Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çörek Otu Yağı Kanser Yapar mı?

Çok şifalı bir bitki olan çörek otu, binlerce yıl öncesine kadar dayanır. Günümüzde ise birçok bilimsel araştırmaya konu olmaktadır. Özellikle bazı insanların vücudunda yer alan kanserli hücrelerin temizlenmesi ve aynı zamanda kansere karşı koruyucu bir etkisi bulunur. Tarih boyunca İslam kültürünün egemen olduğu topraklarda, Antik Yunan ve ayrıca Mısır a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Çörek otu yağı, Amerika ve Avrupa kıtasında birçok hastalıklardan korunma ve aynı zamanda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çörek otu yağı insan vücudu için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Çörek otunun faydaları arasında bazı ağrıları hafifletmesi, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirmesi, saçlara çok iyi gelmesi ve aynı zamanda astım hastalarının tedavisinde kullanılır.

Çörek otu, ağız yoluyla alınabildiği için genel olarak birçok insan için çok faydalı ve güvenilirdir. Herhangi bir zarar verici bir özelliği yoktur. Yani yiyeceklerin ve aynı zamanda ekmek gibi bazı hamur işlerinin içerisine ya da üzerinde kullanılan çörek otunun bir zararı bulunmaz. Çörek otu özü ya da çörek otu yağı ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda da çok güvenli olmaktadır. Fakat uzun süre çörek otunun kullanılması sonucunda herhangi bir zararının olup, olmadığına dair herhangi bir bilgi bulunmaz. Buna bağlı olarak aynı zamanda çörek otu yağı, bazı insanlarda alerjik kaşıntılara neden olur. Biz de bu yazımızda çörek otu yağı kanser yapar mı sorusunu işleyeceğiz.

Çörek Otu Yağı Kanser Yapar mı?

Çörek otu yağının genel olarak çoğu insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmaz. Ama bazı bağışıklık sistemi zayıf ve alerjik bir bünyesi olan kişiler üzerinde olumsuz bir etkisi bulunur. Çörek otu yağının zararları kontakt dermatit, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hasarı, hamilelik döneminde kullanılmaması ve alerjik reaksiyon gibidir.

Kontakt Dermati: Çörek otu yağının zararlarından biri de kontakt dermatit rahatsızlığıdır. Çörek otu yağının bir yan etkisi ve zararıdır. Kontakt dermatit, alerji ya da tahrişin ortaya çıkmasının aksine bir reaksiyon türü olmaktadır. Çörek otu yağı insan vücuduna temas etmesi durumunda bile, cilt yüzeyinde kırmızı döküntüler meydana gelir. İnsan vücudunun cilt yüzeyinde meydana gelen bu döküntüler genel olarak kaşıntı isteği ile birlikte ortaya çıkar. Kontakt dermatit rahatsızlığında aynı zamanda insan vücudunda su toplama, ağrı ve hassasiyet şeklinde de meydana gelir.

Hipotansiyon: Bazı insanların sorun yaşadığı tansiyon değerlerinin düşmesine sebep olan çörek otu, özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip olan insanların tedavisinde kullanılan antihipertansif ya da idrar söktürücü özelliği bulunan diüretik ilaç kullanımında zararlı etkileri meydana gelir. Hipertansiyon, yani küçük tansiyon beyin, kalp ve aynı zamanda diğer organlara oksijen ulaşmasını önler. Bu durumda da insan vücudunda bulantı, halsizlik, bulanık görme, derin nefes alıp, verememe, baş dönmesi, bilinç kaybı ve sersemlik gibi birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer kan basıncı, yani tansiyon değerleri çok düşük bir seviyede ise, çörek otunun asla tüketilmemesi gerekir.

Böbrek ya da Karaciğer Hasarı: Çörek otu özünden elde edilen çörek otu yağının belirli bir oranın üzerinde tüketilmesi sonucunda böbrek ve aynı zamanda karaciğere zarar verir. Çörek otu yağının insan vücudunda karaciğer ya da böbrekler üzerindeki etkileri hala araştırılmaya devam etmektedir. Çörek otu yağının belirli bir oranın üzerinde tüketilmesi sonucunda, insan vücudunda ortaya çıkan reaksiyonlar sırt ağrısı, karın ağrısı, idrarda değişim, sarılık, halsizlik ya da kaşıntı gibidir.

Hamilelik: Hamilelik gibi önemli bir süreç içerisinde olan kadınların çörek otu kullanması tavsiye edilmez. Çünkü çörek otu ya da çörek otu yağı daha çok anne karnında olan bebeğin düz kas kasılmalarını olumsuz bir şekilde etkiler. Yiyeceklerde çok az bir şekilde baharat olarak kullanılan çörek otu genel olarak zararsız bir haldedir. Ancak yüksek bir oranda çörek otunun tüketilmesi sonucunda birtakım zararları ortaya çıkar.

Alerjik Reaksiyon: İnsanların herhangi bir bitkisel takviyesi sonucunda ya da bitki sindirimi sırasında bazı alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Çörek otu yağının alerjik reaksiyon halinde olması durumunda dudak, dil, boğaz ve yüzün şişmesi gibi şekilde ortaya çıkar. Hatta çörek otu yağı, nefes almada güçlük, ishal, kusma, bulantı ve karın kısmında kramp şeklinde ortaya çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.