Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocukların Çok Fazla Su İçmesi Zararlı mı?

Çocukların bazı alışkanlıkları ebeveynlere sağlıkları hakkında ipucu verir. Bunlardan biri de çocukların su içme alışkanlığıdır. Çocuğun hiç su içmemesi farklı hastalıkları doğuracağı gibi çok su içmesi de farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Birçok uzmanın da duyurduğu gibi çocukların fazla su içmesi durumuna ebeveynlerin dikkatli olması gerekir. Yazımızın devamında yer alan çocukların çok fazla su içmesine dair detayları okuyarak bu konuda daha bilinçli olabilirsiniz.

Çocukların Çok Fazla Su İçmesinin Zararları Nelerdir?

Vücudumuzun dörtte birini oluşturan su hayatımızdaki tüm yaşamsal fonksiyonlarımızı da yerine getirmemizi sağlıyor. Çocukların organlarının gelişmesi ve hayatlarını daha kaliteli yaşamaları için su tüketmeleri gerekmekte. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi suyun da fazla tüketilmesi bazı zarara yol açabilir.

  • Gün içinde çocuklarınız eğer fazla su tüketiyorsa böbreklerin fazla çalışmasını işaret ediyor olabilir. Böbreklerin fazla çalışması da böbreklerin çok kolay yorulmasına neden olur ve devamında da böbrek yetmezliğiyle karşı karşıya kalınabilir.
  • Çok fazla su tüketimi çocuklarda kanda suyun birikmesine neden olarak bulantıya ve sodyum kaybına neden olur. Bu da çocuğun bayılmasına ve komaya girmesini sağlayacak bir nedendir.
  • Tuz suda çözünen ve seyrelen bir besindir. Fazla su salgıların yoğunluğunu bu nedenden dolayı azaltabilir.
  • Çok fazla su içmek yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sık sık tuvalete gitmelerine neden olur. Bu da sindirim bozukluklarına yol açar. Suda çözünen vitaminler vücutta emilmeden önce çok fazla suya maruz kalırsa vitamin eksiklileri de ortaya çıkabilir. Özellikle çocuklarda vitamin eksiklikleri gelişim bozukluğuna neden olur.
  • Çocuğunuzun fazla su içmesi karşısında elektrolit kaybı da yaşanır. Elektrolit kaybı sonucunda çocuğun vitamin emilimleri giderek azalır, bu da çocuğun gelişimini olumsuz etkileyerek diğer hastalıklara davetiye çıkarır. Aynı zamanda kanın dolaşımını da engelleyerek hücrelere ihtiyacı olan enerji gönderilemez. Bu da çocukta halsizliğe neden olur.

Çocukların Çok Fazla Su İçmesine Nasıl Önlem Alınabilir?

Çocukların çok fazla su içmesi yukarıda saydığımız hastalıklara yol açabiliyor. Bu yüzden ebeveynlerin konuda bilinçlenmeleri gerekiyor. Eğer çocuğunuz hiç su içmiyorsa bu da tehlikeli ve zararlı bir durumdur. Her su içişinizde çocuğunuza su içmenin öneminden de bahsederseniz bilinçli bir şekilde bu konuda kendi kontrolünü sağlayacaktır.

Eğer çocuk çok fazla su içiyorsa bu böbrek hastalığına işaret ediyor olabilir. Böbreklerin alabileceğinden fazla suya maruz kalması sonucunda böbrek hastalığına sebep olur. Ancak bu durum zaten varsa çocuklar daha fazla su içme ihtiyacı hisseder. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa ebeveynler mutlaka çocuklarını uzman bir doktora muayene ettirmeliler.

Doktor teşhisin ardından çocuğunuzun hastalığına ya da alışkanlığına göre en uygun tedavi seçeneğini sizlere sunar. Çocuğun böbreğinde oluşan hasarı onarmak için kimi zaman ya ilaç ya da cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Çocukların ne kadar su içtiğini görebilmek için de litre ölçüsünü gösteren suluklarla birlikte çocuğunuzu takip edebilirsiniz. Çok su içmenin verdiği zararlardan korunmak için bazı önlemler almalısınız. Bunlardan biri de doktorun koyduğu teşhisin ardından çocuklarınızda görülen vitamin eksikliğidir. Bu vitamin eksikliğinin çocuğu gelişimini olumsuz etkilememesi adına vitamin takviyelerinde bulunabilir ve bağışıklık sistemini destekleyecek bir beslenme alışkanlığı oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzun çok su içme sebebin ardındaki hastalık ateşli rahatsızlıklar da olabilir. Vücudun kendi oluşturduğu mekanizmayla birlikte vücutta ateşin oluşmasına neden enfeksiyon dışarı atılır. Dışarı atılırken bunu idrarla yani birçoğu su olan karışım sayesinde yapar. Çok su içmesinin sebebinin bu olduğuna kanaat getirilirse çocuğunuza idrar testi yaptırarak vücudunda enfeksiyonun olup olmadığına baktırmanız ve gerekli önlemlerinizi de bu hastalık doğrultusunda almanız gerekebilir.

Aşırı hiperaktif çocuklarda da ebeveynler genelde bu şikayette bulunabilirler. Eğer çocuğunuz aşırı hiperaktif yani yaşıtlarından daha fazla hareket etme eğilimi varsa ve aynı zamanda çok fazla su içiyorsa çocuğunuzun bu durumu normal görülmelidir. Ancak yine de bir uzmandan tavsiye alarak günlük içmesi gereken bir miktar belirlemenizde fayda olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.