Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Türkiye’de çocukların kalp hastalıklarıyla ilgili geniş bir bilgi bulunmaz. Halk arasında kalbin delik olması denildiğinde, kulakçıklar ve karıncıklar arasında oluşan delik kastedilir. Bununla birlikte akciğere ulaşan damarların darlığı, akciğere ve vücutta bulunan damarların ters olması da kalp hastalıklarında çok sık olarak rastlanılır. Doğumsal temelli olan kalp hastalıklarına canlı olarak doğmuş her 1.000 çocuğun 8’inde rastlanılır. Çocuklarda kalp hastalıkları sonradan oluşabilir. Bu oran %20 oranında görülür. Yeni doğan döneminde ise bu oran daha fazladır. Bu durumda yeni doğan bebeklerin anında tedavi altına alınması gerekir. Çocuk doktorları bebeklerin düzenli olarak yapılması gereken muayenelerde, kalp sesine ek olarak nabız eksikliği gibi sağlık sorunu ortaya çıkar. Kalp sesine ek olarak ortaya çıkan nabız eksikliği sorununda kalp doktoruna başvurmanız gerekir. Bazı çocuklarda kalp hastalıkları herhangi bir belirti göstermez ve sessiz bir şekilde sonraki aşamalara geçer.

Çocuklarda Kalp Hastalıkları Neden Olur?

Bazı çocuklarda daha sonra gelişen kalp hastalıkları, bazı çocuklarda doğuştan olabilir. Çocuklarda kalp hastalıkları bazen göğüs ağrısı şeklinde kendini belli eder. Göğüs ağrısından şikayet eden çocukların bazılarında sindirim, solunum, iskelet ya da kas sisteminde oluşan sağlık sorunlarını da hastalığı işaret edebilir. Kalbin üzerine baskı uygulandığı zaman ağrı, nefes almada zorlanma ve tıkanma gibi durumlar oluşabilir. Ayrıca kalp hastalıklarının sebebi kaburga iltihabı da olabilir. Yeni doğan bebeklerde ya da çocukluk döneminde ortaya çıkan kalp hastalıkları daha çok akraba evliliği gibi riskli durumlarda oluşur. Çocuklarda ortaya çıkan kalp hastalıklarının başka bir nedeni genetiktir. Anne ya da babadan gelen bazı genlerin, çocukta da olması durumunda kalp hastalığı meydana gelir. Her kalp hastalığına sahip olan bireyin çocuğunda böyle bir durum oluşacak diye bir şart yoktur. Bazı insanların genetik yatkınlığı daha fazladır.

Çocuklarda kalp hastalığının oluşmasının bir başka nedeni de, anne adayının hamilelik sürecinde yeterli beslenmemesi ve sigara, alkol kullanımına devam etmesidir. Yeterli miktarda vitamin ve mineral alamayan bebeklerde kalp hastalığı riski bulunur.

Çocuklarda Kalp Hastalıklarının Tedavisi

Anne adayının hamilelik sürecinde doğumsal kalp hastalıklarının teşhis konulabiliyor. Bebekte oluşan kalp hastalıkları ayrıca bebeğin hayatını kurtarabilir. Her çocuğun doktor kontrolüne götürülerek kardiyolojik testlerden geçirilmesi gerekir. Gelişim çağına gelen her kalp hastası çocuğa EKG ve Ekokardiyografi testlerinin yapılması gerekir. Gelişim çağında olan çocuklarda ortaya çıkan kalp hastalıklarının çoğunda hastalığın aşamaları izlenerek tedaviye gerek olmadan kontrollü bir şekilde kendi kendini iyileştirmesine bırakılır. Eğer çocuk yetişkin bir döneme geldiğinde kalp hastası olduğunu öğrenirse, bunun temeli çocukluk çağına dayanır. Çocuğunuzun kalp hastası olmaması için onu spora teşvik edin. Eğer çocuğunuz kalp hastasıysa, yormadan spor yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Kalp hastası olan bebeklerde ya da çocuklarda tedavi için ameliyat yapılabilir. Bunun için yaş sınırlaması bulunmaz. Acil cerrahi müdahale gereken yeni doğan bebeklerde doğduğu an bile tedavi edilebilir. Prematüre bebeklerde kalp hastalığı olursa, onlarda bile ameliyat yapılabilir. Bazı bebek ya da çocuklarda gelişimini olumsuz olarak etkileyecek, ona zarar verecek durumlarda, girişimsel kalp kateterizasyonu ile ameliyatsız bir şekilde tedavisi yapılır. Ancak bazı acil hastalarda kalp ameliyatı gerekli görülebilir. Yeni doğan bebeklerin ya da çocukların kalbinde büyük delikler ortaya çıkar ve bu durum kalp hastalığına neden olur. Aynı şekilde damarda oluşan daralma ve kalp kapağındaki sorunlar kalp hastalığının ortaya çıkmasında tetikleyici sebeplerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.