Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda Romatoid Artrit

Çocuklarda belirli yaşlar arasında bazı sebeplere bağlı olarak romatoid artrit hastalığı ortaya çıkar. Romatoid artrit hastalığında dizler, ayak ya da el bileği, kızarıklık, eklem yüzeyinde meydana gelen değişim ve aynı zamanda çenede şişme şeklinde meydana gelir.

Çocuklarda Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid Artrit

Kalıcı özelliğe sahip ve eklem iltihabı şeklinde ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Her hastada farklı bir şekilde ortaya çıktığı için ilk başta teşhis koymak zordur. Hatta genelde farklı hastalıklarla karıştırılarak, hastalara farklı bir tedavi uygulanır. Romatoid artrit hastalığında birinci derecede önemli olan nokta, hastalığın teşhisini koymak. Eğer çocuğunuzun eklem ağrısı gibi bir şikayeti varsa, hastalığın kesin teşhisini koyabilmek için bazı kriterlerin bilinmesi gerekir. Bu kriterler ise,

  • Eklem ağrısı olan çocuğun 16 yaşından küçük olması lazım.
  • Çocukta 6 haftadan daha uzun bir süre, eklem yerlerinde meydana gelen ağrı, kızarıklık, ısı farklı, iltihap ve hareket sınırlaması gibi belirtilerin olması gerekir.
  • Hastalıkta ortaya çıkan diğer artrit sebeplerin elenmesi gerekir.

Çocuklarda Romatoid Artrit Hastalığı Neden Olur?

Romatoid Artrit

Çocuklarda belirli bir yaşın altında ortaya çıkan romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Yani insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminde sağlıklı bir dokuya zarar vermesiyle ortaya çıkar. Her ne kadar sebebi tam olarak bilinmese de bazı uzmanların tahminine göre romatoid artrit hastalığına bakteriyel ya da viral bazı enfeksiyonlar neden olabilir. Aynı zamanda romatoid artrit hastalığı genetik yatkınlık ya da ağır stresin olduğu ortamlarda uzun süre bulunulması gibi nedenler ilk sırada yer alır. Bu hastalıkta, vücut kendi eklemlerde yer alan hücrelere karşı saldırıya geçer. Bunun sonucunda ise eklem yapısında yer alan kemik, bağ dokusu ve aynı zamanda kıkırdak, kemik zarının normal dokusunu kaybetmesine neden olur. Kemik zarı kendi dokusunu kaybettiği zaman eklemlerde şekil bozukluğu meydana gelir. Eklemlerde bu hastalığa bağlı olarak şişlik ve iltihap oluşur. Eklemlerde meydana gelen şişlik ve iltihabın süresi üzün olduğu zaman eklemlerde hareket sınırlamasına neden olur.

Çocuklarda Romatoid Artrit Hastalığı Belirtileri Nedir?

Romatoid Artrit

Belirli bir yaşın altında olan çocuklarda çeşitli sebeplere bağlı olarak romatoid artrit hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalıklar eklem yerlerinde ve lenf bezlerinde şişme, eklemleri tam olarak rahat kullanamama, buna bağlı olarak hareket kısıtlamasının olması, eklem yerlerinde sıcaklığın aniden artması, karaciğer ve dalağın büyümesi, göz sorunları gibi belirtiler meydana gelir. Eğer romatoid artrit hastalığına sahip olan çocuklarda erken teşhis koyularak, tedaviye başlanmazsa farklı alanlarda ciddi ve önemli sağlık sorunlarına neden olur. Aynı zamanda bu hastalık kronik ve ilerleyici özelliğe sahip. Bu nedenle sadece eklem yerleri değil, diğer organlarda aynı oranda hastalıktan olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Özellikle akciğer, göz, böbrek ve bazı durumlarda kalpte hasar olabilir. Eğer bu hastalık böbrekleri etkiler ve zarar verirse, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Önlem alınmadığı durumda görme kaybına bile neden olabilir.

Çocuklarda Romatoid Artrit Hastalığının Tedavisi

Romatoid Artrit

Romatoid artrit hastalığının tedavisinde her bölümden olan doktorların tedavide bulunması gerekir. Fizik tedavi uzmanı, romatizma hastalıkları uzmanı, diş doktoru, ortopedist ve aynı zamanda göz doktoru gibi. Bu alanlarda görev yapan doktorların tedavide birlikte hareket etmesi gerekir. Çünkü romatoid artrit sağlık sorunu tek bir bölümü kapsayan bir hastalık değildir. Çocuklarda çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan romatoid artrit hastalığının tedavisinde ilk olarak anti-romatizmal ilaçlar verilir. Bu ilaçlarla ağrının ve eklemlerde meydana gelen şikayetlerin azalması amaçlanır. Eğer romatoid artrit hastalığı ilk aşamadaysa, verilen anti-romatizmal ilaçlar 4 ya da 6 hafta gibi bir süre içerisinde etkisini gösterir. Hastalık ilerleyeme devam ediyorsa, tedavinin ikinci basamağına vakit kaybetmeden geçilmesi gerekir. Tedavinin ikinci aşamasında ise hastalara kortizon içerikli ilaç verilir. Romatoid artrit hastalığına sahip olan çocukların aynı zamanda dinlenmeye de ihtiyacı olur. Hastaların bu aşamada dinlenmesi gerekir. Bu nedenle hastalara her gün düzenli bir şekilde fizik tedavi uygulanır. Hastaların hareketsiz kalmaması için bu sporları düzenli olarak yapmaları gerekir. Bunun için yüzme ve bisiklet sürme oldukça uygundur. Eğer ilaçların hastaya herhangi bir faydası olmazsa, eklemlerde meydana gelen deformasyonu düzeltmek için bazı cerrahi operasyonlar yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.