Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocukta Kasık Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda oluşan bazı rahatsızlıklar anne ve babaları telaşlandırabiliyor. Bunlardan biri de çocuklarda sık sık yaşanan kasık ağrılarıdır. Kasık ağrılarının pek çok farklı sebebi olabilir, çünkü bu bir hastalık belirtisidir. Çocuklar ağrının tam olarak nerede olduğunu ifade edemediğinde anne ve babalar genelde böyle bir ağrıyla karşılaşınca apandisitle bağdaştırırlar. Fakat kasık ağrısının tek sebebi bu değildir. Yazımızın devamında çocukta kasık ağrısının neden olduğunu ve nasıl geçeceğini bulabilirsiniz.

Çocuklarda Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Çocuklarda oluşan ağrılar karşısında ebeveynler genelde ne yapacaklarını bilemez ancak bazen ciddi hastalıklar bu belirtiyle ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de kasık fıtığıdır. Çocuklarda genelde bu durum doğuştan oluyor ve anne ya da baba fark edemiyor. Çocukta kendin ifade edemediğinden bazı durumlar karşısında ağlayabiliyor. Özellikle tuvaletini yaparken kasık fıtığı olan çocuklar zorlanır ve kasıklarında ağrı olur.
 • Çocuklar oyun oynarken kimi zaman darbe alabiliyorlar. Özellikle kasık bölgesine alınan darbe sonucunda çocuklarda kasık ağrıları görülebiliyor. Ciddi bir kazada alınan darbeler sonucunda oluşan kasık ağrısı daha tehlikeli bir durumu işaret ediyor da olabilir.
 • Çocukların sindirim sistemleri yetişkinler kadar gelişmiş değil. Bu yüzden de kimi zaman hazımsızlık sorunu yaşarlar. Bu durum karşısında da gaz sancısı olabilir. Midede ya da bağırsaklarda açığa çıkan gaz sancıya neden olarak kasık ağrısını oluşturur.
 • Apandisitte tehlikeli bir durumdur ve genelde belirti olarak kasık ağrısı olarak kendini hissettirir. Apandisit vücut sindiremediğimiz besinleri ya da besin artıklarını vücudumuza zarar vermemesi adına tutar. Fazla alınan sindirilmeyen besinler bir süre sonra patlayarak kişiye zarar verebilir. Genelde bunun öncesinde şiddetli bir kasık ağrısı yaşanır.
 • Özellikle çocuklar okullardaki tuvaletten sık sık mikrop ve hastalık kapabilirler. Bunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonunda çocukta genel olarak kasık ağrıları ve idrar yaparken yanmalar görülür.
 • Kalın bağırsaklarda kimi zaman problem olabilir. Bu ya doğuştan ya da sonradan oluşan bir durumdur. Kalın bağırsakta oluşan tıkanıklık çocuğun şiddetli belirtiler yaşamasına neden olur. Onlardan biri de kasık ağrılarıdır. Çocuk tuvaletini yapmakta oldukça zorlanır ve kusmalar da görülür.

Çocuklarda Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Çocukta oluşan kasık ağrıları pek çok farklı nedeni olduğu için çocuk öncelikle uzman bir doktor tarafından muayene olup teşhisi koyulmalıdır.
 • Eğer çocuk tuvaletini yaparken çok zorlanıyor gülerken ve ağlarken de aynı durumu yaşıyorsa kasık fıtığı olabilir. Bu yüzden çekilen bir röntgenle beraber bu durum ortaya çıkar ve genelde basit bir cerrahi operasyonla bu durum ortadan kaldırılabilir.
 • Çocuklar oynarken gerek birbirleriyle gerekse başka nedenlerden dolayı darbe alabilirler. Darbe sonucunda çocukta gelişen semptomlar ağrı kesicilerle veya diğer müdahalelerle evde tedavi edilebilir. Ancak ciddi kazalar nedeniyle oluşan kasık ağrılarının asıl nedenini doktorlar teşhis ederek, en uygun tedavi seçeneğini sizlere sunacaktır.
 • Çocuklar yetişkinler kadar yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmemelidir. Aksi halde oluşan kasık ağrıları için tıbbi müdahaleler gerekebilir. Daha az yağlı ve baharatlı yiyecekler çocukların sindirim sağlığını koruyarak kasık ağrısının önüne geçer.
 • Bağırsaklarda oluşan tıkanıklık genelde doktorların ilaçla tedavi edebileceği bir durum değildir. Bağırsak tıkanıklığı karşısında çocuğa genelde cerrahi müdahaleler yapılabilir.
 • Gaz sancısı sonucunda oluşan kasık ağrıları için doğal yöntemler denemeniz daha iyi olur. Çünkü çocuklarda kimi ilaçlar yan etkisini gösterebilir. Bir kekik kürüyle birlikte gaz sıkışması sonucunda oluşan ağrıların önüne geçebilirsiniz.
 • İdrar yolu enfeksiyonu ciddi bir durumdur. Çocukların muayene olduktan sonra doktorun önerdiği antibiyotikleri düzenli olarak içmesi gerekir. Aynı zamanda bu dönemde bol bol su içmelidir. Olabildiğince de ortak kullanılan tuvaletleri lavaboları da kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 • Kasıkta ağrıları yaşamamak adına çocukların olabildiğince ebeveynlerin gözetiminde olmalıdırlar. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı olarak çocuğun sağlıklı olması gerekir. Özellikle oyun oynarken çocuğun ebeveynlerinin kontrolü altında olması doğru olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.