Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geceleri Çorapla Uyumanın Bilinmeyen 8 Zararı

Özellikle kış aylarında eller ve ayaklar vücudun en çok üşüyen bölgeleri olur. Özellikle ayaklar sıcak tutulmadığında sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Yaşadığınız gaz sorunundan, karın ağrısına kadar birçok rahatsızlığın asıl nedeni ayaklarınızı yeterince sıcak tutmamanız olabilir. Bu nedenden dolayı birçok kişi, özellikle kış aylarında uyurken bile çorap girmeyi tercih eder. Hatta havanın çok soğuk olduğu günlerde panikle uyuyan kişiler bile olabilir. Fakat ayaklarınızı sıcak tutmak isterken genel sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Özellikle sıkı lastikli çoraplar vücudunuz için ciddi tehlikeler yaratabilir. Çorapla uyumanın zararlarını sizin için listelediğimiz bu yazıdan sonra çorapsız uyumaya alışmak isteyeceksiniz.

1. Kan Dolaşımını Etkiliyor

Vücudunuz siz uyurken farklı bir şekilde bile olsa çalışmaya devam ediyor. Dolaşım sisteminiz organlarınıza kan taşıyor ve bütün vücudunuz bu kan sayesinde siz uykudayken bile hayatta kalıyor. Uzun süreler boyunca çorap giymek, özellikle lastikleri sıkı çoraplarla yatmak kan dolaşımınızı yavaşlatabiliyor. Belli bir bölgede biriken kan vücudu yeterince hızlı dolaşamıyor, bu da uykunuzdan organlarınızın çalışmasına kadar her şeyi etkiliyor. Kan dolaşımında ortaya çıkabilecek bozukluklar ayak ve bilek çevresinde morarmalara, derinin kurumasına ve uzun vadede tırnaklarda şekil bozukluklarına bile neden olabilecek kadar ciddi sorunlardır.

2. Kaslarınız İçin İyi Değil

İnsan vücudundaki her bir kasın dinlenebilmesi için iyi bir uyku çekmek gerekir çünkü kaslar yalnızca uyku halindeyken dinlenir ve kendilerini yenilerler. Uyku halinde salgılanan hormonlar sayesinde kaslarınız uykuda kasılmaz ve bütün gece hareketsiz kalarak dinlenmenizi sağlarlar. Sağlam bir uykunun ardından kaslarınız dinlenmiş olduğundan çok daha enerjik uyanırsınız. Fakat çorap giyerek uyumak kaslarınızın dinlenmesini engelleyebilir. Yeterli kan akışı olmadığında kaslarınız dinlenemez, bu nedenle kas ağrıları yaşayabilirsiniz.

3. Özellikle Uzun Süre Ayakta Kalanlar Dikkat

Uzun saatler boyunca ayakta kaldığınız, sürekli hareket etmeniz gereken işiniz varsa ya da düzenli spor yapıyorsanız daha da dikkatli olmalısınız. Gün içerisinde ayaklara hücum eden kan nedeniyle damarlarınız gece rahatlamak isteyecektir. Bu nedenle sıkı lastikli bir çorapla uyumak ayaklarınızdaki şişliğin inmemesi anlamına gelebilir. Ayak ağrısı çekenler uykudan önce soğuk su ile ayaklarını rahatlatıp, iyice kuruladıktan sonra çorap giymeden yatarlarsa çok daha rahat bir uyku çekeceklerdir.

4. Mantar Yapabilir

Ayak sağlığınız için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri kesinlikle ayaklarınızı kuru tutmak olacaktır. Özellikle parmak araları iyi kurulanmadığında mantar oluşumu için davetiye çıkartır. Gece boyunca çorapla uyumak ayağınızın hava almamasına ve doğal olarak terlemesine neden olabilir. Hele bir de naylon kumaştan yapılmış bir çorapsa… Hava alamayan ayaklarınız terleyecek ve sonucunda mantar oluşumu için uygun ortam sağlanmış olacaktır. Özellikle mantar probleminiz varsa bu problemi yaşamak istemiyorsanız dikkatli olun.

5. Ayaklarınız Durduk Yere Kokabilir

Gece boyunca terleyen ayaklar özellikle naylon çoraplarla birleşirse koku yapabilir. Sürekli yıkamanıza rağmen sabah uyandığınızda bile ayaklarınız kokuyorsa sebebi bütün gece ayaklarınızın çorabın içerisinde terliyor olması olabilir. Günlük hayatınızda kullandığınız çorapların %100 pamuklu olduğuna dikkat etmenizi de tavsiye ederiz. uzun süreler ayakkabının içerisinde kalan ayaklarınızın sağlığı açısından her zaman pamuklu çorapları tercih etmelisiniz.

6. Kaşıntı Yapabilir

Çoraplarınızın temizliği de bir o kadar önemli. Eğer çoraplarınızı düzgün bir şekilde yıkamıyor ve durulamıyorsanız ciddi ayak problemleri ortaya çıkabilir. Kaşıntıdan, kepeklenmeye kadar bir çok problemin yanında deterjan kalıntılarının uzun süre deriniz ile temas etmesi sonucu alerjik reaksiyon bile gösterebilirsiniz. Çoraplarınızı bütün gece ayağınızda tutmak terleme ile beraber deterjanın derinizle çok daha fazla temas etmesi anlamına gelecek ve alerjik reaksiyon için açık bir kapı bırakmış olacaksınız.

7. Egzamaya Sebebiyet Verebilir

Gece çorapla uyumak, ayağınızın en az 8 saat kadar çorabın içerisinde kalması anlamına geliyor. Bu durumun neden olabileceği hastalıklardan biri de deride kızarıklık, şişme, kaşıntı şeklinde belirtiler veren ve deri üzerinde kabarcıklanmalara neden olabilen egzamadır. Yaş, kuru ve akut gibi çeşitleri olan egzamadan uzak durmak adına gece çoraplarınızı çıkarıp yattığınıza emin olun.

8. Çorapsız Çok Daha İyi Uyku Çekersiniz

Sadece bir gece çorapsız uyumayı deneyin. Yorgan ve çarşafın verdiği hafif serinlik ile ayaklarınızdaki şişlikler yavaş yavaş inecek, kan dolaşımınız olması gerektiği hızda olduğu için kaslarınız yavaşlayacak ve çok daha hızlı bir şekilde uykuya dalacaksınız. Uykudan önce yorulmuş ayaklarınızı iyice yıkayıp hafif bir ayak masajı yapmak ise çok daha derin, dinlendirici ve huzurlu bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.