Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocukların diş bakımı çok erken dönemlerde başlamak durumundadır. Özellikle de, erken bebeklik döneminde yani 0 ila 12 aylık dönemde, bazı bebeklerde diş çürümesi riski oluşabilmektedir. Bundan dolayı da, henüz 1 yaşına basmamış bebeklerin dahi bir çocuk diş hekimine muayene olmaları gerekmektedir. Böylece, çocuklarda diş çürümesi, çok daha erken dönemlerde fark edilerek, ağız ve diş bakımı yöntemleri belirlenebilecektir.

Çocuklarda henüz çok küçük yaşlarda başlayan diş kontrollerinin tek amacı diş çürüklerini önlemek değildir. Bunun yanı sıra, çocuklarda aşağıda verilen durumların değerlendirilmesi de yapılmaktadır;

  • Ağız bakımı,
  • İdeal ve uygun florid kullanımı,
  • Eğer var ise, parmak emme gibi olumsuz alışkanlıklar,
  • Dişlerin büyüme ve gelişimi,
  • Ağız, çene ve yüz yapısında oluşabilecek sorunlar.

Süt Dişleri ve Önemi

Çocuklarda süt dişlerinin en önemli görevi, düzgün beslenmenin sağlanmasıdır. Düzgün konuşmanın gelişmesi ve estetik uygunluğun devamı da süt dişlerinin görevlerinden bazılarıdır. Ayrıca süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocuklardaki süt dişleri normal dişlere oranla daha fazla miktarda organik bileşen içermektedir. Bundan dolayı da süt dişleri çürümeye daha yatkın olmakla beraber,  daha kolay ve hızlı şekilde çürümeye de meyillidirler. Öte yandan çocuklar, çürümüş dişlerinde, erken dönemde yaşanan, soğuk ve sıcak hassasiyetini, hafif ağrı ve sızıları doğru zamanda fark edemeyebilmektedir. Ta ki dayanılamayacak diş ağrıları yaşayana kadar. Durum bu şekilde ilerlediğinde ise maalesef geç kalınmış olabilmektedir.

Çocuklarda diş çürümesinin nedenleri arasında, çocukların ağız bakımında yeteri kadar etkili olamamasıdır. Yetişkinler kadar ağız ve diş bakımına dikkat edemeyen çocuklar, diş fırçalamayı dahi, doğru şekilde yapamayabilmektedir. Öte yandan, annelerin sıklıkla yaptığı bir hata ise, emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri ya da uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Çocuklar tarafından aşırı miktarda tüketilen, şekerli yiyecek ve içecekler, diş çürümesi riskini artırmaktadır. Bunun sonucu olarak da, çocuklarda beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir.

Çürük Oluşumunu Önleme Yöntemleri

Maalesef, çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı yada ilaç henüz geliştirilmiş değildir. Fakat günümüzde, çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı yöntemler kullanılabilmektedir. Çocuklarda diş çürümesini önlemeye yönelik uygulanan bu yöntemlerden biri, “fissür örtücü” adı verilen yöntemdir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçükazı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan ve “fissür” adı verilen oluklarda başlamaktadır. Fissür örtücü malzeme ise, olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop ve yemek artığı birikmesini önlemektedir. Fissür örtücü yöntemi, çocuklarda 6 yaşından itibaren çıkmış olan, kalıcı azı ve küçükazı dişlerine de uygulanabilmektedir. Çocuklarda diş çürüğü gelişmesini önlemenin başka bir yolu ise, dişlerin çürüğe karşı direncini artırmak olacaktır. Diş üzerine uygulanan yüzeysel florür yöntemi de, diş direncinin artmasına ve çürümesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında, çocuklarda diş çürümesinin önlenmesi için şu yöntemler uygulanmalıdır;

  • Ailedeki herkesin diş sağlığına özen göstermesi,
  • Dişlerin günde iki defa fırçalanması,
  • Diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması,
  • Diş hekimi yardımı ile çocuğa doğru diş fırçası kullanımının öğretilmesi.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Alışkanlığı

Çocuklarda diş çürümesi ya da diş ve diş eti sorunlarının önlenmesi ya da bu sorunlara karşı koruma sağlanması, çok küçük yaşlarda başlamak durumundadır. Buna göre, çocuklarda ağız ve diş bakımının, aşağıda belirtildiği şekilde olması çocuk diş hekimleri tarafından önerilmektedir;

1. Erken Dönem Bakım:

1464908258

Çocuklar henüz bebek yaşta iken, ağız ve diş bakım süreçleri başlamak zorundadır. Buna göre, bebeklerin ağız boşluğu içinde, bir kaç süt dişi ortaya çıkana kadar, dili, yanak içleri ve diş etleri, günlük olarak temizlenmelidir. Bebeğin ağız içi, işaret parmağına dolanan nemli ve hijyenik bir bez yardımı ile, günde en az bir defa bilhassa bebek uyumadan önce temizlenmelidir. Hatta bu konu hakkında, diş hekimlerinden yardım da alınabilmektedir. Bebeğin ağız bakımı, doğumdan itibaren başladığında, hem ağzı ve diş sağlığı korunmakta hem de ağzının içinde oluşabilecek değişimler de fark edilebilmektedir. Öte yandan, ağız boşluğu içinde birkaç adet diş ortaya çıktığında dahi, bu şekilde bez ile temizleme uygulaması, uygun bir yöntem olarak kabul edilebilmektedir. Fakat, dişlerin diş eti ile birleşim yerlerinin özellikle silinmesi gerekmektedir. Çünkü bu bölgelerde plak birikimi olmaktadır.

