Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Düğün çiçeği familyasından gelen çörek otu, koyu, ince ve hilal şeklinde bir tohum yapısına sahiptir. Tohumları Ortadoğu, Akdeniz ve Hindistan etrafında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bugün çeşitli ülkelerin mutfaklarında lezzet verici bir baharat olarak kullanımına devam edilmektedir. Mutfaktaki faydalarının dışında sağlık açısından da yararları bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Tarihin en eski tıbbi tohumlarından biri olma özelliğini de taşır. Çörek otu tohumları üzerinde yapılan araştırmalara göre içerisinde 100’den fazla bileşik bulunmaktadır. Ayrıca daha tespit edilmemiş bileşiklerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Çörek otu vitamin, mineral ve besin değerleri açısından da oldukça zengindir. İçerisinde B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, protein, folik asit, kalsiyum, demir, bakır, çinko, fosfat ve çeşitli bileşik asitlere de rastlanmıştır.

Çörek otunun en eski kullanımı eski Mısıra kadar dayanır. Araştırmacılar yapmış oldukları incelemelerde Mısırın eski çocuk kralı olan Tutankamonun mezarının yanında bir paket çörek otu yağına rastlamışlardır. Çünkü eski Mısırdaki inanışa göre öldükten sonra çörek otuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Çörek otunun sağlık açısından faydaları da oldukça önemli ve faydalıdır. Bunlar baş ağrısı ve diş ağrısını hafifletmesi, soğuk algınlığı ve enfeksiyonları tedavi etmesi, saç ve tırnaklara ışıltı getirmesi, kemik iliği ve bağışıklık sağlayan hücrelerin üretiminin arttırılması, kansere karşı savaşmada etkili olması, bronşit, romatizma ve astım gibi hastalıkların tedavisinde rol oynamak, sinir sistemine yardımcı olmak, hamile bayanlarda süt üretimini arttırmak, idrar üretimini uyarmak, yorgunluk ve düşük ruh hallerinden kurtulmayı sağlamak gibi faydaları bulunmaktadır. Asıl olarak faydalı olduğu durumları yazımızın devamında çok daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

1.Sindirim

maxresdefault

Çörek otunun yararlı olduğu rahatsızlıklardan biri de sindirim problemleridir. Gaz, şişkinlik ve de mide ağrılarını azaltarak sindirime yardımcı olmaktadır. Çörek otu yağının kullanım alanlarından biri de bağırsak parazitleridir. Bu parazitleri durdurmada oldukça etkili bir role sahiptir. Ayrıca kolon kanserine sebep olan hücreleri inhibe ederek olumsuz yan etkilerini azaltmada ek takviye olarak kullanılabilir. Yani kansere sebep olan serbest radikallerin elektron düzenini bozarak düzensiz bir şekilde büyümelerinin önüne geçmiş olur.

2.Bağışıklık Sistemi

immune-system-1024x571

Çörek otunun, bağışıklık sistemini destekleyen eşsiz bir yapısı vardır. İçerisinde antioksidanları, yararlı asitleri, B vitaminini ve bağışıklık sistemini destekleyici bileşikleri bulundurmaktadır. Ancak bazı hastalıklar için dikkat gerektiren ekinezya ve mürver bitkilerinin etkilerini gösterebilir. Bu da o hastalık için çeşitli zararlar veya yan etkilerin oluşumunu sağlayabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için otoimmün hastalığına sahip olan kişilerin çörek otu tüketimine dikkat etmeleri gerekmekte ve aile hekimlerine danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Çörek otu bağışıklık sistemini desteklemek adına bağışıklık fonksiyonlarını arttırır. Ancak bunu yaparken vücudun sağlıklı dokuya karşı bağışıklık reaksiyonlarını desteklemez. Yıllardır alternatik HIV virüsü protokolleri uygulanmaktadır ve genellikle az önce bahsetmiş olduğumuz çeşitli otoimmün hastalığına tedavi amaçlı önerilmektedir.

3.Cilt ve Saç

Skin-Healthy

Çörek otunun saç ve cilt yapısını güçlendirici ve sağlıklı kılma özelliği de bulunmaktadır. Bazı kültürlerde tropik özelliği kullanılmakta ve doğal bir yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Sağlam ve gergin bir cilt sağlar. Ayrıca saçların büyüme hızlarını da arttırır. Ek olarak oluşan yaraların kalıcı özelliklerini azaltır. Yani herhangi bir yara olduğunda, geçtikten sonraki süreçte yara yerinde herhangi bir iz kalmasını önler. Bunun için de ayrıca çörek otu yağını, yara yerine sürebilirsiniz.

