Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Diş Eti Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuklar bebeklik döneminden itibaren farklı zamanlarda diş çıkarmaya başlar. Çocukların diş etinde yer alan yumuşak dokularda sıvı birikmesi sonucunda diş eti şişmesi ortaya çıkar. Diş etinde şişme dişin bir bölümünde ya da tamamında oluşur. Bu sorun genel olarak her çocukta görülür. Çocuklarda diş eti şişmesi en çok süt dişlerinde olur.

Çünkü çocukların süt dişleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için, dişle ilgili sorunlar en fazla süt dişinde ortaya çıkar. Aynı zamanda çocukların diş mineleri yeterince gelişmediği için, dış etkenlerden ve bakteriden çok kolay etkilenir. Diş eti şişmesi ağrılı ve acılı bir süreç olduğu için, anne, babalar için uykusuz geceler anlamına gelir. Diş eti şişmesi her zaman için masum olmayabilir, farklı hastalıkların bir belirtisi olarak kendini gösterebilir.

Çocuklarda Diş Eti Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

çocuklarda diş eti şişmesi

Çocuklar dış dünyaya açıldığı zaman, daha öncelikli olan beslenme, uyku düzeni ya da günlük aktivitelere daha çok ağırlık verilir. Çocukların belirli bir yaşa gelinceye kadar diş fırçalaması gerektiği düşüncesi henüz günümüzde oluşmadı. Aileler çocuklar en az 7 yaşına gelinceye kadar ya da kendi dişini fırçalayacak kadar büyüdüğü zaman, diş temizliğinin olması gerektiğini düşünür. Bu nedenle çocukların diş eti bakımı, temizliği genelde ihmal edilir ve gerektiği kadar önemsenmez. Çocukların süt dişlerini daha dökülmemişken, çocuklara 2 ya da 3 yaşında ağız bakımına, diş temizliğine alıştırılması gerekir.

Diş eti şişliğinin temel sebebi, genel olarak kötü ve sağlıksız bir şekilde beslenme. Sağlıksız besinlerin çok tüketilmesi ve sonrasında dişlerin herhangi bir şekilde temizlenmemesi sonucunda çocuklarda diş eti şişmesi meydana gelir. Özellikle çocukların küçük yaşlardan itibaren severek tükettiği asitli içecekler ve çikolatalar, diş eti çürümesine neden olur ya da diş etinin zarar görmesine, sağlıklı ve güçlü yapısının zayıflamasına sebep olur. Diş eti iltihabı, şişlik ya da ağrı şeklinde ortaya çıkar.

Çocuklarda meydana gelen diş eti şişmesi bazen ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak görülür. Mesela, akdeniz anemisi ya da lösemi gibi önemli hastalıkların belirtileri arasında diş eti kanaması ve şişliği yer alır. Bu nedenle çocuğunuzun diş etinde şişme ya da renk değişimi fark ederseniz, mutlaka bir diş doktora göstermeniz gerekir. Aynı zamanda çocuğunuzun kan sayımının da yapılması alınacak tedbirler arasındadır.

Diş eti şişmesinin ortaya çıkmasının bir sebebi, ağızda yer alan bakteri ve virüslerin çoğalmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise, çocukların özellikle kreşe başladığı süreçte ellerini sürekli ağzına götürmeleridir. Elleriyle birçok farklı ve kirli yüzeye dokunduktan sonra, ellerini ağızlarına götürdüklerinde tüm mikroplar diş etine bulaşır. Bu durum da ilerleyen zamanlarda diş eti şişmesi olarak ortaya çıkar.

Çocuklarda Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

çocuklarda diş eti şişmesi

Bebeklerde olması gereken diş ve diş eti bakımı, süt dişlerinin çıktığı anda yapılması gerekir. Özellikle bebekler 2 ya da 3 yaşına geldiğinde diş ve diş eti bakımına başlanması gerekir. Çünkü bu dönemde dişleri çok zayıf olduğu için çok kolay enfeksiyon kapar. Bu durum da diş eti çürümesine ya da dişle ilgili farklı problemler ortaya çıkar. Diş eti şişmesini iyileştirmek, acıyı azaltmak ve diş etini daha çok rahatlatmak için eczanelerde satılan jellerden alabilirsiniz. Ancak diş etini rahatlatan jeller diş doktorları tarafından çok tavsiye edilmez.

Diş eti şişmesinden kaynaklanan ateş yükselmeye başlarsa, çocuğunuza ateş düşürücü şurup verebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde, dişin gelişimine müdahale edecek ya da diş etini olumsuz bir şekilde etkileyecek herhangi bir yöntemin uygulanmaması gerekir. Bilinçsizce uygulanan her yöntem çocuklarda ortaya çıkan diş eti şişmesinin daha çok ilerlemesine neden olur. Diş eti şişmesinin giderilmesi için uygulanan yöntemler geçici bir rahatlama sağlar. Diş eti şişmesini tamamen iyileştirmek ve tedavi etmek için mutlaka bir diş doktoruna görünmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.