Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Kuru Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ebeveynleri en çok rahatsız eden rahatsızlıklardan biri de çocuklarında bitmek bilmeyen kuru öksürüktür. Öksürük gece ve gündüz aynı yoğunlukta devam eder. Özellikle geceleri çocuğun uyumasını etkiler. Öksürük solunun sisteminin reflekslerinden biridir. Hastalık, toz ya da yabancı cisim kaçması sonucu zarar gören solunum yolu mukozası, bundan kurtulmak için öksürüğü harekete geçirir. Öksürük bir hastalık değil, vücudun solunum yolunu temizlemek için başvurduğu bir yöntemdir.

Çocuklarda Kuru Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen kuru öksürüğün nedeni pek çok etkenden kaynaklanır. Bu nedenlerin bazıları şunlardır:

1. Kurup Öksürüğü

Viral bir enfeksiyon olan kurup sonrası oluşan ödemden dolayı aniden havlama tipi öksürük başlar. Ödem nefes borusunun girişinde oluşur ve nefes almada güçlük çıkarır.

2. Astıma Bağlı Öksürük

Akciğer içi hava yollarının kronik olarak iltihaplanması olan astım sonucu da öksürük nöbeti gelişebilir. Astım hastalığından şüphelenildiği durumlarda, öksürük nöbetlerinin zamanı takip edilir.

3. Ortam Nemi ve Sıcaklığa Bağlı Öksürük

Çocukların uyudukları odalar ile içinde bulundukları kapalı alanların nem ve ısı yönünden dengede olması gerekir. Aşırı kuru ve sıcak ortamlar öksürüğü tetikleyebilir. Aşırı nemli ortamlar ise havada bakterilerin çoğalmasına sebep olur. İç mekanlarda nemin %40’dan az, %60’dan fazla olmaması gerekir. Sıcaklığın ise 20-21 derece civarlarında olması önerilir. Hatta birçok çocuk doktoru, çocuklar solunum yolu rahatsızlığı yaşıyor ise sıcaklığın 18 derece civarına düşürülmesini tavsiye eder. Odanın nemi az ise petek ya da sobanın üzerine konulacak bir kap suyun buharından faydalanılabilir.

4. Boğmaca

Boğmaca mikrobuna bağlı oluşan bir hastalıktır. Öksürük bir iki aya kadar uzayabilir. Ateş, burun akıntısı gibi solunum yolu hastalıkları gibi başlar. Zamanla öksürük dışındaki bütün şikayetler son bulur, kuru öksürük kalır. Çocuk öksürük nöbetleri arasında genellikle normaldir. Öksürük nöbetinde morarma, tıkanma gibi şikayetler oluşabilir.

5. Alerji

Ev akarı, polen, toz gibi maddelere olan alerjilerde kuru öksürüğün nedenlerin biri olarak gösterilir. Öksürük alerji kökenli ise, test yapılarak alerji yapan madde ortaya çıkarılır.

6. Solunum Yolu Hastalıklarına Bağlı Öksürük

Grip, nezle, soğuk algınlığı ardından öksürük geçmemiş olabilir. Solunum yolları geçirilen enfeksiyon sonrası tahriş olmuş olabilir.

7. Kistik Fibrozis

Kalıtsal bir hastalık olan kistik fibrozisin belirtilerinden biri de solunum yollarında ortaya çıkar. Balgamlı öksürük, hırıltılı nefes alma ve geçmeyen akciğer enfeksiyonları ile nefes darlığıdır. Bunlara ek olarak sindirim sistemi ve terlemede oluşan anormallikler de varsa, kistik fibrozisten şüphelenilebilir.

8. Psikolojik Nedenler

Kardeş kıskançlığı, yakın birinin kaybı, okula başlama gibi dönemlerde fiziksel bir nedeni olmadan, çocuğun ilgi çekmek adına öksürük nöbetlerine tutulmasıdır. Altında yatan neden tamamı ile psikolojiktir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük, bir haftadan fazla ve havlama tipi devam ediyorsa mutlaka bir doktor tarafından muayene yapılmalıdır. Öksürüğü kesinlikle bastırmamak gerekir. Ardında yatan neden tam olarak tespit edilmeden, öksürüğün kesilmeye çalışılması çok daha tehlikeli bir hastalığın teşhisini aksatabilir.

Aile, öksürüğün başlangıç ve sürecini iyi takip etmelidir. Öksürüğün ıslak veya kuru olması, ne kadar sürdüğü, hangi saatlerde yoğunlaştığı konularında dikkatli olmalıdır. Eğer doktor tarafından da uygun görülürse, öksürük nöbetlerini hafifletmek için evde alınacak birtakım tedbirler ve yöntemler vardır. Bunlara kısaca göz atarsak:

İç Mekanı Havalandırmak: Evi sürekli havalandırmak ve odanın sıcaklık ile ben değerini sabit tutmak, çocuğun rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Bol Bol Sıvı Tüketmek: Bu dönemde su başta olmak üzere C vitamininden zengin sıvılar tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayva Yaprağı, Ihlamur ve Elma Kabuğu: Eşit miktarlarda ayva yaprağı, ıhlamur ve elma kabuğu kaynatılarak birkaç dakika dinlendirilir. Ilındıktan sonra çocuğa içirilir. Bal ilave edilebilir.

Siyah Turp ve Bal: Bir adet siyah turpun içi kaşık yardımıyla oyulur. İnce kısmına küçük bir delik açılır. Turp bir bardağa oturtulur ve içine bal eklenir. Sabaha kadar süzülmesi beklenir. Gece boyunca süzülen sıvı broşları rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Zencefil ve Bal: Bir çay kaşığı bala bir tutam toz zencefil karıştırılır. Kısa sürede öksürüğü hafifletici etkiye sahiptir. Yan etki yapma ihtimali düşünülerek çok uzun süre kullanılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.