Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocuklarınıza Sakın Bunları Yapmayın!

Çocuk yetiştirmek fazlaca özen ve dikkat gerektiren bir iştir. Her anne ve baba da gerçekten iyi bir anne baba olmak ister. Fakat bunun sorumluluğu oldukça ağırdır ve bazen yapılan ufacık hatalar bile çocuğun tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle bazen onun iyiliği için yaptığımızı düşündüğümüz davranışlar aslında ona kötülük olarak geri dönebilir. Özellikle ebeveynlerin çocuklarla olan ilişkilerinde tüm davranışlarına özen göstermeleri ve çok dikkat etmeleri gerekir. Hatta gerekirse ebeveyn her davranışını öncesinde iyice ölçüp biçmeli ve tartmalıdır.

Ailelerin genelde hem kendilerinden hem de çocuklarından çok büyük beklentileri olur. Oysa çocukların beklentileri o kadar fazla değildir ve o küçücük beklentilerle bile harika birer birey olabilirler. Üstelik kendi kararlarını alabilen çocuklar yetiştirmek çocuğun ilerde başarılı olmasını da sağlar. Bu yüzden de ailelerin bazı davranışlardan her ne olursa olsun kaçınması gerekir. Aslında genelde ebeveynlere yasak olan pek çok davranışı hemen hemen her ebeveyn bilerek ya da bilmeyerek uygular. İşte çocuklarınızla iletişim kurarken ve onları yetiştirirken kesinlikle yapmamanız gereken 5 davranışı sizler için listeledik. Halen daha çocuk yetiştiren ebeveynler için de belirtmeliyiz ki hataları düzeltmek için hiçbir zaman geç değildir.

Ebeveynlerin Yapmaması Gereken 5 Davranış

1. Çocuğu dinlememek

Dünyada çocukların fazla soru sormasından ve sürekli iletişim kurmak istemesinden daha doğal bir şey olamaz. Çünkü onlar her yeni günde yeni şeyler keşfedip yeni şeyler öğreniyorlar. Bazen bu keşiflerini birine anlatmak istiyorlar bazen de tam olarak anlayamadıklarının cevaplarını öğrenmek istiyorlar. O nedenle çocuklar iletişim konusunda oldukça başarılı ve girişken bireyler aslında. Her yeni günde yalnızca kendileri bir şey öğrenmiyor çevrelerinin de öğrenmesini sağlıyorlar. Bu nedenle çocukla o ne zaman isterse iletişim kurmak gerekiyor. Bu isteklerini şımarıkça bir istek olarak değil de dünyayı yeni keşfetmeye çalışan bir bireyin istekleri olarak görmek gerekiyor. O yüzden kesinlikle çocuğu dinlememek oldukça kötü bir hareket oluyor. Eğer çocuk sizin sürekli olarak onu dinlemediğinizi fark ederse bir süre sonra sizinle iletişimi tamamen kesip iyice içe dönük bir birey haline de gelebilir.

2. Çocuğun her hatasında cezaya başvurmak

Yüzyıllar boyunca cezaların ve ceza verme eğiliminin dahi tartışıldığı dünyamızda çocuğu sık sık cezalandırmak sizce etkili bir davranış olur mu? Elbette her çocuk büyüme sürecindeyken yanlışlar yapar. Üstelik bunların bazılarını tekrar tekrar da yapabilir. Ama çocuk sürekli olarak öğrenme ve deneyimleme halindedir. Bu yüzden o yanlışlara da ceza ile cevap vermemek gerekir. Çünkü bir süre sonra çocuk yanlış yapmamak adına tamamen keşfetmekten ve öğrenmekten vazgeçebilir. Bu da onu daha zayıf bir birey haline getirebilir. Özellikle çocuğa ceza verileceği zamanlarda çocuğun bundan ders çıkarması sağlanmalıdır. Çocuğa kesinlikle davranışının neden yanlış olduğu anlatılmalıdır. Çocuk da aynı şekilde o davranışı neden yaptığını size açıklasın. Böylece doğruya birlikte ulaşarak onu davranışının yanlışlığı konusunda ikna edin.

3. Çocuğun yerine onun işlerini yapmak

Elbette öğrenme çağında çocuk pek çok şeyi bizlerden çok daha yavaş yapacaktır. Ancak bunların hepsinin onun yerine bizim yapmamız onun öğrenmesini engeller ve öğrenme inancını kırar. Bu nedenle kesinlikle çocuğun yapması gereken işler ebeveynler tarafından yapılmamalıdır. Eğer yapılırsa çocuk sorumluluk almaktan uzak ve becerileri tam olarak gelişememiş bir birey haline gelebilir. Genelde ebeveynler fazla korumacı tabiatları nedeniyle böyle bir yönteme başvururlar. Ancak unutulmamalıdır ki çocuk yaşayarak ve deneyerek öğrenen bir bireydir. Aynı zamanda çocuğa bir şeyi başarma hazzını da yaşatmak gerekir.

4. Çocuğu belli bir kalıbın içine sokmaya çalışmak

Elbette çocuklar bizim çocuklarımız olabilir ancak bu onlara bizim istediğimiz gibi bireyler olma zorunluluğunu hissettirmemelidir. Pek çok ebeveyn çocuk yetiştirirken bu hataya düşerler. Çocuğa bir proje gözüyle bakmamak gerekir. Çünkü o da kendi hayalleri, kendi dünyası ve kendi karakteri olan bir bireydir. Ailelerin bu yüzden çocuğun kararlarında ya da davranışlarında onları yönlendirmeye çalışmamaları ve onları her zaman desteklemeleri gerekir.

5. Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamak

Belki de her birimiz bunu çocukluğumuzda yaşadık ve şimdi ne kadar kötü bir davranış olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kesinlikle biz de çocuklarımıza bunu yaşatmamalıyız. Çocuğun sürekli olarak başkaları ile kıyaslanması onu öz güvensiz ve içe kapanık bir birey haline getirebilir. Üstelik kesinlikle böyle bir kamçılama yöntemi olamaz. Çocuklar zannettiğimizden daha hassastırlar ve farkında olmadan yaptığımız bu davranış onları çok fazla yaralayabilir. O nedenle onları başkalarıyla kıyaslamak yerine her daim arkalarında olmalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.