Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çok Soğuk Havada Kontakt Lens Kullanımı

Göz bozukluğu olan insanlar genel olarak gözlük takmak yerine kontakt lens takmayı tercih ederler. Kontak lenslerin bakımı birçok insanı korkuttuğu için kullanmada tereddüt yaşarlar. Kontakt lenslerin kullanılması konusunda, lens kutusu da dahil olmak üzere, lens ürünlerinin doğru kullanılması ya da bakımı için göz doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir. Ultra viyola ışınlarına uzun süre maruz kalan katarakt hastalığı riskini de beraberinde getirir. Risk oranı birçok etkene bağlı olarak meydana gelir. Mesela yükseklik, coğrafi koşullar ve bulutlu hava gibidir. Ultra viyola ışınları bloke edici kontakt lensler zararlı olan ultra viyola radyasyonuna karşı tam bir koruma sağlamada yardımcı olur. Buna bağlı olarak aynı zamanda bazı klinik deneyler ultra viyola blokajına sahip olan kontakt lens kullanmanın katarakt ya da diğer göz bozukluğu riskini tamamen azalttığını kanıtlamak için yapılmamıştır. Kontakt lens kullanımı için mutlaka göz doktorunuza başvurmanız gerekir. Biz de bu yazımızda çok soğuk havada kontakt lens kullanımını anlatacağız.

Kontakt Lensin Kullanımı

Sanılanın aksine aslında lens kullanımı, yani lensin takılması ve çıkarılması çok zor bir işlem değildir. İlk başlarda zorlanmaların yaşanması çok normaldir ama zamanla bu zorlanmalar son bulacaktır. Kontakt lens kullanırken, takma aşamasında ilk olarak sağ gözünüze takın. Lensin ters olmadığından emin olarak takın. Kontakt lensinizi işaret parmağınızın ucuna doğru yerleştirin. Aynı elinizin orta parmağı ile alt göz kapağını aşağıya doğru çekin. Diğer elinizi ise işaret ve orta parmakları ile üst göz kapağını yukarı bir şekilde kaldırın. Lensinizi gözünüze yerleştirin. Kontakt lensi gözünüze takarken, gözünüzü kırpmamaya çalışın, eğer kırparsanız kontakt lensiniz gözünüze yerleşmeyerek, dışarı çıkacaktır. Daha sonra göz kapaklarınızı yavaş bir şekilde serbest bırakın ve aynı zamanda birkaç kere kırpın. Sol gözünüz için de bu işlemi tekrarlayın.

Kontakt Lensin Temizliği Nasıl Yapılır?

Kontakt lens kullanımında en önemli faktör lens bakımıdır. Kontakt lenslerinizi takarken ya da çıkarırken mutlaka hijyen kurallarına uymanız gerekir. Çünkü kontakt lensin en uğraştırıcı ve en önemli kısmı bakımıdır. Kontakt lens kullanırken ya da çıkarırken mutlaka ellerinizi sabunla iyi bir şekilde yıkayın. Daha sonra ellerinizi durulayın ve toz bırakmayan bir havlu ile durulayın. Kontakt lenslerinize dokunmadan ilk olarak önce yağlı özelliğe sahip olan kozmetikler, soğuk krem içeren sabunlar, losyonlar ya da kremler kullanmayın. Lenslerinizi makyaj yapmadan önce takmanız gerekir. Yüzme ve diğer su sporları başta olmak üzere, spor aktiviteleri sırasında lens kullanmamaya çalışın. Hiçbir zaman lenslerinizi tavsiye edilen süreden daha uzun süre kullanmayın.

