Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir? 13 Farklı Yöntem

Öksürük, özellikle de kış mevsiminde çocuklarda yaygın olarak gözlenen bir durumdur. Çocuklarda öksürük, kuru, balgamlı ve boğmaca öksürük şeklinde gelişebilmektedir. Öksürüğün esas nedeni ise, üst solunum enfeksiyonları, nezle, sinüzit, asit reflü ve astım gibi hastalıklardır. Yutkunmada güçlük, nefes alırken ses gelmesi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göğüste sıkışma hissi, rehavet çökmesi, hırıltı, nefes almada güçlük, huzursuzluk ve ateş gibi semptomlar ise, öksürüğe eşlik eden durumlardır.

4 yaşından küçük çocuklar için, bazı yan etkilerinden dolayı reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durulması, öksürük gelişmemesi açısından önemlidir. Diğer yandan evde bazı yöntemler yardımıyla çocuklarda yaşanan öksürüğü sakinleştirebilirsiniz. Ama eğer çocuklarda öksürük 1 haftadan fazla sürüyorsa, ayrıca ek olarak göğüs ağrısı, öksürürken kan gelmesi, öksürürken yüzün kırmızı ya da mor renk alması ve yüksek ateş de gözleniyorsa, derhal bir doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

Çocuklarda kuru öksürük nasıl giderilir, ne iyi gelir? Evde tedavi için neler yapabiliriz? Yazımızın devamında!

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürüğe iyi gelen bazı doğal yöntemler ise aşağıda sıralandığı şekildedir;

1.Bal

Honey

Bal, çocuklarda gelişen boğaz iltihaplanmasını yumuşatmakta ve öksürüğü doğal şekilde bastırmaktadır. Verilecek balın dozajı ise çocuğun yaşına bağlı olarak değişmektedir. Eğer çocuk 2-5 yaş arasında ise, yarım tatlı kaşığı bal verilebilir. Fakat eğer çocuk 12 yaşından fazla ise 2 tatlı kaşığı bal verilmesi daha uygundur. Çocuklara bal, uyumadan önce verilmelidir.

NOT: 1 yaşından küçük çocuklarda bal kullanımı, gıda zehirlenmesine yol açabildiği için uygun değildir.

2.Limon Suyu

Lemon-Wallpaper-fruit-6334028-1024-768

1 tatlı kaşığı taze limon suyu ile, 1 tatlı kaşığı balı 1 büyük fincan sıcak suya ekleyiniz. Bu karışımı öksüren çocuğunuza günde 2 veya 3 defa içiriniz.

3.Zencefil

ginger-shutterstock_127542449

Çeyrek tatlı kaşığı kırmızı biber tozu, çeyrek tatlı kaşığı öğütülmüş zencefil, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ile balı 2 çorba kaşığı su içinde karıştırınız. Bu karışımı, birkaç gün boyunca günde 2 çay kaşığı miktarında çocuğunuza içiriniz.

4.Elma Sirkesi

apple-cider-vinegar

Çocuklarda öksürük için, 1 su bardağı suya, 1 tatlı kaşığı bal ve aynı miktar elma sirkesini ekleyin. İyice karıştırın ve çocuğunuza içirin. Bu yöntem, öksürüğün hızlı bir şekilde ortadan kalkması için en iyi uygulamalardan biridir.

5.Buhar

steam 1

Özellikle de henüz yeni yürümeye başlamış küçük çocuklar için buhar banyosu, öksürük için çok etkilidir. Buna göre, banyoda sıcak suyu açın ve kapısını kapatın. Buharla dolmuş bu banyoda çocuğunuza 15 dakika kadar duş yaptırın. Bu işlemi özellikle de gece yatmadan önce yapınız. Böylece sadece gece öksürüklerini hafiflemiş olmakla kalmaz, aynı zamanda güzel bir uyku çekmiş olurlar. Sabah da aynı şekilde 15 dakika boyunca yapılan buhar banyosu, burun ve göğüs tıkanıklığının giderilmesini sağlamakta ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Ya da birkaç damla adaçayı veya okaliptüs yağını banyo suyuna ekleyip çocuğunuza banyo yaptırabilirsiniz.

6.Tavuk Çorbası

recipe-chicken-soup-with-basil-lemon-and-orzo

Sıcak tavuk çorbası çocuklarda öksürük için birebirdir. Yapılan araştırmalara göre tavuk çorbası, anti-iltihap özelliklere sahiptir ve bundan dolayı da, mukus seyreltici, tıkanıklık giderici, boğaz yumuşatıcı ve öksürük azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Tavuk suyu ayrıca, grip ve nezleye de iyi gelmektedir.

7.Sıcak Tuzlu Su

670px-Cure-a-Sore-Throat-(Salt-Water-Method)-Step-4

1 fincan sıcak su içerisine, yarım tatlı kaşığı sofra tuzunu ekleyin. Daha sonra bu karışımı çocuğunuzun burun deliklerine 2-3 damla damlatın ve içine çekmesini isteyin. Böylece burundaki tıkanıklık açılacaktır.

