Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Kansızlık

Bazı hastalıklar yetişkinler için çok ciddi hastalıklar olmasa da özellikle çocuklar için erkenden önlem alınması gereken rahatsızlıklardan olabilmektedir. İşte kansızlık da çocuklar için böyle olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çocuklarda kansızlık bir diğer adı ile anemi sık görülebilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Her ne kadar yaygın olabilse de elbette önemsenmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Çünkü gelişme ve büyüme dönemindeki çocuklarda görülebilen bu tip rahatsızlıklar büyümeyi ve sağlıklı gelişmeyi engelleyebilmektedir. Bu konuda dikkatli olunması ve erken teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak elbette çocuklarda kansızlığı önleyebilmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Yine de her daim bir doktora danışılarak doktorun önermiş olduğu tedavi yöntemini uygulamanın faydası da büyük olmaktadır. Bunun yanı sıra kansızlık yaşayan çocukların beslenmelerinden sosyal yaşamlarına kadar pek çok konunun anne ve babaları tarafından düzenlenmesi ve çok daha sağlıklı bir hale getirilmesi gerekmektedir. Eğer doğru yöntemler düzenli bir şekilde uygulanabilir ise çocuğun kansızlık probleminin geçirilmesi mümkün olmaktadır.

Çocuklarda Kansızlık Nedir?

Tıpta anemi olarak geçen kansızlık hastalığı alyuvarlarının bir diğer ismi ile kırmızı kan hücrelerinin çocuğun yaşına oran ile normal olan değeri çok altına düşmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın yaşanması halinde hem kandaki oksijen taşıma kapasitesi azalmakta hem de dokulara ulaşan oksijenin miktarı azalmaktadır. Bu nedenle çok riskli olmasa da kansızlık yani anemi aslında ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olmaktadır. Toplumda yaygın bir şekilde kansızlığın vücuttaki kan eksikliği olduğu düşünülmektedir. Ancak bu bir yanılgıdır. Kansızlık bir kan eksikliği değil kanın içerisinde bulunan maddelerin eksikliğidir.

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur?

screenshot_2

Kansızlık aslında her yaştan insanda görülebilmektedir. Ancak elbette çocuklarda görülen hali biraz daha fazla önemli olmaktadır. Çünkü büyüme ve gelişmeye olumsuz etki edebilmektedir. Çocuklarda görülen kansızlık yani anemi üç farklı neden ile açıklanabilmektedir. Bunlardan bir tanesi yapım azlığı yani eritrosit ve hemoglobinin az yapılması ile oluşan anemiler olmaktadır. Bir diğer neden ise yıkım fazlalığı yani eritrositlerin fazla yıkılmasından dolayı oluşan anemidir. Üçüncü neden ise kan kaybı ile meydana gelen anemiler olmaktadır. Anemi yani kansızlık her yaş grubunda görülebilmesine rağmen 0 ile 1 yaş arasındaki bebeklerde fizyolojik anemi adı verilen kansızlık da görülebilmektedir. Kansızlık yetersiz demir alımı, demir emiliminin az olması ve kanamalar ile meydana gelebilmektedir. Çocuklarda kansızlık genellikle sayılmış olan bu üç nedenin bir tanesinin görülebilmesi ile oluşmaktadır. Ancak bazı durumlarda kansızlık hastalığı birden fazla neden ile ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile tüm bu nedenle doğru bir şekilde gözlemek ve ona göre hareket etmek gerekmektedir.

Çocuklarda Kansızlık Belirtisi

screenshot_3

Aslında çok eski zamanlardan beri kansızlığın belirtileri insanlar tarafından kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu tespitler zaten çoğu zaman doğru çıkmaktadır. Fakat çocukta kansızlık olduğunu düşünen anne ya da babalar teşhis koymadan önce her zaman bir doktora danışmalı ve durumdan kesin bir şekilde emin olmalıdır. Bilindiği üzere kansızlık üşüme hissini de beraberinde getirmektedir. Hatta kansızlık yaşayan kişilerin yaz aylarında bile üşüdükleri görülmektedir. Kansızlık hastalığının en yaygın şekilde görülen belirtilerin arasından sürekli bir yorgunluk hali, çeşitli egzersizleri yapamama ya da yapılmasında kısıtlanma, en ufak bir hareket halinde bile nefes almada güçlük ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler bulunmaktadır. Kansızlığın izlenebilen belirtilerinden olan her mevsim üşüme halinin yanı sıra ellerin ve ayakların sürekli soğuk olması da belirtiler arasında söylenebilmektedir.