4.Kanser

data_incidencia2

Gelmiş geçmiş en kötü ve can alıcı hastalıklardan biri kanserdir. Çünkü belirli bir tedavi süreci ve kesin bir tedavisi yoktur. Yapılan araştırmalara göre çörek otunun ve çörek otu yağının içerisinde bulunan birtakım bileşikler vardır. Bu bileşikler kanser hücrelerini engelleyici etkiler yapar. Thymoquinone adlı bileşik lösemi kanserindeki hücrelerin ölümünü azaltır. Yapılan diğer araştırmalara göre aynı etkiler göğüs kanseri, beyin tümör hücreleri, pankreas kanseri, servikal kanser, ağız kanseri ve de zararlı bakterilerin vücut için zararlı etkilerini yok etmede de etkili olduğu belirlenmiştir. Çörek otunun bir diğer yararı da radyasyonun zararlı etkilerine karşı doğal bir koruma özelliği sağlamasıdır. Geleneksel olarak oldukça yaygın bir yöntemdir.

5.Solunum Sistemi

Respiration

Çörek otunun bir diğer kullanımı da solunum sistemine olan yararları yüzündendir. Astım, bronşit, romatizma ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek miktardaki antioksidan içeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırmakta, vücut direncini arttırmakta ve az önce saymış olduğumuz hastalıkların etkilerini azaltmaktadır.

Çörek otunun diğer yararları ise sinir sistemine yardımcı olması, vücuda enerji verici olması, kalp krizine karşı koruması, kan şekerini ayarlayacak diyabet riskini azaltması, idrar üretimini uyarması ve obezite tedavisinde etkili olması gibi yararları da bulunmaktadır. Tüm bu yararlarından faydalanmak için çörek otu kullanımına gereken önemin verilmesi gerekmektedir.

Çörek otu yağı en çok emilebilir ve konsantre yağ durumundadır. En etkili tüketim yine aynı şekilde çörek otu yağı ile yapılmaktadır. Ancak kaliteli bir kaynaktan geldiğinden emin olunmalıdır. Bu işlem için belirlenen kalite standartları şu şekildedir. Organik olmalı, yağ çıkarma işlemi sırasında herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmamalı, hiçbir katkı maddesi ya da seyreltici yağ içermemesi ve yüksek kalite ışığa maruz kalmalı ve hava koruyucu cam ile muhafaza edilmelidir. Tüm bu standartları sağlayan yağlar kaliteli yağlar olarak kabul edilir. Tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Çörek otu yağı her derde deva ve mucizevi bir ilaçtır. Gücünü doğallıktan alır ve mutfaklarda kullanılmasında herhangi bir tehlike yoktur.

Çörek otunun ve çörek otu yağının genel özelliklerinden, ayrıntılı bir şekilde faydalarından detaylı bir şekilde bahsetmiş olduk. Şimdi de çörek otunun fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz.

Fazla Çörek Otu Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Çörek otunun önerilen medikal miktarlarda ve kısa vadede tüketiminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak tüketim dozajlarının aşılması durumunda çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Hamilelik esnasında önerilen miktarlarda çörek otu tüketimi oldukça yararlıdır. Ancak fazla tüketiminin çeşitli yan etkileri olabilir ve zararlıdır. Ayrıca çörek otu kanı seyreltici bir etki yapacağından düzensiz kanamalara sebep olur ya da herhangi bir kanamanın durmasını engelleyebilir. Ayrıca düşük kan basınç değerlerine sahip olan bir insanın da çörek otu tüketmesi zararlıdır. Çörek otu kan basıncını daha da düşürebileceğinden dolayı o kişi için yarardan çok zararlı bir duruma dönüşebilir. Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin çörek otu tüketimi sakıncalı olabilir. Çünkü çörek otunun kan şekerini düşürücü bir etkisi olabilir. Bu yüzden kan şekeri seviyenizin takibine önem gösteriniz. Çörek otu için günlük önerilen ve geçilmemesi gereken miktar 25 gramdır. Bu miktarın aşılması durumunda yukarıda sayılan yan etkiler meydana gelebilir. Ayrıca bu yan etkiler sadece dozaj aşımlarında değil aynı zamanda kişilerin değişen metabolizma yapılarına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Çörek otu hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardır. İlk olarak çörek otunun ve çörek otu yağının faydalarından genel olarak ve ayrıntılı bir biçimde bahsettik. Hemen ardından çörek otunun fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilere değindik. Şimdi de son olarak çörek otunun besin değerleri tablosunu paylaşıp yazımızı sonlandıracağız.

Çörek Otunun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 344
 • Toplam yağ: 15 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 88 mg
 • Potasyum: 1.694 mg
 • Karbonhidrat: 52 g
 • Diyet lifi: 40 g
 • Protein: 16 g
 • A vitamini: 135 IU
 • C vitamini: 21 mg
 • Kalsiyum: 1.196 mg
 • Demir: 18,5 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,5 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 385 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.