Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocukların Kontakt Lens Kullanması

Dünya nüfusunun çoğu görme bozukluğuna sahiptir. Görme bozukluğu durumu çok erken yaşlarda kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Görme bozukluğunun geçici çözüm yöntemlerinden olan gözlükler ve kontakt lensleri çocuklar, gençler, yetişkinler kolaylıkla kullanabilir. Yalnız hem gözlük hem de kontakt lens kullanımında mutlaka göz doktoruna gidip, göz muayenesi yaptırmanız gerekir. Göz doktorunuzun size verdiği reçetede göz numaranız yer alacak, bu göz numarası ile isteğinize göre lens ya da gözlük alabilirsiniz. Çocukluk ya da ergenlik dönemde kontakt lens kullanımı çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Göz sağlığınız için mutlaka lens kullanımının her detayına dikkat edin. Çocukların, küçük yaşlardan itibaren göz sağlığına dikkat etmemesi, göz numarasını bozacak davranışlarda bulunması sonucunda çocuklar da artık kontakt lens ya da gözlük kullanımı için aday olmaktadır. Çocukların çok fazla hareket ediyor olması, aktif olması bazı durumlarda gözlük kullanımını çok zor bir hale getirir. Gözlük kullanımı hareketli olan çocuklar için çok doğru bir tercih olmamaktadır. Çocukların çoğu, göz doktorlarının tüm uyarılarını yerine getirir ve bu durumda doktorlar da çocukların kontakt lens kullanımında herhangi bir sakınca olduğunu düşünmez. Çocukların yanında bir büyük olsun ya da olmasın, çoğu çocuk kontakt lensin bakımını üstlenebilir. Kendi başına kontakt lens çıkarıp, takabilir. Böylece takılan gözlük çocukların hareket özgürlüğünü kısıtlamamış olur. Kontakt lens gözlüğe göre çok daha kullanışlı olduğu için çocukların da tek tercihi kontakt lens kullanımıdır. Biz de bu yazımızda çocukların kontakt lens kullanması hakkında bilgiler vereceğiz.

Çocukların için kontakt lens kullanımının birçok avantajı vardır. Mesela çocuklar yetişkinlere gire daha hareketli oldukları için gözlük kullanmak onlar için hareketin kısıtlanması anlamına gelir. Bu durumda da yaptıkları işten ya da oyundan keyif alamaz hale gelirler. Çocuklar genel olarak yaptıkları tüm aktivite boyunca lensi çok daha rahat kullanabilirler, gözlük kullanımı çocuklara daha çok zorluk çıkarmaktadır. Kontakt lensin kırılma gibi bir ihtimali olmadığı için çok daha rahat bir kullanımı vardır. Gözlükte olduğu gibi çevresel görüşü de hiçbir şekilde kısıtlamaz. Kontakt lensin görmede sağladığı yararın yanı sıra, aynı zamanda kontakt lens kullanan bir kişi, gözlük takan bir kişiye göre daha çok özgüvene sahip olmaktadır. Yapılan bir çalışmada genel olarak hem çocuklar hem de gençler kontakt lensten çok daha memnun olduğu ve daha çok onu tercih ettiği kanıtlanmıştır. Çocukların göz bozulmasını düzelten aracı kullanmaya ve onu kaybetme, zarar verme, kırma korkusu olmadığı zaman birçok aktiviyete daha hevesli bir şekilde katılır. Buna bağlı olarak, aynı zamanda beş yüz miyop çocuğu üç sene boyunca araştıran bir çalışmada, kontakt lens kullanan çocukların dış görünümü, arkadaş ortamında benimsenmeleri ya da spor aktiviteleri konusunda gözlük kullanan çocuklara göre daha kendilerini daha iyi hissettikleri kanıtlanmıştır. Gözlük kullanmayı sevmeyen çocuklar, kontakt lens kullanımı ile beraber okul hayatında kendini daha güvenli hissetmeye başlamıştır ve okul başarısı buna bağlı olarak artış göstermiştir.

Kontakt Lens Kullanımına Ne Zaman Başlanır?

Göz doktorları genel olarak kontakt lensin kullanılma hakkında net bir bilgi vermemektedir. Çünkü kontakt lens her yaşta birey rahatlıkla kullanabilir. Eğer çocuklar kontakt lens kullanımı ile ilgili her detaya dikkat edecek, lensin hijyenine özen gösterecek bir yaşta ve olgunluktaysa lens kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Aslında tüm çocuklar, hatta bebekler bile uygun bir süreç takip edildiği sürece güvenli bir şekilde kontakt lens kullanabilir. Çocukların lens kullanımına uygun olup, olmadığının kontrolünü aileleri karar verebilir. Aynı zamanda kontakt lens kullanımı insanların motivasyonu konusunda da önemli bir etken olmaktadır. kız çocukları dış görünüşüyle daha ilgili ve meraklı olduğu için kontakt lens kullanımına genel olarak erkek çocuklardan daha fazla ilgi duyar. Erkekler ise spor yaparken gözlük kullanımından rahatsızlık duydukları için, kontakt lens kullanmayı tercih ederler. Kontakt lens kullanımında yaş faktörünü tek başına değerlendirmek yanlış bir düşünce olur. Bu nedenle tüm faktörleri bir arada değerlendirmek gerekir. Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda görme sorunu olan çocukların sekiz yaşından itibaren kontakt lens kullanımı ve aynı zamanda bakımına dikkat edebilecek olgunlukta olduğunu kanıtlamıştır.


İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organların biri olan göz numarasının artması ya da düşmesi yaklaşık olarak on beş yaşından sonra durmaya başlar. Miyop rahatsızlığına sahip olan bireyler daha çok yirmi yaşından sonra göz numarasının ilerlemesi durur. Kontakt lens kullanımı sayesinde artık görme ya da gözün şekli sabitlenene kadar beklemek söz konusu olmamaktadır. Yapılan çalışmalar kontakt lens kullanan çocukların göz şekillerine ya da göz boyutlarına göre, yetişkinlere göre belirli bir farklı olmadığını gösterir. Bu nedenle lens parametrelerinin eksikliği yüzünden kontakt lens uygulanmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. İnsanların kullandığı gözlük ya da lenslerin, görme keskinliğinin gelişimine herhangi bir katkısı olmaz.

Kontakt Lensin Özellikleri

Kontakt lens kullanımın en kolay şekli günlük kullanılan kontakt lenslerdir. Günlük olarak kullanılan, kullan at adı verilen kontakt lenslerle her zaman yeni bir çift lens kullanır ve daha sonra çöpe atarsınız. Bu nedenle kullandığınız kontakt lenslerin hijyeni ve temizliği için kaygılanmak zorunda kalmazsınız. Yeniden kullanılır kontakt lensin temizliğini de basitleştirilmiştir ve çok amaçlı olan lens solüsyonları ile kolay bir hale gelmektedir. Eskiden lens bakımı çok daha uzun sürer ve çok daha zordu ama şu an lens solüsyonu sayesinde kontakt lensin bakımı, temizliği çok daha kolay bir şekilde olmaktadır. Çocuklar, göz doktoru tarafından kontakt lenslerin nasıl kullanmaları ya da nasıl bakım yapması gerektiği ile ilgili bilgi verecektir. Çocuklar o yaşlarda doktorlara saygı duydukları için, doktorun istediği her şeyi yapacaktır. Ancak yine de küçük çocuklar, kontakt lens kullanıma bağlı olarak, meydana gelecek olan riskleri en aza indirmek için ailelerin çocukları denetlemesi gerekir. Çocukların yeni bir göreve ya da sorumluluğa adapte olma yeteneği çok yüksektir ve bu nedenle bir davranışı, alışkanlık haline getirmesi ilerleyen yaşlarda da bunu devam ettireceği anlamına gelir. Kontakt lens kullanımında en güvenli yol günlük olarak kullanılan, kullan-at özelliğine sahip olan lenslerin kullanımıdır.

Çocukların Kontakt Lens Kullanması

Çocukların göz bebekleri, yetişkin bireylere göre çok daha büyük bir ebata sahiptir ve aynı zamanda göz mercekleri de daha temiz olmaktadır. Bu nedenle çocukların göz bebeklerine daha çok ultra viyola ışını hassas olan retinaya ulaşır ve ona zarar verir. Aynı zamanda çocuklar çoğu zamanını dışarıda oynayarak geçirir ve kontakt lense daha çok ihtiyaç duyarlar. Çocukların dışarıda yaptığı aktivitelerde ultra viyole ışınlarına karşı koruması olan kontakt lensler kullanmalıdır. Ultra viyola ışınlarına karşı koruması olan kontakt lensler ultra viyole korumalı güneş gözlüklerinin yerini tutmasa bile yine de bir koruma sağlar.


Piyasada birçok özelliğe sahip olan farklı tipte kontakt lens bulunur ve aynı zamanda lens kullanmak isteyen genç hastaların birçoğunu memnun edecek seçenekler bulunur. Lens seçeneklerinin her biri avantaj ve aynı zamanda dezavantaj olmakla birlikte, lens seçilirken bir çocuğun göz yapısı ya da yaşam tarzı da önemsenmelidir. Göz doktorunuz çocukları bu konuda yönlendirerek, çocuklar için en uygun lensi tavsiye edecektir. Çocukların lens kullanımı için göz doktoru genel olarak en iyi seçenek olarak, günlük kullanılan kullan-at özelliğine sahip olan silikon hidrojel kontakt lenslerdir. Kontakt lens kullanımında iki eğilim bulunur. Bu nedenle hijyen açısından günlük olarak kullan-at özelliğine sahip olan lensler ve korneaya yüksek oksijen geçirgenliği özelliği ile silikon hidrojel lensler tercih edilmesi gerekir.
Bazı insanlar konktakt lens kullanımı ile ilgili yanlış bir düşüncesi mevcuttur. Bu düşünce, çocukların gözleri yetişkinlere göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu düşüncesidir. Yetişkinlerin kornea psikolojisi çocuklarda da aynıdır. Bazı çocuklar kontakt lensi sadece yarım gün ya da sadece spor yaparken kullanmayı tercih edebilir. Günlük olarak kullanılan, kullan-at özelliğine sahip olan kontakt lensler çocuklar için ideal bir tercih olabilir ve çocukların göz bakımına uzun bir sürede bile uygulamasına yardımcı olur. kontakt lenslerin uzun süre kullanılması gerektiği zaman ise, genel olarak on iki saat ve daha uzun, yeni silikon hidrojel materyaller aracılığı ile gözlerin ihtiyaç duyduğu oksijenin ulaşımı sağlanacaktır. Bu durumda ilerleyen zamanlarda oksijen azlığı sebebi ile meydana gelme riski olan komplikasyonları en aza indirir. Çocukların özellikle kontakt lensleri ile uyumamaları gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.