8.Bahçe Soğanı

scallions-20100402-2

Soğan öksürük için doğal şifa kaynağıdır. Buna göre;

1 tatlı kaşığı soğan suyu ile yarım tatlı kaşığı balı karıştırın. 3-4 saat kadar bu şekilde bekletip, sonra da çocuğunuza içiriniz. Böylece hem öksürük hem de eğer varsa nezle hali iyileşme gösterecektir.

9.Aloe Vera

Aloe-Vera_red-bowl_pic

Kavrulmuş az miktar aloe vera yaprakları ve aleo vera özünün suyu öksürüğe iyi gelmektedir. İçerisine eklenen az miktardaki karanfil tozu ve bal da daha etkili sonuç alınmasını sağlamaktadır. Bu karışımı çocuğunuza günde 2 defa verebilirsiniz.

10.Anason Tohumu

aniseseed

Anason tohumu, bronş salgılarını gevşettiği için çocuklarda öksürüğün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Buna göre;

Yarım kupa kaynamış suya, 1 çorba kaşığı  dövülmüş anason tohumunu ekleyin. Yarım saat demlemeye bıraktıktan sonra süzgüden geçirin. Daha sonra, miktarı biraz azalana kadar yavaş yavaş kaynatın. Sonra içerisine 2 fincan bal ekleyin. Bu karışımı cam bir kavanoza koyun ve buz dolabında saklayın. Bu şekilde 2 ay kadar bekletin ve yarım tatlı kaşığı kadar çocuğunuza yedirin.

11.Bitki Çayı

herbal_tea_pot

Bitki çayları sadece öksürüğe iyi gelmekle kalmayıp, soğuk algınlığı, kırıklık ve yorgunluk gibi birçok duruma iyi gelmektedir. Buna göre;

1 çorba kaşığı kurutulmuş kekik, 1 çorba kaşığı sığırkuyruğu ve 1 çorba kaşığı beyaz karademre otunu karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir cam kavanoz içine aktarın. Kullanacağınız zaman ise bu kavanozdan 1-2 tatlı kaşığı kadar alıp, kaynamış su içinde 8-10 dakika kadar bekletip, çocuğunuza yarım fincan kadar içirebilirsiniz. Bu şekilde günde 2 defa kullanımı uygun olacaktır. Özellikle de kuvvetli öksürükler için iyi bir şifa kaynağıdır.

Ya da 1 fincan sıcak su içerisine yarım tatlı kaşığı meyan kökünü ekleyin ve 10 dakika kadar demlemeye bıraktıktan sonra süzgüden geçirin. Bu bitki çayını günde 1-2 defa çocuğunuza içirebilirsiniz. Balgam söktürücü ve anti-iltihap özellikleri sayesinde çocuklar balgam sorununu çözecek, öksürüğü yumuşatacaktır.

Bir diğer şekilde, 2 tatlı kaşığı kurutulmuş melisa otunu 1 kupa kaynar su içerisine ekleyin ve sonra süzgüden geçirin ve çocuğunuza içirin.

Ya da, bir kupa kaynamış su içerisine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş zufa otunu 10-12 dakika kadar bekletin. Sonra da süzgüden geçirin ve çocuğunuza içirin. Böylece tıkanıklık ve öksürük problemi hafifleyecektir.

12.Bitkisel Öksürük Şurubu

HoneySpoons

Aşağıda belirtildiği şekilde bitkisel öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz;

Bir litre filtrelenmiş su içerisine, 1 çorba kaşığı tarçın, çeyrek fincan hatmi kökü, çeyrek fincan papatya ile çeyrek fincan taze dilimlenmiş ya da kurutulmuş zencefili ekleyip, suyu yarıya inene kadar kaynatın. Daha sonra, süzün ve ılımaya başladığında içerisine bal ile limon suyu ekleyin. Soğumaya bırakın. Bu karışımı 2 ay kadar, hava geçirmeyen kap içinde ve soğutucuda bekletin. Tüm bu işlemlerden sonra, karışımdan 1 tatlı kaşığı kadar çocuğunuza içirin.

Ya da, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı çemen tohumu, yarım limon (çekirdekleri çıkarılmış), 1 çorba kaşığı gümüş düğme otu, 1 buçuk fincan su ile birlikte en az yarım saat demleyin. Daha sonra süzgüden geçirin ve elde ettiğiniz sıvıyı, bir fincan miktarına düşene kadar kaynatın. Daha sonra içerisine 2 çorba kaşığı bitkisel gliserin ile 2 fincan bal ekleyin. Soğumaya bırakın ve cam bir kavanoza boşaltıp buzdolabına koyun. Bu karışımı, 22 kilogram olan çocuklar için 1 tatlı kaşığı, 33 kilogram çocuklar için 2 tatlı kaşığı ve 40 kilogram çocuklar için 1 çorba kaşığı miktarında, 4 saatte bir veriniz.

13.Diğer Yöntemler

shutterstock_146471507

Çocuklarda öksürüğe iyi gelen diğer bazı yöntemler ise şu şekildedir;

  • Uyurken yastıkların yüksek tutulması
  • Uyunulan odada hava nemlendirici bulundurulması
  • Bol bol dinlenme ve istirahat
  • Bol miktarda su ve sıvı tüketimi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.