Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çocukta Sürekli Yorgunluk Durumu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuklar yaşları nedeniyle yetişkinlere göre daha hareketli ve canlıdır. Ancak bazı sebeplerden dolayı çocuklarda halsizlik görülebilir. Uzun süreli halsizliklere karşı ebeveynler duyarlı davranmalıdır. Pek çok rahatsızlığın ortak belirtisi olan halsizlik çocuğunuzun sağlığını bozan bir hastalıkla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Sizler için yazımızın devamında çocukta sürekli yorgunluğun detaylarına yer verdik.

Çocuklarda Sürekli Yorgunluk Nedir?

Çocuklar etrafında bulunan dünyayı keşfetmeye meraklıdır dolayısıyla da hareketli varlıklardır. Özellikle kişisel gelişimlerini tamamladıkları çocukluk çağlarında oyun becerisi kazanmak onlar için önemlidir. Aynı zamanda çevresiyle olan ilişkileri bir çocuğun sağlığı hakkında bizlere pek çok ipucu verebilir. Ancak çocuğunuzun yaş grubunda bulunan çocukların ilgi duyduğu şeylere duyarsız kalması ve sürekli olarak yatmak istemesi anormal bir durumdur. Bu bir hastalık belirtisidir.

Çocuklar genelde bu dönemlere yataklarından çıkmak istemez ve beraberinde gün içinde her zaman yaptıkları faaliyetleri aksatırlar. Özellikle okul gibi devamlı gitmek durumunda olduğu yerlere gitmemek için çeşitli bahaneler bulabilirler. Bu konuda çocuğunuza kesinlikle kızmamalı ve onların neden böyle davrandıklarına dair bir araştırma içine girmelisiniz. Pek çok sebebi olan halsizlik durumunun nedenlerine gelin hep birlikte bir göz atalım.

Çocuklarda Sürekli Yorgunluğun Nedenleri Nelerdir?

Çocukların organları yetişkinler gibi gelişmiş değillerdir. Bu nedenden dolayı etraftaki bakterilerden çok daha kolay etkilenebilirler. Bağırsak parazitleri de bunlardan biridir. Genelde ellerin yeterince yıkanmaması ortak kullanım alanlarının kirli olması okulda ortak kullanılan eşyalar bu parazitin bulaşmasına neden olur. Bağırsak paraziti bağırsaklarda önce sindirimini sistemini devamında da bağışıklık sistemini bozar bu da ciddi bir yorgunluk sebebidir.

Çocuklar artık teknolojiyle eskisinden daha yakın ilişkidedir. Bununla beraber kimyasal maddeler de çocuklarda lösemiye neden olabilir. Hastalık kanser hücrelerinin yayılmasıyla daha ağır sonuçlar doğurur. Bağışıklık sistemini bozan bu hücreler çocuğun yorgun hissetmesine aynı zamanda cildinin solmasına sık sık başlayan enfeksiyonlara neden olabilir. Bu belirtiler spesifik belirtilerdir ve ebeveynlerin dikkatli olması gerekir.

Eğer çocuğunuz yaşıtlarına göre daha fazla uyumak istiyor ve gün içinde hareket etmiyorsa bunun diğer bir sebebi de kansızlık olabilir. Çocuğunuza mutlaka kan testi yaptırmalısınız. Demir eksikliği kan dolaşımının yeterli olmadığını işaret eder. Bu şekilde hücrelere giden enerji miktarı azalır. Bu da çocuğun kendini diğer zamanlara göre daha yorgun hissetmesine neden olur.

Yetersiz beslenme de diğer bir yorgunluk sebeplerindendir. İnsanlar ihtiyaçları olan enerjiyi aldıkları besinlerin yapı taşlarından sağlarlar. Kişiye yakılması kolay en çok enerjiyi de karbonhidrat verir. Eğer çocuğunuz gün içinde yeterince karbonhidrat tüketmiyorsa yorgun düşmesi çok normaldir. Çocuklar daha sık hareket ettikleri için ara öğünlere de ihtiyaçları vardır.

Çocuklarda Sürekli Yorgunluk Durumuna Karşı Alınacak Önlemler

Çocuklarınız yorgunsa bunu mutlaka dikkate alın. Yukarıda saydığımız nedenler çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyen hatta canını bile tehlikeye atan nedenlerdir. Çocuğunuzun yorgunluğunun bu nedenlerle bir ilişkisi olabilir. Eğer çocuğunuz bir vitamin eksikliğinden ya da demir eksikliğinden dolayı bu durumu yaşıyorsa mutlaka kan testinin sonuçlarına göre vitamin takviyelerinde bulunmalısınız. Aynı zamanda vitamin ağırlıklı beslenme düzeniyle sizlerde bu reçeteyi desteklemelisiniz.

Eğer çocuğunuza bir kanser teşhisi koyulmuşsa çocuklarınızın yatma isteğine karşı çıkmamalı ve olabildiğince dinlenmesine müsaade etmelisiniz. Bu süreçte de gerek ilaç tedavisi gerek kemoterapi çocuklarınızın bu hastalıkla mücadelesini kolaylaştırır.

Çocuklarınızda bulunan bağırsak parazitlerine karşı alacağınız önlemlerden biri de hijyenik olmaktır. Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığını edindirmeli iyice yıkanmış sebze ve meyveleri yedirmelisiniz. Okullarda ortak kullanım alanlarını olabildiğince az kullanması gerektiğini gerekçeleriyle birlikte anlatıp onu bu konuda bilinçlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzu sürekli yemek yemek istiyorsa hareket edip etmemesini kontrol edin. Eğer yediğini yakacak kadar hareket ediyorsa yemesinde sakınca görmeyin ve olabildiğince bol enerji veren sağlıklı ürünlerle ona ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız bir meyve salatası onun tüm yorgunluğunu üstünden atmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.