Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda İştah Eksikliği

Çocuklarda İştah Eksikliği Nedir?

İştahsızlık durumu herhangi bir yemeğin isteksiz, yavaş ve sabırsız bir şekilde yenilmesine verilen isimdir. Çocuklar genellikle yemek istemedikleri bir şey olursa lokmaları ağzında uzun süre çiğner, çevirir, yememek için zaman kazanmaya çalışır ve aynı zamanda tabağındaki yemeği bitirmek istemez. Çocuğunuz çok iştahsızsa ya da bir şey yemek istemiyorsa, belki fiziksel bir rahatsızlığı olabilir. Çocuğunuz belki hasta olacaktır ve çocuğunuzun iştahsız olması bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Çocuğunuz mesela yüksek ateşe sahipse, kulak ağrısı, boğaz ağrısı varsa, nefes almasını çok güç hale getiren nezle, grip türü bir hastalığa sahipse bu sebepler çocuğunuzun iştahını önemli bir derecede azaltacaktır. Çünkü çocuğunuz ağrı çekme aşamasında iken yemek istemeyecektir ve iştahsız olacaktır. Çocuğunuzun hasta vücudu çok ağır yiyecekler yemek ve fazla miktarda yemek istemeyecektir, bu nedenle çocuğunuz için bir kase çorba en iyi tercihlerden biri olacaktır. Böyle durumlarda çocuğunuzu yemesi için zorlamamalısınız. Çocukların bir kısmı iştahlı bir kısmı ise iştahsız olabilir, bunun için birtakım nedenler akla gelmelidir. Mesela çocukların en çok iştahsız oldukları durum iç dünyalarında ya da sosyal hayatta yaşamış oldukları olumsuz, korkutucu bir olay yaşamış olma ihtimalidir.

Çocuğun aklında büyük bir oranda yer eden korku, endişe, üzüntü, kıskançlık ya da nefret gibi duyguları içeren bazı olaylar yaşamış olabilir ve bu nedenle yemekten uzaklaşarak iştahsız bir çocuk olmayı tercih edebilir. Çocuğunuz normal şartlarda hep iştahsızsa bu durum çocuğunuzun yemeyi istememe, sevmeme duyguları ile bağlantılı bir durumdur. Ama çocuğunuz iştahlı bir yapıya sahipse ve bir anda iştahsız bir hale dönüştüyse o zaman bu durumun sebeplerini düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü çocuğun bir anda iştahsız bir yapıya dönüşmesi, yaşamış olduğu olası bir olayı ya da yoğun olarak hissettiği bir duyguyu işaret etmektedir. İştahsız olan bir çocuğun neden iştahsız olduğunu araştırmaya başlarken ilk olarak hasta olup olmadığının kontrolünü sağlamanız gerekmektedir. Çocuğunuzu iştahsız olmaya iten sebep hastalık değilse farklı sebepler arayışı içerisine girmeniz çok daha doğru bir tercih olmaktadır. Çocuğunuzla konuşarak, onda gözlemlemiş olduğunuz değişikliği çocuğunuzla paylaşın. Çocuğunuza göstermiş olduğunuz bu ilgi ve yakınlık, çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olarak, iştahsızlığının gerçek sebebini anlatmasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzun ruhsal bir sorunu nedeni ile iştahsız olma durumu da ihtimaller arasında yer almaktadır.

İştah eksikliği

Çocuklarda İştah Eksikliği Neden Olur

Çocuklarda iştah eksikliğinin ortaya çıkması bazen çocuğun tercihi olmakta, bazen ise de birtakım sebepler bulunmaktadır. Özellikle vücudunda demir oranının olması gereken değer aralıklarında bulunmaması durumunda çocuklarda iştah eksikliği ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu uyku problemine de sebep olmaktadır. Bazen çocukların iştah eksikliğine bağlı olarak büyümesi ya da gelişmesi duraklayabilir. Çocukların vücudunda bulunan hemoglobin oranının çok düşmesi durumunda çocukların cilt rengi de solmaktadır. Çocukların cilt renginde solma olup olmamasını göz kapaklarının içine, avuç içlerine ve tırnaklarına bakarak anlayabilirsiniz. Çocukların vücutlarında belirli bir oranda olması gereken demir mineralinin eksik olması durumunda çocuklar yenmemesi gereken garip nesnelere karşı ilgi duyarlar. Toprak, kum ya da buz gibi yiyeceklere karşı yeme isteği oluştururlar. Çocuklarda ortaya çıkan demir eksikliği durumunda zeka geriliği ya da davranış bozukluğu gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bebekler altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslendikleri için demir minerali oranı tam olmaktadır. Anne sütünde bulunan demir minerali bebeklerin vücudunda çok kolay emildiği için belirli bir yaşa kadar demir minerali oranı yeterlidir.

Çocuklarda iştahsızlık

Çocuklarda ortaya çıkan iştah eksikliğinin psikolojik sebepleri olmasının yanı sıra farklı rahatsızlıklardan dolayı da iştahsızlık ortaya çıkabilir. Mesela bunlar:

  • İştah eksikliği; mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen bir rahatsızlık, herhangi bir besine karşı olan alerji, akciğer ve kalp hastalıkları, demir ya da çinko mineralleri gibi eksikliklerden kaynaklanabilir.
  • İştah eksikliği çocukların herhangi bir yiyeceğe karşı vücudunun duyarlı olması, yani alerjik bir durumun ortaya çıkmasında oluşabilir. Alınması gereken ilk önlem çocuğun herhangi bir besine karşı alerjisinin olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bazı çocuklarda inek sütüne, yumurtaya karşı alerjik durumlar ortaya çıkmaktadır ve bu alerjik reaksiyonlar çocuklarda kusma, iştah eksikliği ya da ishal gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İştahsız çocuk

