Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çölyak Hastalığı

Hastalıklar kişiden kişiye farklılık gösterir. Yediğimiz, içtiğimiz, dışarıdan aldığımız her türlü besin bağışıklık sistemimizi olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı beslenme sayesinde vücudumuzu bağışıklık sistemimizi her türlü hastalığa karşı kuvvetlendiririz. Eğer kişi sağlıklı beslenmiyorsa bu durum tam tersi olacak ve bağışıklık sistemi zayıflayacak ve dolayısıyla hastalıklar da peşi sıra gelecektir. Bir de her insanın kendine has vücut özellikleri vardır. Kiminin bir yiyeceğe alerjisi olabilir kimi de bu besini severek her öğün yiyor olabilir. Bu da bağışıklık sisteminin bu besine karşı fazla direnç gösterdiğini bu nedenden dolayı vücutta alerjik reaksiyonların oluşmasına nede olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar bağışıklık sisteminin neleri istemediğine dair bizlere ipucu verir. Kişi ısrarla bu besini tüketirse bu durumun sonu oldukça ciddi olabilir. Buna benzer hastalıklardan biri de çölyak hastalığıdır. Akılda kalıcı bir ismi olan bu hastalık ince bağırsakta görülmektedir. Bu hastalık kronik bir hastalıktır ve kişinin bir ömür bu hastalığa uygun bir yaşam tarzı yaşaması gerekmektedir. Bu hastalık ince bağırsağın glutene gösterdiği direncin göstergesidir. Bağırsaklarda bulunan villuslar sayesinde emilim sağlanır. Bu emilimin hasar görmesinden meydana gelen bazı hastalıklar da oluşabilir. Onlardan biri de çölyak hastalığıdır

Çölyak Hastalığı Neden Olur?

Kişi bu hastalığa aslında doğuştan yakalanmaktadır. Ancak bunu erken yaşlarda fark edemeyebilir. Bu hastalıkta kişinin oldukça yaşamını zorlayan ve sürekli olarak seçici ve dikkatli olmasına neden olan bir hastalıktır.

Vücudumuz gerekli yaşam fonksiyonlarını yerine getirmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Sindirimde oldukça önemli bir yere sahip olan bağırsaklarda bulunan villuslar bağırsakta gıdaların emilimini gerçekleştirerek bunu aktarır ve ihtiyacı olan tüm organlara enerji sağlar. Ancak çölyak hastalığı bulunan kişilerde bu emilim görülemez. Çünkü çölyak hastalığı bulunan biri glutene karşı alerjisi vardır. Bu da vücutta aşırı hassasiyet olduğu için bağırsaktaki bulunan villusların şeklini bozarak villusların görevini engellemiş olur. Vilusların emilim gerçekleştirememesi de kişinin sağlığını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.

Çölyak hastalığında da diğer hastalıklarda olduğu gibi kalıtsal durumlar da söz konusudur. Normal bir insana göre ailesinden çölyak hastalığına yakalanmış birinin çölyak hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır. Çölyak hastalığının oluşum sebeplerinden biri olarak kalıtımı örnek verebiliriz. Ancak bazen kişinin geçirmiş olduğu ağır bir hastalık ve sonucunda olduğu bir ameliyat, bağırsakta bulunan villusların şeklini değiştirebilir ya da enfeksiyonlar da bu hastalığın oluşmasından yardımcı olabilir. Eğer bir kadın sancılı bir doğum geçirmiş ve tehlikeli bir süreç geçirmiş ise çölyak hastalığı olması muhtemeldir. Bunları yaşayan kişiler illa bu hastalığa yakalanacak diye bir kaide yoktur. Bu hastalık diğer hastalıklarda olduğu gibi doğrudan bağışıklık sistemiyle de alakası vardır. Bu durumları yaşayan ancak henüz hiç bir belirti yaşamayan kişiler de çoğunluktadır. Daha çok çocuklarda ve orta yaşlı bireylerde bu hastalık ortaya çıkar. Bu da yine bağışıklık sisteminin o yaşlarda düşük olup olmamasına bağlıdır. Bu hastalık aslında bir sindirim hastalığı olduğu için sindirim büyük bir kısmını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Kişinin bu hastalığa enfeksiyonlu bir şekilde yakalanması diğer sindirim organlarına da bu enfeksiyonun da taşınmasına yardımcı olacağı için bu hastalık müdahale edilmediği takdirde oldukça ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çoğu kişi bu hastalığa yakalasa bile belirtilerini çok uzun yıllar sonra yaşayabiliyorlar. Bu nedenden dolayı bu da bu hastalığın sinsi bir şekilde ilerlemesine neden oluyor. Çölyak hastalığına yakalanan birçok kişi bu hastalıktan şüphelenmeyerek belirtileri başka hastalıklarla ilişkilendiriyor.