2. Diş Fırçalama:

childrens-dentistry-in-santa-monica-bay-ca

Küçük çocuklar için uygun diş fırçalama yaşı 3 ila 6 yaş arasında değişmektedir. Ya da diğer bir deyişle, iki veya daha fazla dişin birbiri ile temas halinde olması, diş fırçalamaya geçilmesi için yeterlidir. Çocukların doğru ve etkili bir şekilde diş fırçalamayı öğrenmesi, anne ve babaların düzenli olarak diş fırçalayıp, çocuklara da örnek olması ile mümkündür. Buna göre, çocukların günde iki defa yani kahvaltıdan sonra ve gece yatağa girmeden önce dişlerini fırçalamaları, ağız ve diş sağlıkları açısından önemlidir. Özellikle de gece yatmadan önce diş fırçalama işlemi oldukça önemlidir. Çünkü gece, ağız boşluğundaki tükürük salgısı azalmaktadır ve bundan dolayı da dişler çürümeye daha meyilli hale gelmektedir. Bundan dolayı da, çocuklarda düzenli diş fırçalama işlemi, ağız ve diş bakımı açısından etkilidir. Çocukların doğru şekilde diş fırçalamasına yönelik fikir alış verişi ise, çocuk diş hekimleri aracılığı ile sağlanabilmektedir.

3. Diş İpi Kullanımı:

child-flossing

Her ne kadar diş ipi kullanımı pek yaygın değilse de, aslında diş ipinin faydaları son derece etkilidir. Diş ipi, dişlerin bir biri ile temas eden yüzeylerinin arasında oluşmuş olan plak ve yemek artıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak diş fırçalansa dahi, dişlerin ara yüzeylerinin tamamen temizlenmesi mümkün değildir. Çünkü diş fırçasının kılları, küçük ve ince diş aralıklarına ulaşamamaktadır. Bundan dolayı da, diş ipi kullanımının çocuk yaşlarda edinilmesi, diş bakımının sağlanması açısından son derece faydalıdır.

4. Doğru Diş Macunu Seçimi:

grview-44504-1

Çocukların diş sağlığının desteklenmesi adına, diş macunu seçimi önemli bir işlemdir. Özellikle de, içeriğinde florid bulunduran diş macunları, çocukların diş sağlığının ve diş bakımının desteklenmesi açısından son derece faydalıdır. Ayrıca, diş macunu satın alırken, etiketine bakarak, ne oranda kimyasal içerdiğini kontrol etmek ve üretici firma bilgilerini araştırmak da, diş macunu seçiminde etkili bir parametredir.

5. Doğru Diş Fırçası Seçimi:

138709708-lg

Aslında doğru diş fırçası seçimi çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de önemlidir. Buna göre, sert kıllara sahip olan diş fırçası değil de, daha yumuşak kıllara sahip diş fırçalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü sert kıllara sahip olan diş fırçaları, dişin üst dokusuna zarar verebileceği gibi, bir takım diş eti hastalıklarının gelişmesine de neden olabilmektedir. Öte yandan, doğru diş fırçası seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, diş fırçasının boyutlarıdır. Öyle ki, eğer diş fırçası çocuğun ağız boşluğuna kolaylıkla sığmayacak şekilde dizayn edilmiş ise, çocuğun kullanımı için uygun olmayacaktır. Bundan dolayı çocukların kullanacağı diş fırçaları, onların ağız yapılarına uygun şekilde seçilmelidir. Diş fırçası kullanımında dikkat edilmesi gereken son faktör ise, diş fırçalarının en geç 4 aylık süreçler içerisinde değiştirilmiş olmasıdır.

6. Florid İçeren Gargaralar:

child-mouthwash

Florid, diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olan bir bileşendir. Hatta çocuklarda, diş yüzeylerinin üzerine, florid kaplamaları dahi yapılabilmektedir. Fakat bu uygulama yedi yaş ve daha küçük çocuklar için önerilmemektedir. Bundan dolayı, bu konu hakkında çocuk diş hekimine danışılmasında fayda vardır. Aynı şekilde, florid içeren ağız gargaraları kullanımı da, yedi yaşından büyük çocuklar için uygundur ve küçük çocukların yutma durumu olduğundan, florid içeren gargaraları kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Bu konu hakkında da, çocuk diş hekimlerinden bilgi almakta fayda vardır.

7. Ağız Çalkalama Suları:

which-mouthwash

Ağız çalkalama suları da, hem yetişkinlerin hem de yedi yaşından büyük çocukların kullanımı için uygundur. Ağız çalkalama suları temiz ve ferah nefes sağladıkları için, rahatlatıcı bir etki göstermektedir. Üstelik ağız çalkalama suları, dişlerin ve dil yüzeyinin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, altı yaşından küçük çocukların, alkol içeren ağız çalkalama sularından uzak durmalarıdır.

8. Sağlıklı ve Doğru Beslenme:

o-KID-EATING-APPLE-facebook

Diş fırçalama, ağız bakım suları ve diğer bazı uygulamalar, çocuk dişlerinin korunmasında etkilidir. Fakat esas koruma sağlayan faktör ise, sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Buna göre, bazı besinler, diş sağlığının korunmasında ve diş bakımının sağlanmasında son derece önemlidir. Taze sebze ve meyveler ve peynir ile diğer süt ürünleri, diş sağlığına dost besinlerdir. Kalsiyum ve demir ile diğer bazı vitaminlerin, besinler yolu ile alınması da, diş bakımı ve sağlığı açısından etkilidir. Diş sağlığına dost besinlerin tüketilmesi kadar, diş sağlığını olumsuz etkileyen besinlerden kaçınılması da, diş sağlığının korunmasında önemli bir faktördür. Buna göre, aşırı şeker içeren besinler, abur cubur ve tatlı gıdalar ile nişastalı gıdaların aşırı miktarda tüketilmesi, diş çürüklerine neden olabildiğinden, tüketilmemesinde fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.