Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Göz Çapaklanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuklarda bazı durumlarda meydana gelen göz çapağı, sarımtırak ve yapışkan yapıda olan bir maddedir. Genel olarak insan vücudunun savunma sisteminin bir parçasıdır. Çapak bazen o kadar çok olur ki, gözlere yapışkan sürmüş hissi oluşturabilir. Genelde çocuklarda daha çok görülen göz çapaklanmasının oluşumu, aynı şekilde yetişkinlerde de görülebilen bir durumdur.

Göz çapaklanması çocuklar hasta olmadığı sürece, gece uyurken de oluşabilir. Bazı durumlarda kalıcı ve ciddi bir sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Bu sebeple göz çapaklanması önemsenmelidir. Yazımızın devamında çocuklarda göz çapaklanmasının neden olduğunu ve nasıl geçeceğini öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda Göz Çapaklanması Neden Oluşur?

çocuklarda göz çapaklanması

Bebeklerin doğduğu andan ilk 3 aya kadar gözlerinde büyük ölçüde çapaklanma meydana gelebilir. Bunun nedeni bebeklerin göz kanalının henüz açılmamasıdır. Çocukların gözünde meydana gelen çapaklanmanın sebebi eğer bakteri oluşumu ise gözden yeşil ya da sarı renkte bir akıntı gelebilir. Çocuklarda meydana gelen göz çapaklanmasının birtakım belirtileri bulunur. Bu belirtiler ise bulanık görme, gözlerde yanmanın oluşması, kaşıntı, kuruluk, yara, gözlerin kanlanması ve ışık hassasiyeti gibidir. Çapaklanma gözyaşı kanallarının tıkanmasıyla meydana gelir. Gözyaşı, gözlerin daha rahat hareket etmesini sağlayan bir sıvıdır. Daha sonra gözyaşı burnun içerisine akar ve bu kısımda herhangi bir tıkanıklık ortaya çıkarsa, gözlerde çapaklanma oluşabilir. Gözyaşı kanalları tıkandığı zaman, bebeğin gözleri sürekli sulanır ve aynı zamanda yaşlar akabilir. Çapak yapışkan bir sıvı olduğu için kirpiklerin birbirine yapışmasına yol açabilir.

Çocuklarda meydana gelen soğuk algınlığı sinüzite neden olabilir. Aynı zamanda burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüksek ateş ve gözlerde çapaklanma gibi şikayetlerin oluşmasına yol açabilir. Çocuğunuzun herhangi alerjen bir maddeye karşı duyarlılığı varsa, bu durum da gözlerde kızarıklığa, sulanmaya, kanlanmaya ve çapaklanmaya neden olabilir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gözleri büyük ölçüde etkileyerek, çapak oluşumuna zemin hazırlayabilir. Çocukların gözlerinde kızarıklık, şişlik, yorgunluk, çok fazla sulanma ve göz kenarlarında çapak oluşumu ortaya çıktığı zaman, göz nezlesinden şüphe edilebilir. Göz nezlesi virüs ya da bakterilerden kaynaklandığı için, çok hızlı bir şekilde yayılır.

Çocuklarda Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?

çocuklarda göz çapaklanması

Çocuklarda meydana gelen göz çapaklanması, vücudun bir sıvıyı dışarı atamadığı için, ortaya çıkan bir sağlık sorunu olarak nitelendirebilir. Vücut sıvıyı atamadığı için o alanda iltihabın oluşmasına neden olur. Çapaklanmayı yok etmek için ilk olarak gözleri iyice silebilirsiniz. Temiz ve yumuşak bir bezi, ılık suyla ıslatarak, çocuğunuzun gözlerini temizleyin. Bu uygulamayı çapak oluşumu hızına göre tekrarlayabilirsiniz.

Gözyaşı kanallarının açılması için, göz masajı yapabilirsiniz. Gözyaşı kanallarının yüzdeki konumu, gözün burun tarafındaki kenarın altındadır. Çocuğunuzun eğer gözyaşı kanalları çok fazla tıkanıyorsa, göz pınarlarının alt kısmında bir kabarıklık oluştuğunu fark edebilirsiniz. Ellerinizi iyice temizledikten sonra, parmak uçlarınızı gözden buruna doğru olacak şekilde yarım daire çizerek, hareketler yapın. Gözyaşı kanallarına yapmanız gereken masajı günde 5 ya da 10 kere tekrarlayabilirsiniz.

Göz çapaklanmasına iyi gelen uygulamalardan biri anne sütünün göze damlatılmasıdır. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, günde yaklaşık olarak altı kere sütünüzden birkaç damla gözlerine damlatabilirsiniz. Gözlerin burun tarafında yer alan köşesine daha çok anne sütünü sürebilirsiniz. Anne sütünün içerisinde yer alan beyaz kan hücreleri ve antibakteriyel özelliği sayesinde çapaklanma oluşumunu birkaç uygulamadan sonra tamamen geçebilir.

Çocuklarda meydana gelen çapaklanma sorunu eğer enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, enfeksiyon tedavisinin uygulanması gerekir. Herhangi bir cismin göze girmesi ya da batması sebebinden kaynaklanıyorsa, yabancı cisim gözden çıkarıldığı zaman çapaklanma sorunu kendi kendine ortadan kalkabilir.

Kornea travması bulunuyorsa, yine aynı tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Çocuğunuzun göz kapağında şişlik ve kızarıklık meydana geldiyse, bulanık gördüğünden şüphe duyuyorsanız, ağrısı varsa, kornea bulutlu olarak görünüyorsa ve çocuğunuzda yüksek ateş varsa hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmanız gerekebilir. Altında yatan sebebe bağlı olarak tedavi yönteminde serum ve fizyolojik kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.