Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarda ve Bebeklerde Yüksek Ateş Kaç Derecedir? Normal Değerler Nedir?

Yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde ateş sınırı değişkenlik gösterir. Özellikle bebeklerde ve yenidoğanlarda yüksek ateş birçok hastalığın ve enfeksiyonun belirtisi olabileceği gibi aslında çok sık görülen olağan bir durumdur. Ebeveynler tarafından bu ayrımlar doğru bir şekilde yapılmalıdır. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Arzu Özgeneci Öngün’e göre birçok ebeveyn bebeği veya çocuğu ateşlendiğinde telaşlanmakta ve bu telaş da yanlış uygulamaları beraberinde getirmektedir. Bebek ve çocuklarının sağlığı açısından anne ve babaların bu konularda bilgi sahibi olmaları bu yüzden çok önemlidir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Karahasanoğlu’na göre bebeklerde görülen yüksek ateş vakaları kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Böyle bir durumda derhal hekimle iletişime geçilmeli ve ateşi düşürmek için gerekli önlemler hakkında bilgi edinilmelidir. Ancak 3 aydan büyük bebek ve çocuklarda görülen ateş vakalarında sakin olmakta yarar vardır. Hatta Dr. Karahasanoğlu’na göre hafif ateş vakalarında bebeğin ateşinin düşmesi kolaylaştırmak için kıyafetlerini çıkarıp sıvı gıda ile beslek çoğu kez yeterli olacaktır.

Çocuk Ne Zaman Ateşli Kabul Edilir?

ATEŞİ YÜKSEK BEBEK

Dr. Öngün’e göre, termometre ile yaptığınız ölçüm neticesinde çocuğunuzun ateşi;

 • Makattan 38 derecenin üzerinde,
 • Kulaktan 37,8,
 • Koltuk altından 37,2’nin üzerinde olduğunda ateşli kabul edilebilir.

Bebeklerde 37 Derece Ateş Normal mi?

Yetişkinler için 37 derece ateşsiz, yani normal ateş kabul edilir. Çocuklarda ve bebeklerde bu rakamlar değişebilir. 3 aylık, 3-6 aylık ve 6 aydan büyük bebekler için 37 derece ateş normal kabul edilir.

Bebeklerde 38-39 Derece Ateş Tehlikeli mi?

Bebekler için 38 ve 39 derece ateş çok tehlikeli olabilir. Dr. Öngün’e göre 3 aydan daha küçük bebeğin ateşi 38 derece üzerindeyse vakit kaybetmeden hekiminize haber vermelisiniz. 3-6 ay arası 38,3 derece üzerindeki ölçümler yine tehlikeli kabul edilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Dr. Süha Ünüvar’a göre yeni doğan bebeklerde ateş, sadece giysi veya bulunduğu çevrenin ısısından dahi yükselebilir. Ilık veya hafif sıcak su ile banyo yaptırarak bebeğinizin ateşini düşürebilirsiniz. Yeni doğan bebeğinizin ateşi 38 derece ve üzerindeyse derhal hekiminize haber vermelisiniz.

Bebeklerde Alından Ateş Kaç Olmalı?

Dr. Öngün’e göre; eliniz hiçbir zaman termometre kadar hassas olamayacağından bebeğin alnına dokunarak yapılan ölçüm güvenli değildir. Termometre her zaman gerçek vücut sıcaklığını ölçer, bebeğinizin sağlığı için alından ateş ölçümü yöntemine güvenmemelisiniz.

Çocuklarda Ateş Ölçümü Nereden Yapılmalı?

Ateş ölçümü muhakkak termometre kullanarak yapılmalıdır. Alından ateş ölçümü yanıltıcı olabilir. Sadece ilk etapta ateş şüphesi olup olmadığını tespit etmek için alından ateş ölçümü yapıp, sonrasında emin olmak için mutlaka termometre kullanmalısınız.

Doğru ateş ölçümünün nereden yapılacağı elbette çocuğun veya bebeğin yaşına göre belirlenir. Dr. Özlem Karahasanoğlu’na göre; 3 ay veya daha küçük bebeklerde en güvenilir sonucu almak için ateş ölçümü makattan yapılmalıdır ancak 3 ay üstü bebeklerde diğer yöntemler de uygulanabilir.

Koltuk altından ateş ölçümü nasıl yapılır?

Ağızdan ateş ölçümü nasıl yapılır?

Ateş Durumunda Doktor Ne Zaman Aranmalı?

bebek doktor muaynesi

Doktorun ne zaman aranması gerektiği hususu, çocuğun yaşına, varsa mevcut hastalığına veya ateşe eşlik eden diğer semptomlara göre değişkenlik gösterir. Doğru zamanın tespiti için her ne kadar somut olaya göre değerlendirme yapılması gerekse de, Dr. Öngün’e göre; 3 ay veya daha küçük bebekler için makattan ölçüm neticesindeki;

 • 38 derece ve üstü ateş durumlarında,
 • 3-6 aylık bebeklerde 38,3 derece ve üstü ateş durumlarında,
 • 6 aydan büyük bebekte de 40 derece üzeri ateş durumlarında zaman kaybetmeden hekiminizi aramalısınız.

Bunlara ek olarak;

 • Ateş belirtilerinin yanında susuzluk bulguları varsa,
 • Bebeğiniz daha önceden havale geçirmiş ise,
 • Ateşin yanında;
  • Öksürük,
  • Kulak ve boğaz ağrısı,
  • Eklemlerde kızarıklık,
  • Eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme,
  • Ense sertliği,
  • Karın ağrısı,
  • Sık idrara çıkma ve idrar renginde değişiklik,
  • Kusma,
  • İshal gibi belirtilerden biri veya birkaçı söz konusuysa derhal hekiminizi aramalısınız.

Eğer bebeğinizin ateşi düşürülmesine rağmen huzursuzluğu devam ediyorsa, bilinç bulanıklığı, uyuklama hali, sayıklama ve vücutta kızarıklık durumları söz konusu ise veya ateşi 72 saatten uzun süredir devam ediyorsa bu durumda da yine acilen hekiminizi aramalısınız.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.