesi de işe yarayabilir. Çünkü ısının kasları gevşetme özeliği vardır. Çocuğunuz yatmadan önce ağrıyan bölgesine ısı pedi koyulabilir. Çocuk uyuduğunda bu ped çıkartılabilir. Böylece çocuğun daha rahat uykuya dalması sağlanır ve sabah daha rahat uyanır.

Risk Faktörleri

Büyüme ağrıları genellikle kız çocuklarında erkek çocuklara oranla daha çok görülür. Eğer gün içerisinde koşma,  zıplama,  tırmanma gibi fiziksel aktiteler normal zamandan daha fazla yapıldı ise geceleyin ağrıların hissedilme riski daha fazladır. Dört ile on iki yaş grubu çocukları büyüme ağrılarının görüleceği riskli yaş grubudur.

Testler ve Teşhis

Doktoralar herhangi bir sebep göstermeksizin hissedilen büyüme ağrıları için genelde test istemez. Yukarıda saydığımız metotların uygulanmasının yardımcı olacağını belirtirler. Fakat istenilen durumlarda ya da diğer belirtilere sebep olan diğer etkenleri bulmak için, bazı kan ya da röntgen testleri isteyebilir. Sonuçlara göre bir tedavi yöntemi belirlenir.

Faydalı Terapiler

Büyüme ağrıları için işe yarayabilecek bazı  terapi yöntemleri şöyledir:

  • Masaj
  • Herbalizm
  • Aromaterapi
  • Yoga

Büyüme Ağrıları İçin Evde Yapılacaklar

En etkili  yöntem duş almaktır. Burada dikkat edilecek şey suyun  ılık  olmasıdır. Çünkü çok sıcak su, vücuttaki laktik ortamda harekete geçer  ve kasları  rahatsız edebilir. Genelde tercih edilen çocuğun geceleri yerine gündüzleri duş almasıdır. Ama ağrı gece yoğun hissediliyor ve duş alma isteği oluyorsa suyun ılık olması önemlidir.

Ağrı yoğun olarak bacak bölgesinde hissediliyorsa,  limon ile ağrıyan bacak ovularak ağrı hafifletilebilinir. Ayrıca ısırgan otu ıslatılarak bir bez yardımıyla bacağımıza sarılabilir. Ya da lahana yaprağı ıslatılarak  yumuşayıncaya kadar suda bekletilir. Sonrada bacağın ağrıyan yerine sarılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.