Kullandığınız kontakt lensin yapısı birbirinde farklı bir diyoptride ise bu karışıklığı gidermek için düzenli olarak ilk önce sağ gözünüze lens takmaya özen gösterin. Böylece meydana gelebilecek olan karışıklığı önlemiş olursunuz. Kontakt lensinizi takmadan önce, lens yüzeyinde çentik, yırtık, zedelenme ya da çeşitli deformasyonlar varsa kullanmayın. Eğer lensin üzerinde herhangi bir deformasyon varsa kontakt lensinizi kullanmadan atın ve başka bir lens kullanın. Aynı zamanda kontakt lensin ters ya da düz olup, olmadığının kontrolünü mutlaka sağlayın. Bu kontrolü sağlamak için ilk olarak kontakt lensinizi işaret parmağınızın ucuna yerleştirin ve göz seviyesinin altında tutun. Daha sonra ise lensin kavisine dışarıdan bir şekilde bakın. Herhangi bir deformasyon yoksa kullanmaya devam edin.

Kontakt Lensin Bakımı

Kontakt lensinizi sürekli olarak güvenli ve konfor içerisinde kullanabilmeniz için, lenslerinizi her çıkarttığınızda göz doktorunuzun size verdiği tavsiyelere mutlaka uymaya çalışın. Kontakt lenslerinizin gereken bir şekilde temizlenmesi, durulanması, dezenfekte edilmesi, saklanması, ıslatılması, bakımı ve kayganlaştırılması için verilen talimatlara mutlaka dikkat edin. Kontakt lenslerinizi kullanırken, lens üzerinde birikmiş olan toz, tüy, çeşitli salgılar ve birikintilerin çıkarılması için temizleme, durulama işlemlerinin yapılması gerekir. Kontakt lenslerin bakımı ve uzun süreli olması açısından lensin bakımı çok önemli olmaktadır. kontakt lenslerinizi çıkardıktan sonra dezenfekte işlemini mutlaka yapın, lenslerinizin hijyeni açısından çok önemlidir. Zararlı olan mikroorganizmalar ancak temizleme, durulama ya da dezenfekte işlemleri ile giderilebilir. Kontakt lensin bakımı için göz doktorunuzun size verdiği tavsiyelere mutlaka dikkat edin. Eğer kontakt lensiniz için hidrojen peroksit kullanan bir sistem uyguluyorsanız, lensinizi aynı anda nötralize etmek zorunda kalırsınız. Kontakt lensinizin bakımı için, lensinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın. Yeni açılmış ve aynı zamanda son kullanma tarihi geçmemiş olan lens suyu olan solüsyonları kullanın. Isı kullanılan bazı termal sistemleri kullanmayın, çünkü bu durum kontakt lenslerinize zarar verebilir. Kontakt lenslerinizi serum fizyolojik içinde asla saklamayın. Serum fizyolojik, kontakt lenslerinizi mikroorganizmaya karşı korumasız bir hale getirebilir ve kontakt lenslerinize zarar verebilir. Klasik ve sert kontakt lensler için tavsiye edilen solüsyonları kullanmamaya dikkat edin. Kontakt lenslerinizi asla musluk suyunda yıkamayaın ve musluk suyunun içerisinde bekletmeyin. Aynı zamanda musluk suyu kontakt lenslerinizi kirletecek ya da zarar verecek yabancı maddeler içerebilir. Bu nedenle göz için tehlikeli olabilir.