Çölyak hastalığına yakalanan bir kişi buğdaylı arpalı çavdarlı ürünler tükettiğinde bu hastalık nedeniyle vücut bu besinlere tepki gösterecektir. Bu tepki de kişinin sindirim bozukluğuna neden olacaktır. Sindiriminde oldukça etkili olan bu hastalık kişide bazı belirtilerin oluşmasına neden olur. Ancak bu belirtiler genelde gluten içeren maddeler tüketildiği zaman meydana gelir. İlk ve en yaygın belirti olarak hastalarda genelde karın bölgesinde şişkinlik oluşması olur. Bu şişkinlik aslında orada bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Kişi bir süreden sonra yaşamsal fonksiyonları kısıtlanarak enerjisi daha düşük bir halde gezer. Halsizlik yorgunluk hissine kapılır. Sindirimin kaliteli yapılmayışından kaynaklı kişide hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşanır. Bu kilo kaybı kişinin bağışıklık sistemini daha da düşürerek kişinin iştahsız bir hal almasına neden olur. Gerekli olan enerjiyi hücrelere sağlayamayan vücut aynı zamanda artık kasların da zayıflamasına yol açar. Bu kasların zayıflığı ve bağışıklık sisteminin düşmesi kişide diğer hastalıkları özellikle kan hastalıklarının oluşmasına neden olur. Kişinin vücudunda biriken  maddeler bir süre sonra kişi de ödem oluşturur ve toksin oluşturur. bu ödemi de kişi özellikle ellerinde ayaklarından karnında hisseder. Toksin maddelerin vücutta artmasından kaynaklı kişi sanki her an büyük tuvaletini yapacakmış hissiyle dolaşır. Kişi aynı zamanda kemiklerinde eklemlerinde ağrı hissi duyar. Tüm bunları yaşayan çölyak hastalığına yakalanan kişiler yaşıtlarına göre daha zayıf ve daha ufak görünüme sahip olmasına neden olur.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığı mutlaka müdahale edilmesi gereken hastalıklardan bir tanesidir. Aksi takdirde kişinin gelişimini giderek olumsuz etkileyecek ve buna bağlı olarak da bağışıklık sistemini bozacaktır. Bağışıklık sisteminin bozulmasıyla da beraber diğer hastalıklar da vücuda kolaylıkla girebileceklerdir.

Çölyak hastalığı tedavisi için mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir. İnce bağırsak otopsisi ve kan testleri sayesinde doktorlar bu kişinin belirtilerini de göz önünde bulundurarak çölyak hastalığı teşhisi koyarlar. Bu teşhisten sonra doktorun önereceği tek bir tedavi yöntemi olabilir. Bu tedavi yöntemi sizlerin bağırsaklarında bulunan villusların eski görünümünü ve işlevini geri kazanmasını sağlayacaktır. Çölyak hastalığının tek tedavisi sıkı bir glutensiz diyettir. Kişi bu diyeti düzenli bir şekilde uygularsa çölyak hastalığının neden olduğu tahribat ortadan kalkacaktır. Bu iyileşme süreci kişiden kişiye ve kişinin yaşına da bağlı olarak değişmektedir. Eğer kişi bu diyeti uygularsa bağışıklık sistemi de kuvvetli ise bu hastalığın iyileşme sürecine erken girmesine neden olur. Ancak orta yaşlı ya da yaşlı birinin bu bağırsağındaki sorunu halletmesi zor olabilir. Yapılan bu diyetin ardından eğer kişi tekrar gluten alımında bulunursa bağırsağın tekrar eski haline dönmesine neden olacaktır. Bu belirtiler acıyı anında dindirmesi adına doktorlar tarafından birkaç koruyucu ilaç da verilebilir. Bu diyete uyduğunuz takdirde bu ilaçlara gereksinim duymayacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.