  • Çocuklarda bazı zamanlarda ortaya çıkan sindirim sistemi rahatsızlıkları iştah eksikliğine sebep olabilir. Doğum sürecinde meydana gelen doğumsal bir tıkanıklık nedeni ile çocuklarda sürekli kusma durumu çocuğun yemek borusunu tahriş eder. Bu nedenle çocuklarda iştah eksikliği durumu meydana gelmektedir.
  • Çocuklarda iştah eksikliği durumunun bir diğer nedeni ise kronik hastalıklardır. Çocuklarda oluşan birtakım kronik hastalıklar nedeni ile iştah eksikliği durumu görülebilmektedir. Mesela, bazı kalp hastalıkları, kronik astım ya da bronşit gibi hastalıklara sahip olan çocuklar bu rahatsızlıklardan dolayı iştah eksikliği durumunu yaşamaktadırlar.
  • İştah eksikliği durumunun bir diğer nedeni geçici hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Çocukların okula başlaması ya da havaların soğuması ile nezle, grip ya da sinüzit gibi belirli bir süre devam eden hastalıklara yakalanması sonucunda çocuklarda iştah eksikliği durumu ortaya çıkmaktadır.
  • Çocuklar diş çıkarma dönemlerinde dişleri kaşındığı ve biraz da acı çektikleri için iştah eksikliği yaşayabilir.

Çocuklarda İştah Eksikliği Belirtisi

çocuklarda iştahsızlık

Her yetişkinin yeme oranı, sıklığı, porsiyonu; yaşına, vücudunun ihtiyacına göre değişmektedir. Aynı durum çocuklar için de geçerli olmaktadır. Çocuklar genellikle çok hareket ettikleri için enerji oranlarında bir azalma görülmektedir, bu nedenle çocukların vücudu enerji içeren besinleri daha çok tüketmek istemektedir. Bazı çocuklar da vücudunun birtakım isteklerini dikkate almayarak yeme isteğinden tamamen uzaklaşırlar ve iştah eksikliği durumu ortaya çıkar. Uzmanların açıklamalarına göre aslında çocukların iştahı yemek yenilen ortama, yenilmesi gereken besinin sunuluş şekline ve ailenin çocuğa yemek sırasındaki davranışlarına göre şekillenmektedir. Eğer yemeğin sunuluş şekli, ortam ve davranışlar olumlu bir şekilde gerçekleşiyorsa çocuk yeme eylemine karşı daha istekli olacaktır ama aksi bir durum gerçekleşiyorsa çocuklarda iştah eksikliği meydana gelecektir. Çocuklarda iştah eksikliği daha çok yemek seçme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çocuklar çok fazla yemek seçerek iştah eksikliği yaşadıklarının işaretini vermekteler fakat aileler bu durumun geçici olduğunu düşünerek çok önemsemezler. İştah eksikliğinin altında oluşabileceği bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Çocuklarda iştah eksikliği, anne sütüyle beslenmenin yanı sıra ek gıdaya geçildiği dönemden itibaren başlamaktadır ve özellikle dokuz ay-iki yaş aralığında çok sık görülmektedir.

Çocuklarda İştah Eksikliği Tedavisi

İştah eksikliği diş çıkarma, ek gıdalara geçme gibi dönemlerde ortaya çıkan bir durumdur. Çocuklarda bir yaşından sonra büyüme hızı yavaşladığı için daha önceki dönemlere göre enerji ihtiyacı azalmaktadır ve böylece iştah eksikliği de ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum üç haftadan fazla sürmemelidir, eğer sürerse mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir. İştah eksikliği olan çocukları yemeğe daha çok istekli hale getirmek için yemek saatlerinde beraber sofraya oturulmalı, yemeğin sofrada yenileceği algısının oluşturulması gerekmektedir. Çoğu anne çocukları yemek yesin diye ellerinde tabakla çocukların peşinden koşmaktadır, çocukta bu algının oluşmasından sonra çocuk sofrada aile bireyleri ile birlikte yemek yemeyi kabul etmemektedir. Çünkü yemek ona göre gezilerek yenmesi gereken bir durumdur ve gezilerek yenme durumu bazen oluşmadığı için çocuk yemeği reddetmektedir.

Aile yemeği

Aile bireyleri sofraya beraber oturarak; yemek seçmemeye, yemek olarak sofrada bulunan her şeyden yemeğe gayret etmeye, yemek saatlerinin her zaman aynı saate olmasına özen göstermelisiniz. Yemek arasında yetişkinlerin atıştırmalıkları olan abur cubur olan yiyecekleri çocuklardan uzak tutmalısınız, eğer sağlıklı atıştırmalık olarak meyve ya da çerez varsa çocuk da bu atıştırmalık öğüne dahil edilmelidir. Çocuğunuz yemek yerken ilgisi başka bir tarafta olmamalı, gözleri televizyona dikkatlice bakarken bir yandan yemek yemesini bekleyemezsiniz. Yemek saatinde çocuğunuzun elinde tablet ya da telefon varsa alınmalıdır ve televizyon açıksa onun da kapatılması gerekmektedir. Çocuğunuz yemeğini yemediğinde onu korkutmak ya da cezalandırma gibi yanlış davranışlardan uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda çocuğunuza ödül verme yöntemlerini de ara sıra uygulamalısınız. Yemek vakitlerinde daha çok çocukların konuşmasını, daha çok onların konuşarak ortama hakim olmalarını sağlayın, gün içerisinde neler yaptıklarını anlattıkları bir ortama dönüşürse çocuklar sofradan kalkmak istemeyecekler, yemek onlar için eğlenceli bir hale dönüşecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.