Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Çölyak önceleri çok fazla bilinmeyen ancak son zamanlarda ismi sık sık duyulmaya başlayan, besinler nedeniyle bağırsaklarda oluşan alerji ile meydana gelen bir hastalıktır. Bazı kişilerde genetik nedenler ile ortaya çıkan bu hastalığın yaygınlaşmasında çevresel durumlar da etkili olabilmektedir. Hatta hastalığın yaygınlaşması doktorların hastalık konusunda teşhis koymasının daha da kolaylaşmasına yol açmıştır. En yaygın bilinen hali ile çölyak hastalığı, gluten adlı proteinin bulunduğu besinlerin tüketimi sonucunda vücutta meydana gelen emilim problemidir. Yani hastalık direkt olarak sindirim sistemi ile alakalıdır.

Çölyak hastalığının pek çok farklı belirtisi bulunmaktadır. Ancak en yaygın olarak görülen belirtiler arasında, karında şişkinlik, ciddi kilo kaybı, kas zayıflaması, kusma, sürekli yorgunluk, iştahsızlık, gaz problemleri, eklemlerde ve kemiklerde sürekli oluşan ağrılar, sinir hali, ciltte görülen kaşıntı ve döküntüler bulunmaktadır. Hastalık hemen hemen her yaşta çok rahat bir şekilde teşhis edilmektedir. Kişilerin glutenli olan yiyecekleri tüketmesi halinde bağırsaklarda emilimin olmaması nedeniyle ortaya çıkan ilk belirtiler ile gözlenmektedir hastalık. Hastalıktan korunmak için en etkili önlemlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki anne sütüdür. Bebek doğduktan sonra en az 6 ay boyunca sadece anne sütü verilmesi bu hastalığın çok erken yaşlarda ortaya çıkmasını önlemede bir hayli etkili olmaktadır. Çölyak hastalarının hastalığa dair teşhis konulduğu andan itibaren buğday, arpa ve çavdar gibi glutenli gıdaları tamamen hayatlarından çıkartmaları gerekmektedir. Eğer bir çölyak hastası bu glutensiz diyete uyar ise tüm hayatı boyunca sağlıklı bir şekilde yaşayabilmektedir. Bu konuda da en önemli nokta dışarıda herhangi bir şey yememekten geçmektedir elbette. Çölyak hastalığı beslenme ile direkt ilişkisi olan bir hastalıktır. Hastaların koşulsuz uzak durması gereken yiyecekler arasında ekmek, çeşitli krakerler, tahıllı yiyecekler, makarnalar, kurabiyeler, pastalar, börekler, soslar, dışarıdan satın alınan çikolatalar, malt alkollü içecekler ve tüm işlenmiş gıdalar bulunmaktadır. Bu yüzden tüketilen yiyeceklerin glutenli olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Elbette çölyak hastaları için beslenme diğer insanlara göre çok daha zordur. Ancak sistemli bir şekilde ve ağırlıklı olarak evde beslenildiği takdirde herhangi bir sorun kalmayacaktır. Bunun yanı sıra bazı yiyecekler de çölyak hastalarının iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.

Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Çörek Otu

Screenshot_1

Çörek otu pek çok farklı hastalığa iyi gelen çok sağlıklı yiyecekler arasındadır. Çörek otunun düzenli olarak tüketilmesi halinde pek çok farklı problem önlenebilmekte aynı zamanda da bu problemlerin tedavi sürecine de katkıda bulunulmaktadır. Bazı uzmanlar çörek otunun çölyak hastalığı konusunda da etkili olduğunu söylemektedirler. Çünkü çörek otu hem çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besin hem de iyileşme sürecini destekleyen bir yiyecektir. Çörek otunun en çok tavsiye edilen tüketim şekli ise şu şekildedir: Birkaç çay kaşığı çörek otu havanda iyice ezildikten sonra sabahları ve akşamları aç karnına bir miktar su ile birlikte tüketilmektedir. Bu şekilde çörek otu tüketiminin yaklaşık bir ya da bir buçuk ay kadar sürebileceği belirtilmektedir. Bazı uzmanlar hastalığın iyileşmesine ciddi oranlarda katkı sağladığını öne sürmektedirler. Ancak elbette bu hastalığın tedavisi için çörek otunun bir ilaç olduğu düşünülmemelidir. Dolayısıyla en doğru tedavi şekli için bir doktora danışılmalı ve çörek otunun tüketim miktarı da doktor kontrolünde belirlenmelidir. Çünkü gereğinden fazla tüketim bazen vücutta başka problemlere yol açabilmektedir.

2- Kestane

Screenshot_4

Bilindiği üzere çölyak hastaları ekmek gibi yiyecekleri tüketememektedirler. Bu nedenle de vücudun ihtiyaç duyduğu B vitamini çok kolay bir şekilde vücuda girememektedir. Ancak bu doğrultuda B vitamini açısından zengin olan bazı yiyecekler tüketilebilmektedir. Bu yiyeceklerin başında ise kestane gelmektedir. Kestane insan vücudunun gereksinim duyduğu B vitaminini kişiye kolayca sağlayabilmektedir. Bu nedenle çölyak hastalarının düzenli olarak ve yeterli miktarda kestane tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Yine de elbette aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

3- Kuru Üzüm, Kuru İncir, Ceviz ve Fındık

Screenshot_1

Çölyak hastalarının tüketemedikleri bazı gıdalara karşılık bağırsaklarının çalışmasını arttıran gıdaları da düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir. Buna alternatif olabilecek oldukça sağlıklı gıdalar bulunmaktadır. Bunlar arasında kuru üzüm, kuru incir, fındık ve ceviz sayılabilmektedir. Bağırsak hareketlerini arttıracak bu yiyecekler ile çölyak hastalığının bazı olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

4- Karaağaç ve Kavunağacı Bitkileri

Screenshot_4

Bazı bitkiler de çeşitli şekillerde tüketildikleri takdirde çölyak hastalığının iyileşme sürecinde destekleyici rol oynayabilmektedirler. Bu bitkiler arasında karaağaç bitkisi ve kavunağacı bitkisi bulunmaktadır. Bu nedenle bunların da düzenli olarak tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle bu iki bitkinin ayrı ayrı çay haline getirilip tüketilmesi önerilmektedir. En etkili tüketim biçimi olarak, bitkinin kaynar suyun içerisinde yaklaşık beş dakika boyunca demlenmesi, ardından içine bal ilave edilerek tatlandırılması ve ılık ya da sıcak olarak günde bir kez tüketilmesi bulunmaktadır. Fakat bu bitkilerin de tüketiminde dikkatli olmak ve aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Hatta mümkünse kullanmadan hemen önce bir doktora danışarak bilgisini almakta da yarar olacaktır elbette.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.