Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Geniz eti, bademcikler gibi, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında, ağız çatısı üzerinde yer alır. Burun ve ağızdan vücuda girmek isteyen zararlı mikropları engelleyerek vücudu koruyan bir sistemdir. Geniz eti bu zararlı mikropları yakalayarak, vücudun bu  mikroplarla mücadele etmesini sağlayan yararlı antikorlar üretilmesine yardımcı olur. Yani  geniz eti üst solunum yolunun savunmasında görevlidirler. Geniz eti bademciklerle karıştırılmamalıdır. Geniz eti çok büyük olması durumunda burun boşluğunu tıkayabilir.

Çocukların yaşı büyüdükçe, vücuduna zararlı olan maddelerle savaşmak için yeni  savunma sistemleri geliştirmeye başlar. Bunun sonucunda geniz eti, yavaş yavaş küçülmeye başlar ve işlevi de azalır. Bu küçülme genelde beş yaşından sonra başlar ve ergenlik çağına gelince tamamıyla yok olur.

Geniz Eti Neden Büyür?

Geniz etinin görevi mikroplarla savaşmada yardım etmek olduğu için, bazı durumlarda bu dokuda şişlik meydana gelebilir. Geniz eti bölgesinde mukoza altında ,  burundan gelen mikroplarla mücadele eden çok sayıda lenfoid oluşumlar bulunur. Bazı zamanda anne babanın  çocuğun yanında sigara içmesiyle ya da alerjik durumlarda, özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma durumunda, bu lenfoid oluşumlar büyüyerek geniz etinin de büyümesini oluştururlar. Bu şişlik kimi zaman kendiliğinden normale dönebilirken, kimi zaman da  bu şişliğe müdahale etmek gerekir. Bu durumda geniz eti büyümüş demektir. Bu durum çocuklarda çok sık karşılaşılan bir şeydir. Geniz eti büyüme gösterdiğinde bademciklerde genelde büyüme gösterir. Çocuklarda,  eğer üst solunum yolu enfeksiyonları çok sık görülüyorsa, devamlı olarak nezle grip varsa, bademciklerde genelde hastalık varsa bu durumlarda geniz etinin büyümesine yol açar.

Geniz Etinin Belirtileri

Geniz eti olan çocuklarda en birinci belirti aşırı horlamadır. Horlama normalden farklı kesik nefes alma şeklindedir ve şiddetlidir. Horlamaya bağlı olarak, çocuklarda gece uykuda öksürük de görülebilir. Bu çocuklar,  nefes almada güçlük yaşadıkları için, ağızları açık uyurlar. Uykuya dalmada problem yaşayabilirler. İlerleyen geniz eti büyümesinde, üst solunum yolları iyice daralırsa,   uyku apnesi denilen uykuda anlık nefessiz kalma durumları yaşanabilir. Bu ciddi anlamda bir belirtidir. Uykusunu sağlıklı alamayan çocuk da yorgunluk gözlenebilir.  Burundan düzgün nefes alamadıkları için ağızdan nefes alırlar. Konuşmadaki ses tonu bile değişiklik gösterir. Boğaz ağrısı ve yutkunmada güçlük yaşanabilir. Boyunda bezeler gözükebilir. Ağızlarından su gelir. Çok ileri safhalarında ,  yüz ve dişlerin genel yapısında bozulmalar olabilir. Kulaklarda işitme problemleri ortaya çıkabilir. Oksijen yetersizliği yüzünden, çocuklarda bir süre sonra enerjisi ve yetenekleri azalabilir.Rahat nefes alamadıkları için, hiperaktif davranışlar gösterebilirler. Çocuklarda ağzı açık ,  üst dudak yukarı çekilmiş gibi gözükebilir. Yine geniz eti olan çocuklarda en belirgin bir belirti daha, orta kulak iltihabının sıkça görülmesidir. Kulağa giden östaki borusunda geniz eti büyür. Bu sebeple kulakta tıkanıklık görülür.Enfeksiyonda tüm kulağa yayılır.Böylece tekrarlayan kulak kulak enfeksiyonları yaşanır ve  orta kulakta yapışıklık riski artar. Bazı çocuklarda sinüzit problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar.

Geniz Eti Teşhisi Nasıl Koyulur?

Yukarıda yazılan belirtilerin bir ya da daha fazlası çocuklarda var ise, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Doktor bu şikayetlerle gidince öncelikle,  kulak burun boğaz muayenesi yapar. Bazı doktor, gerekli görmesi durumunda endoskopik yöntemlerle geniz etini muayene edebilir ya da röntgen isteyebilir. Bazen de boyun yan grafiği gibi görüntüleme yöntemleri de,  doktor tarafından istenebilir. Böylece geniz etinin büyüklüğü daha iyi tespit edilir. Çıkacak sonuca göre geniz etinin tedavisine vakit kaybetmeden başlanılır.

Geniz Eti Hangi Durumlarda Zararlı Hale Gelir?

