Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Kış Hastalıkları

Kış mevsiminin kendisini kuvvetli bir şekilde hissettirdiği şu günlerde, soğukla birlikte bir çok hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar her yaş grubunda hissedilir. Ama en çok etkilenenler şüphesiz ki çocuklar ve bebeklerdir.

Havaların soğumasıyla birlikte, küçük çocuklarda vücut direnci de buna bağlı olarak düşmeye başlar. Direnç düşüp çocukların metobolizması zayıflamaya başlayınca, ortalıkta bulunan çeşitli virüs ve bakteriler enfeksiyon olarak bulaşmaya başlar. Bu mikropların gözle görülemeyecek kadar küçük olurlar. Hastalıklı kişinin hapşırma, öksürme, nefes alıp vermesi ile bunlar ortama girerler. Bu mikroplar saatlerce havada asılı kalabilirler.Diğer çocuğun bu havayı teneffüs etmesiyle, ortamdaki eşyalara dokunmasıyla  ya da buradaki oyuncak gibi herhangi bir eşyayı ağzına  götürmesiyle  bulaşabilirler. Özellikle okul, kreş, yuva gibi çocukların toplu olarak bulunduğu yerlerde,  hastalıkların bulaşması daha da kolaylaşır. Ya da evde, okula giden abi abla bulunması, yine toplu yerlerde çalışan anne ve babanın da olması aynı şekilde çocuklar arasında hastalığın yayılmasına sebep olur. Biz de bu yazımızda çocuklarda kış hastalıklarını işleyeceğiz.

Çocuklarda Görülen Kış Hastalıkları Nelerdir?

Grip

Bu kış hastalıklarının içinde en yaygın olarak görüleni griptir. Gribe influenza mikropları sebep olmaktadır. Bunun yanında gribe iki yüzden fazla mikrop sebep olabilir ve her yıl bu mikroplar farklılık gösterir. Bu yüzden de her yıl farklı salgınlara yol açabilir.

Grip her yaş gurubunda görülebilen bir hastalıktır. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürme, aksırık, boğazda kaşıntı ve ağrı, iştahsızlık, halsizlik, ateş, kaslarda ve vücutta ağrılar, huzursuzluk, gribin en yaygın olarak görülen belirtileridir. Bazı çocuklarda bunun yanı sıra bulantı, kusma, gözlerde yaşarma, yanma, kulakta basınç hissi de görülebilir. En sık görülen komplikasyon ise sinüzit ve kulak iltihabıdır.

Kalabalık ve kapalı ortamlar gribin birinci sebebidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mikroplar kapalı ve havasız  ortamlarda hızlıca yayılır. Çocukların mümkün olduğu kadar böyle ortamlardan uzak tutulması gerekir. Gerekli olarak gidilmesi durumunda, mutlaka maske kullanılmalıdır. Hasta kişilerin çocukla temas etmesi, dokunması, aynı ortamı paylaması mümkün olduğu kadar engellenmelidir.

Gribin tedavisinde, hasta olan çocuğun öncelikle bol bol sıvı alması son derece önemlidir. Ayrıca düşen vücut direncini yükseltmek için beslenmede ve dinlenmede önemlidir. Bol sıvı almanın yanında bol sıvı ihtiyacını karşılayacak ve C vitamini açısından zengin olan meyveleri tüketmekte faydalıdır. Özellikle portakal, mandalina, havuç, elma gibi meyveler çocuklar için kurtarıcı niteliktedir. Uzmanlar meyve suyundan, meyvenin kendisinin yenmesinin daha faydalı olacağı düşüncesindedir. Çocuğun yaşına göre ıhlamur, ada çayı, zencefilli ve tarçınlı çaylar verilebilir. Yine çocuğun seveceği besleyici sebze çorbaları yapılabilir. Bunlar hem çocuğun vücudunu güçlendirir hem de boğazlarını yumuşatır. Gripli çocuk ,  evde dinlenmeye alınıp , tam  iyileşmeden kalkmasına izin verilmemelidir. Çocuk eğer okula gidiyorsa, rapor alarak evde dinlenmelidir. Böylece hem kendi iyileşme süresi çabuklaşır ,  hem de okuldaki diğer çocuklara mikrop bulaştırmamış olur. Evde alınan önlemlere rağmen çocuk iyileşmemişse, yükselen ateş de görülüyorsa, sürekli ve çok kıvamlı balgam varsa,  nefes almada zorlanılıyorsa ,  şişmiş büyük lenf bezleri varsa  vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Doktorun vereceği ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Daha ağır seyreden durumlarda doktor tavsiyesiyle antibiyotik  kullanılabilir.