Ayrıca kansızlığın çeşidine bağlı olarak çocuklarda kusma, karın ağrısı ve kabızlık gibi belirtiler ile de baş gösterebilmektedir. Fakat bu belirtiler kansızlığın çeşidine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yani her hastada aynı kansızlık belirtisinin görüleceği gibi bir kaide bulunmamaktadır. Hatta bazı durumlarda kansızlık belirtileri hiç baş göstermeden ve kişi fark etmeden vücut bu durum ile kendi başına mücadele edebilmektedir. Bu aşamada kalbi biraz fazla yorsa da eğer kansızlık henüz ilk evresinde ise vücut tek başına bu problem ile hastaya hiç fark ettirmeden başa çıkmaya çalışmaktadır. Yine de bu evreye gelmeden ya da kansızlığı önceden tespit ederek vücudun yorulmasını önlemek ve kansızlığın iyileştirilmesini sağlamak çok daha sağlıklı ve etkili bir yöntem olmaktadır. Bu hususta erken davranılmasının ve sürekli kontroller ile birlikte durumun incelenmesinin önemi büyüktür. Aslında belirli bir yaşa gelene dek çocukların genel sağlıklarının düzenli olarak kontrol altında tutulması pek çok hastalığın erken evresinde önüne geçilmesini rahatça sağlamaktadır.

Çocuklarda Kansızlık Tedavisi

screenshot_3

Öncelikli olarak kansızlık belirtileri taşıdığı düşünülen çocukların bir takım testlerden ve tahlillerden geçirilerek teşhislerinin konulması gerekmektedir. Çocuklarda kansızlık teşhisi, fiziksel muayene, doktora anlatılan hasta hikayesi ile şikayetleri ve kan tahlilleri neticesinde konulmaktadır. Aynı zamanda doktorlar tarafından alyuvarlar da mikroskobik bir şekilde incelenmektedir. Bunlar ile birlikte kan hemoglabini, demir kapasitesi ve serum ferritin düzeyine de bakılmaktadır. Doktorlar kansızlığın tam olarak teşhisi ve kansızlığın hangi evrede olduğu ile hangi çeşitte olduğunu da anlamak için pek çok farklı kontroller yapabilmektedir.

Kansızlığın teşhisi konulduktan sonra tedavi sürecinde ise demir eksikliğine odaklanan bir yöntem izlenmektedir. Demir eksikliğini gidermek için özellikle ağız yolu ile demir ilacı verilmektedir. Genellikle bu demir eksikliği tedavisinin üstünden iki ay geçtikten sonra hastalar normal hallerinde geri dönmektedir. Ancak bir hayli eksilmiş olan demir depolarının yeniden doldurulabilmesi için bu demir eksikliği tedavisi bir süre devam etmektedir. Aksi takdirde hastalık tekrarlayabilmektedir. Bazı durumlarda kansızlık tedavisinin bir yıl gibi bir süreye kadar uzadığı da olmaktadır. Ağız yolu ile yutmaları mümkün olmadığı için kansızlık tedavisi gören bebeklere ilaçlar şurup ya da damla olarak verilmektedir.

Kansızlık hastası olan çocukların tedavi süresince düzenli olarak kanlarının incelenmesi için kan tahlilleri yaptırması gerekmektedir. Ancak bu her durumda geçerli olmayabilir. Çünkü bu kan tahlillerini doktorlar hastanın durumuna ve kansızlığının şekline göre istemektedir. Çocuklarda kansızlık tedavisi doktorlar tarafından yapılmalıdır. Fakat ebeveynler de çocukların beslenmesine özellikle dikkat etmelidir. Bu nedenle kansızlığı önlemeye yardımcı olacak bir takım gıdaların beslenme alışkanlıkları arasına alınması büyük bir önem teşkil etmektedir. Ancak bu gıdaları çocuğa vermeden önce tedaviyi yapan doktora da mutlaka danışmak ve onun yönlendirmesi neticesinde bir beslenme programı oluşturmak gerekmektedir. Her yaştan hasta için çok önemli olsa da özellikle çocuk hastalarda kansızlığın tedavi edilmesi gelişimleri için çok önemli olmaktadır.

Kansızlığın tedavi edilmemesi çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte yorgunluk hali gittikçe artabilmekte ve ileri dönemlerde kalp yetmezliği gibi problemlere yol açabilmektedir. Özellikle çocuk yaşta oluşan kansızlığın o yıllarda iyileştirilmemesi ilerleyen yaşlarda kişinin vücudunu daha da çok yormakta ve kansızlığın yarattığı olumsuzluklar çok daha şiddetli bir biçimde hissedilir olmaktadır. Bu hususta herkesten önce anne ve babalara büyük görev düşmektedir. Çocuğun yakındığı ve şikayetçi olduğu her türlü durumun dikkate alınması ve çocuğun şikayetlerine bağlı olarak bir doktora kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.