Geniz eti çok büyük olmadığı durumlarda , çocuk büyüdükçe  zamanla geniz eti de kaybolur. Ama geniz eti  çok büyük olduğunda  burundan solunuma engel olduğunda tehlikelidir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  ,  bu durumda çocuklarda uyku apnesi adı verilen durumla karşılaşılır. Uykuda zor nefes alma kalbi çok yorar bu da  çocuğun gelişimi açısından olumsuzluklar meydana getirir.Zaman zaman çocuklarda  hırıltılı nefes alıp verme ve bir iki saniye nefesine tutma olağan bir durumdur. Fakat horlama üç dört saniyeden uzun süren nefes kesilmeleri, nefesi tutarak çırpınarak uyanmak, özellikle dudaklarda hafif morarma uyku apnesi belirtileridir. Apne, solunum hava akımının en az on saniye kesintiye uğramasına denir. Geniz eti büyümesi de çocuklarda uyku apnesinin baş sebebidir. Uyku apnesinin olup olmadığını anlamak için, endoskopik bir sistem ile tam bir kulak burun boğaz muayenesi yapar. Gerekli görülmesi halinde radyografi çekilebilir ya da çocuk uyku laboratuvarına gönderilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Geniz eti ile şüphelenilen bir durum olduğu zaman çocuk kulak burun boğaz doktoruna gösterilmelidir.

Geniz Etinin Tedavisi

Geniz eti tedavisinde doktorlar öncelikle geniz etinin sebebi araştırılır. Geniz eti büyümesinin sebebi, yapısal büyüme olabileceği gibi, alerjik ya da çocuğun geçirdiği herhangi bir enfeksiyon da olabilir. Eğer durum alerjik ise, alerji yapan etken teşhis edilir ve buna yönelik tedaviler başlanır. Alerji tedavisi yapılmadan geniz eti ameliyatı yapılan her dört çocuktan,  birinde geniz eti büyümesi tekrardan görülebilir. Bu nedenle alerji tespiti, geniz eti tedavisi ve teşhisinde çocuk açısından oldukça önemlidir.

Eğer geniz etinin sebebi geçirilen enfeksiyonlar ise, geniz eti zamanla küçülme gösterebilir.Bunun için doktor antibiyotik tedavisi verebilir.Eğer geniz eti iltihaplı değil ise ,  müdahale etmeden önce bir süre beklenebilir. Çünkü çocuklarda bazen geniz eti kendiliğinden oluşabilir ve zaman içinde kendiliğinden kaybolabilir. Ama bu durumun tam tersi olarak , çocukta enfeksiyonlar sık sık tekrarlıyorsa ya da geniz eti iltihaplı is,  geniz eti koruyuculuğunu kaybetmiş olabilir. Öncelikle tekrarlayan enfeksiyon mikrobunun sebebi bulunur. Sonra doktor ilaç tedavisine başlar.Uzun süreli yinede enfeksiyon tekrarlıyor ise , doktorun da teşhisi ile geniz eti ameliyatla alınabilir. Günümüzde geniz eti ameliyatı kolay uygulanalabilen bir ameliyattır. Ameliyatta genel anestezi kullanılır. Geniz eti ameliyatından sonra aynı gün bile çocuk  taburcu edilebilir. Ameliyattan sonraki tek risk ise bazı geniz etinin tekrar büyüyebilir olmasıdır. Bu durumda da ameliyat tekrar edebilir. Bunun yanında  nefes almada zorluk, uyku apnesi, konuşmada ya da yüz yapısında değişiklik olduğu dönemlerde de geniz etini alınması gerekir. Cerrahi müdahale ile  büyüyen geniz eti çıkartılır ve solunum  ve diğer rahatsızlıklardan da çocuk rahatlar.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl ve Kaç Yaşında Yapılır?

Geniz eti ameliyatları eskiden, bademcik ameliyatları gibi lokal lokal anestezi uygulanarak yapılırdı. Günümüzde ise , geniz eti ameliyatı  genel anestezi uygulanarak yapılmaya başlandı. Çünkü genel anestezi ile ameliyata daha iyi adapte olunuyor ve daha iyi suçlar elde ediliyor. Geniz eti ameliyatlarında iki teknik kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi geleneksel yöntemler, ikincisi ise endoskobik yöntemlerdir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatları genelde üç yaşın altındaki çocuklarda önerilmez. Fakat çocuğun yaşamını ve gelişimini etkileyecek derecede geniz eti sorunları  ve solunum problemleri  var ise  o zaman ameliyat önerilir. Tabii ki bu durumda önce çocuk doktoru, anestezi uzmanı ve çocuğun ailesiyle birlikte konuşularak karar verilir.

Geniz eti büyümesi, önceden de bahsettiğimiz gibi genelde on dört yaşından sonra kendiliğinden küçülüp kaybolabileceği  gibi bunun tam tersi durumlar da yaşanabilir. Lakin bu büyümede kötü durumlar yada tümöral  durumlar söz konusu olduğunda geniz eti ameliyatları yapılabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Riskli midir?

Yapılan her ameliyatta risk olduğu gibi geniz eti ameliyatında da risk vardır. Bu ameliyatın en riskli yanı, sonrasında kanamanın olması ve bu durumun kontrol altına alınmamasıdır. Bu yüzden ameliyattan sonra çok dikkatli olunmalıdır. Her ne kadar günümüzde bu ameliyat kısa sürede yapılsa da, gene de çocuğun bir gece hastanede kalması, olası riskler açısından önemlidir. Çünkü çocuklarda ameliyat sonrasında, anestezi ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Gerçi gelişen teknoloji ile bu durumdaki riskler son derece azaltılmıştır.

Ameliyattan sonra çocuğun bir hafta  kadar dinlenmesi önerilir. Bunun yanında sert ve aşırı sıcak, soğuk gıdalar çocuğa verilmemelidir. Genellikle sıvı ve ılık besinler verilmelidir. Ameliyattan sonra ağrı ve enfeksiyon oluşumuna karşı, çocuğa antibiyotik ya da ağrı kesici ilaç verilebilir. Genelde ameliyat sonrası çok zor değildir. Çocuk bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.