Nezle

Nezle de en sık görülen kış hastalıklarındandır. Genelde grip kadar ağır değildir. Hemen hemen  grip ile benzer hastalık belirtileri gösterir. Gripten daha çabuk geçer. Nezleye sebep olan, viral adı verilen enfeksiyonlardır. Bu sebepten dolayı,  nezlede antibiyotik tedavisi etkisiz ve gereksizdir. Çocuğun güzelce dinlenmesi, bol bol sıvı almasının sağlanması gibi, evde alınan basit tedbirler ile iyileşmeye yardımcı olunur.

Bronşit

Bronşit, solunum yolu sistemindeki bronşiyol adı verilen küçük hava yollarının iltihaplanması  sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Genellikle, griple birlikte gelen virüsler kalırlar ve bir süre sonra bronşite  dönüşürler. En sık olarak altı ay ile iki yaşındaki çocuklarda görülür. Bunun sebebi ise, küçük çocukların hava yollarının daha küçük ve dardır.Bunun içinde tıkanması daha kolay ve hızlıdır.Büyük bir çocukta sadece  nezleye ya da gribe yol açan bir virüs,  küçük çocuklarda hızlıca bronşite dönüşebilir. Özellikle kış ve ilkbahar aylarında daha fazla görülür.

Bronşit öncelikle hafif belirtiler gösterir.Az bir öksürük,  hafif burun akıntısı, aksırmalar görülebilir. Çocuklarda öncelikle huzursuzluk ve iştahsızlık başlar. Bazı zaman ateş de başlayabilir. Bir iki gün içinde öksürük şiddetlenmeye başlar. Nefes alıp verme normal şeklinden değişir. Nefes hızlanmaya ve hırıltılı bir şekilde çıkmaya başlar. Zaten bu sebepten dolayı, çocukta iştahsızlık başlar.

Bronşit de bulaşıcı bir hastalıktır. Özel bir tedavisi yoktur. En sıkıntı veren yanı,  nefes alma problemi olduğu için,  buruna fizyolojik damlalar uygulanabilir. Çocukların bulunduğu ortam sürekli olarak nemlendirilmelidir. Çünkü ortamdaki havanın kuru olması da nefes almayı zorlaştırır. Doktorun gerekli gördüğü zamanda ağızdan ve burundan hava verilerek, solunum yolunun açılması sağlanır. Yine bol sıvı almak vücudun direnci açısından önemlidir.

Bunun yanında morarmaya varan solunum sıkıntısı yaşanıyorsa, eğer bebeklerde emmede güçlük yaşanıyorsa  hemen doktora başvurulmalıdır. Hatta bazı zamanda hastaneye yatırılma bile gerekebilir.

Bronşit komplikasyon olarak, zatürreye ya da daha ağır solunum sıkıntılarına yol açabilir. Bu sebeple tedavisinin ihmal edilmemesi gerekir.

Zatürre

Zatürre, akciğer dokusunda görülen tek ya da çift taraflı olan enfeksiyon sonrasında ortaya çıkar. Akciğerlerde ki  hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması sonucu oksijen alış verişinin fonksiyonu bozulur. Bu nedenle kandaki oksijen seviyesi azalmaya başlar. Bu duruma  çeşitli bakteriler ve virüsler sebep olabilir. Hastalık ilk önce basit bir grip ya da üst solunum yolları hastalığı gibi başlar. Sonra ilerlemeye başlar. Sonraki safhalarında, yüksek ateş, titreme, üşüme, şiddetli öksürük, balgam, göğüs ve sırtta ağrılar,  iştahsızlık, halsizlik, eğer bebeklik döneminde ise emmeyi reddetme, kusma,  soluk alamda hızlanma, göğüs tarafından gelen hırlamalar  ortaya çıkar.

