Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çok Sık Kaka Yapma Durumu Neden Olur?

Vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi dışarıdan besin alarak ve devamında sindirerek karşılarız. Sindirme aşamasının en sonunda ise sindirilemeyen ve yararlı olmayan atık maddeler dışarı kaka yoluyla atılır. Kişinin dışkısı sağlığı hakkında pek çok bilgi verirken aynı zamanda dışkı yapma sıklığı, rengi ve miktarı da birçok hastalık hakkında kişiye ipucu verir. Genelde kabızlık sık görülürken çok sık kaka yapma durumu da bir o kadar sık görülür. Çok sık kaka yapma durumu kişinin sindirim sisteminin mükemmel çalıştığını değil ortada bir rahatsızlık olduğunu gösterir. Gelin hep beraber bu durumu ele alalım.

Çok Sık Kaka Yapma Durumunun Nedenleri

kişide gün içinde olur olmaz yerlerde bile aniden gelen kaka yapma isteği oluyorsa ve her zamankinden daha fazla kaka yapıyorsa bu durum anormal bir durumdur. Aynı zamanda dışkının gazlı bir şekilde çıkışı ya da yeşil renkte oluşu ve sıvı ya da kanlı oluşu bununla beraber bu nedenleri daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarır.

 • Çok sık kaka yapmanın en yaygın nedeni kişinin yanlış besleniyor oluşudur. Lifli ürünler sindirim sistemimizin daha kolay çalışmasını sağlar. Ancak fazlası da emilimi azaltabilir. Eğer kişi oldukça fazla lifli besinler yiyor ve aşırı yeşil sebze tüketiyorsa bu kişinin sık sık tuvaletini yapma ihtiyacını artırır.
 • Günlük olarak insanların tüketmesi gereken bir sıvı miktarı vardır. Uzmanlar minimum olarak bu miktarı iki buçuk litre olarak belirlemişlerdir. Ancak her şeyin fazlasının zararı oluğu gibi çok fazla sıvı tüketimi de zarar verebiliyor. Sindirim sisteminde bazı olumsuzluklara yol açarak kişinin sık sık kaka yapma isteğini artırıyor. Bu kişinin hem sağlığını hem de sosyal yaşantısını etkileyen olumsuz bir durumdur.
 • Kimi zaman da yediklerimizin bir tepkimesi olarak sık sık kaka yapma ihtiyacı hissederiz. Özellikle gıda zehirlenmesinde bu durumla sık karşılaşılır. Tarihi geçmiş bozuk ürünlerin tüketilmesi sonucunda kişide mide bulantısı, kusma gibi reaksiyonlar yaşanırken sık sık kaka yapmak durumu da görülebilir.
 • Kişinin kişisel temizliğine dikkat etmemesi sadece görüntüsünün bozulmasına neden olmaz. Aynı zamanda sağlığı da ciddi anlamda olumsuz etkilenir. Özellikle makat bölgesinde dışkının yapılmasının ardından yeterince temizlenmez ise kişinin Hepatit A olmasına yani halk arasında bilinen adıyla sarılık olmasına yol açabilir. Bu da ciddi bir rahatsızlıktır. Genelde kişinin gözlerinde ve teninde aşırı sararma görülürken bir taraftan da sık sık kaka yapma isteği de görülür.
 • Crohn hastalığı olarak bilinen bağırsak rahatsızlığında da ve çölyak hastalığında da sık sık kaka yapma isteği görülür. Bağırsakta meydana gelen iltihabın ardından emilim azalır ve sindirim olumsuz etkilenir, bu durum karşısında da tıpkı zehirlenmiş gibi kişi sık sık dışkı yapar. Çölyak hastalığının gerektirdiği kurallara dikkat edilmediğinde de bağırsaklarda sindirimi olmayan ve reaksiyon oluşturan karbonhidrat sık sık yapılan kakayla birlikte dışarı atılır.
 • Bazı ilaçların yan etkileri kişinin gözle görebildiği sonuçlar doğurabilir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişiler eğer bu sorun karşısında bir tedavi görüyorlarsa o süreçte sık sık kaka yapma isteği hissedebilir.
 • Soğuk havalarda kişinin diğer zamanlara göre dışkılama isteği daha fazla olur. Bu da soğuk havanın mideyi üşütmesi sonucunda görülür. Çok sık dışkılama isteği ve idrar oluşur.

Çok Sık Kaka Yapma Durumu Nasıl Önlenir?

Eğer günlük hayatınızı olumsuz etkileyecek derecede bir dışkılama isteğiyle karşı karşıyaysanız, mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelisiniz. Bunun ardından doktorunuzu sizlere en uygun tedavi seçeneğini sunarak bu durumun önüne geçebilir.

 • Kişi dengeli ve sağlıklı beslenmeye ve aşırı lifli ürünler tüketmemeye özen göstermelidir. Ve günlük içmesi gereken sıvı miktarının fazlasını da tüketmemeye özen göstermelidir.
 • Bunun haricinde kişi kişisel temizliğine dikkat etmelidir. Özellikle tuvalet sonrasında makat bölgesinin yeterince temizlendiğinden emin olmalıdır.
 • Eğer bir hastalığın reaksiyonu olarak bu durumla karşı karşıya iseniz de hastalığa yönelik oluşturulan tedaviler bu belirtinin önüne geçmenize yardımcı olur.
 • Çok soğuk içecekler midenizin üşütmesine neden olarak sizleri yine bir olumsuz duruma sürüklenmenize neden olur. Olabildiğince soğuk içecekler ve yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.