Takmadığınız zaman lensleri saklama kutusunun doğru kısmına koyun ve saklama kabı içerisine tamamen girdiğinden, yerleştiğinden emin olun. Kontakt lensler uzun süreli bir şekilde dışarıda bırakılırsa, kuruyup sert bir şekle sahip olabilir. Bu tür durumlarda kontakt lenslerinizi atmanız gerekir. Lens kutunuzdaki solüsyonları tekrar kullanmayın. Lenslerin uzun süre saklamanız gerektiğinde doktorunuza başvurmanız gerekir. Lens kutuları bakteri içerebilme ihtimali olduğu için, kullandıktan sonra boşatılması gerekir. Temizlenmeli ve tavsiye edilen steril solüsyonlarla durulanmalı, kapakları açık olarak kurumaya bırakılması gerekir. Lens kutunuz belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Lens kutusunu asla musluk suyu ile temizlemeyin. Göz doktorunuzun gösterdiği şekilde kontakt lenslerinizi çıkardığınızdan emin olun. Eğer gözleriniz kızarır ya da tahriş olursa, mutlaka kontakt lenslerinizi çıkarın. Herhangi bir konuda, farklı bir göz doktoruna gitmeniz gerektiği zaman kontakt lens kullandığınızı mutlaka belirtin. Göz muayenesinden önce kontakt lenslerinizi çıkarmanız gerekir. herhangi bir göz damlası kullanmadan önce göz doktorunuzun onayını alın. Antihistaminikler, dekonjestanlar, diüretikler, kas gevşeticiler ve aynı zamanda trabkilizanlar gibi birtakım ilaç göz kuruluğuna neden olabilir. Bu durumda kontakt lensinizi daha çok hissetmeye ya da bulanık görmeye neden olabilir. Gözlerinizle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Çok Soğuk Havada Kontakt Lens Kullanımı

Ülkemizde bazı insanlar görme sorunundan ziyade, estetik amaçlı olarak kontakt lensi kullanmaktadırlar. Özellikle kahverengi ve tonları gibi göz rengine sahip olan insanlar, renkli lensleri estetik amaçlı olarak tercih ederler. Kontakt lens kullanan insanların yeterli bir oranda bilinçlendirilmesi gerekir. Çünkü kontakt lensin zararı bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kontakt lensi görme sorununu gidermek amaçlı olarak kullanan da vardır ama bu durum da kontakt lensin göze zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Kontakt lensin kullanımı sırasında ilk olarak temizliğine, hijyenine ve bakımına çok önem vermek gerekir. Çünkü kontakt lens ne kadar iyi temizlenir ve bakımı yapılırsa, o kadar sağlıklı, uzun süreli olur, gözlere de herhangi bir zararı dokunmaz. Çok soğuk havada kontakt lens kullanmak bazı durumlarda sakıncalı olabilir. Çünkü soğuk havalarda, şiddetli esen rüzgarın şiddetiyle gözün içi belirli bir orana kuruyabilir. Bu durum da kontakt lensin kuruması anlamına gelir. Kuruyan lens göze büyük bir oranda zarar verir. Kontakt lensin soğuk havada kullanılması sonucunda göze yapışma ihtimali de vardır. Göze yapışan kontakt lensi tekrar hareket edebilir hale getirmek için lens solüsyonlarını kullanabilirsiniz. Lens solüsyonu sayesinde göze yapışmış olan kontakt lens hareket etmeye başlayarak, göz yüzeyinden ayrılacaktır. Göze yapışmış olan kontakt lenste gözü farklı bir tarafa çevirmek, farklı bir alana bakmasını sağlamak da ayrıca güç hale gelir. Bu nedenle çok soğuk havalarda lensinizi takmamanız çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Kontakt lensin uzun süreli bir kullanımı sonucunda gözünüze yapışırsa mutlaka göz doktorunuza başvurmanız gerekir. Genel olarak kontakt lensle uyunması sonucunda kontakt lensler gözleri kurutarak, gözlere yapışır. Kontakt lensiniz eğer gözlerinize yapışmış ise, göz doktorunuz kaydırıcı ya da nemlendirici bir solüsyon önerisinde bulunur. Bu solüsyondan birkaç damla gözlerinize damlatın ve lensler gözlerinizin içerisinde rahat bir hareket etmeye başlayıncaya kadar bekleyin. Aksi bir durum olursa eğer, yine doktorunuza başvurmanız gerekir. Lenslerinizi çıkartma işlemine başlamadan önce kontakt lensinizin gözünüzün tam ortasında olduğundan emin olun. Diğer gözünüzü kapatarak bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz. Eğer gözünüzde herhangi bir bulanıklık varsa kontakt lensinizin gözünüzün kenarına kaymıştır ya da gözünüzde değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.