Tedavisi antibiyotiksiz olmaz. Öncelikle mutlaka doktor muayenesinden geçmek gerekir. Sonrada düzenli bir şekilde tedaviye devam edilir. Çünkü zamanında müdahale edilmez ise ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Çocukları zatürreden korumak için, mutlaka çocukluk çağı aşılarına dikkat edilmeli, çocuklar sigara dumanına maruz kalmamalı  , hasta kişilerle temastan korunmak ve çocukları mümkün olduğunca kalabalık ortamlara götürülmemelidir. Çocuklarda el yıkama alışkanlığı kazandırmak, dengeli ve düzenli beslenmek gerekir.

Boğaz Enfeksiyonları

Boğaz enfeksiyonları  da virüs ya da bakterilerin bulaşmasıyla ortaya çıkan hastalık  türdür. En belirgin özellikleri, boğazda yanma, ağrı, yutkunmada hissedilen güçlük ve şişliktir. Antibiyotik tedavisi yapılan laboratuvar incelemesi  sonucunda anlaşılır. Virüs enfeksiyonuyla oluşan bir boğaz ağrısı ise, antibiyotik gerekmez. Bunun yanında yapılan inceleme sonucunda beta mikrobu tespit edildi ise mutlaka doktor kontrolünde antibiyotik kullanılması gerekir. Doğru bir şekilde tedavi edilmeyen beta enfeksiyonları, sonrasında romatizma ve nefrite neden olabilir. Bunlarda tehlikeli ve kalıcı hastalıklardır. Bu farkın ortaya konması için mutlaka laboratuvar incelemeleri gerekir.

Sinüzit

Yüz kemiklerimizin içinde içleri hava dolu odalar vardır ve bunlara sinüs adı verilir. Yanak, alın ve burun bölgelerimizi kapsar. Birer tanede gözün ve arkasında beynin altında sinüsler bulunur. Bunların görevini tam yapabilmesi için bu kanallarınsa açık, salgı yapısının normal olması gerekir. Bunlardan bir kaçının bozulmasıyla sinüzit meydana gelir. Önce soğuk algınlığını takip eden, burun akıntısı başlar, sabah öksürükleri, gittikçe artan baş ağrısı ve öksürmeler hastalığın belirtileridir. Doktorun verdiği sinüsleri rahatlatacak tablet, burun damlası yada antibiyotik kullanılabilir.

Yalancı Kuş Palazı

Diğer bir adı da krup olan yalancı kuş palazı, özellikle  altı ay ile üç yaşındaki çocuklarda kış ya da sonbahar sonunda görülür.Bu da virüslerin sebep olduğu üst solunum yolu hastalığıdır. Ses  tellerinde ödem olması, mukus birikimi,  solunum güçlüğü, öksürük yalancı kuş palazının belirtileri arasındadır. En etkin tedavisi  nemli hava ve buhar oluşturulmasıdır. Çocuğun olduğu odada buhar makinesi kullanılabilir. Çocuk dik pozisyonda oturtularak rahat nefes alması sağlanabilir.

Orta Kulak İltihabı

Daha çok bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen  orta kulak iltihabı, östaki borusunun görevini yapamamasıyla ortaya çıkar. Orta kulakta bakteriler çoğalır ve grip, üst solunum yolu hastalıkları ile ortaya çıkar. İltihaplanma beslenmede ve yutkunmada ağrıya sebep olur. Kulak ağrısı en temel belirtisidir. Ateşlenmede olabilir. Antibiyotikle tedavisi mümkündür. Eğer doktor gerekli görür ise,  kulak zarının içindeki iltihap boşaltılır ve çocuğun rahatlaması sağlanır.

Kış hastalıklarından korunmak için bazı önlemler alınabilir. El yıkamak bunların en önemlisidir. Kendimizin ve çocuğumuzun el temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Mevsimine göre giyinilmelidir. Çocukların beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Odanın ve evin her gün havalandırması yapılmalıdır. Vitamin takviyesi yapılabilir. Çocukların rutin aşılarını yaptırılmalıdır. Aşırı kalabalık ve havasız yerlere çocukların götürülmemesine dikkat etmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.