Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Corona Virüsünün Çıkış Noktası (14 Kural) Nedir?

23.03.2020

Corona virüsü nasıl çıktı sorusu birçok insanın bugünlerde aklına takılan soruların başında geliyor. Corona virüsler esasen insanlarda veya hayvanlarda hastalık oluşturabilen geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda gripten başlayarak ciddi hastalıklara sebebiyet veren çeşitli solunum yolu ile ilgili enfeksiyonlarla kendini gösterir. En son keşfedilen corona virüs hastalığına neden olan COVID-19 türüdür. Bulaşıcı olan bu tür ilk olarak çıkan salgınla Çin’in Wuhan semtinde, 2019’un aralık ayında kendini göstermiştir.

Virüsün belirtileri ateş, yorgunluk ve kuru öksürük olarak kayıtlara geçmiştir. Bazı hastalarda ağrı ve acı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal de görülebilmektedir. Hastalık semptomları özellikle çocuklar ve genç yetişkinler açısından hafifçe geçirilmektedir. Ancak her beş kişiden birinin hastanelerde özel bakıma ihtiyaç duyduğu belirtilmektedir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü nasıl çıktı sorusu kadar nasıl bulaşır kısmı da hastalığın bertaraf edilmesi açısından cevaplanması gereken bir sorudur. COVID-19 insandan insana ağız ve burun yoluyla, virüsü taşıyan insanın öksürmesi veya nefes vermesi ile küçük damlacıklar üzerinden bulaşır. Virüsü taşıyan damlacıklar yüzeyler üzerinde bir süre kalır. Diğer insanların bunlarla teması halinde ve sonrasında gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmalarıyla onlara da geçer. Sağlıklı bireyler hasta insanların nefesine maruz kalarak, hava yoluyla da bu virüsü kapabilirler. Bu yüzden bireyin hasta biri ile arasındaki en az 1 metre uzaklık mesafesini koruması önemlidir.

Virüsten korunmak için maske takan birçok insana dışarıda rastlamak mümkün. Ancak sadece COVID-19 hastalığının semptomlarını taşıyan veya bu semptomları taşıyan bireylere bakmakta olanların maske takması önerilmektedir. Tek kullanımlık olan maskeler gün sonunda atılmaktadır. Boş yere maskeler harcanmamalıdır. Bu, dünya genelinde maske bulunamamasına yol açmaktadır. Maskelerin akıllıca kullanımı önemlidir.

Corona Virüsten Korunmanın Yolları

Corona virüsü nasıl çıktı ise öyle aniden ortadan kaybolması için her bireyin üstüne düşeni yapması gerekir. Virüsten kaçınmak için elleri sabunla yıkamak, imkan yoksa alkol içerikli bezle silmek önemlidir. Bu virüsü öldürecektir. Özellikle dışarıdayken gözlere, buruna ve ellere dokunmaktan kaçınmak gerekir. Her yere temas eden elleri, virüsü içeri alabilecek bir organla temas ettirmek, onu içeri davet etmek demektir. Çevredeki insanlarla birlikte hijyen kurallarına titizlik göstermeli, hapşırırken veya öksürürken ağzı ve burnu bir mendil veya dirsekle kapatmak gerekir. Mendil tek kullanımlık olarak harcanmalıdır.

Kendini kötü hisseden birey evde istirahate çekilmelidir. Eğer ateş, öksürük ve solunum zorluğu varsa sağlık kuruluşlarının yardımına başvurulmalıdır. Ulusal ve yerel otoritelerin kurallarına aynen uyulmalıdır. Bu virüsün başka insanlara geçmesini önlemek açısından önemlidir. COVID-19 ile ilgili güncel gelişmeler takip edilmelidir. Seyahatten mümkün oldukça kaçınılmalıdır. Özellikle diyabet, kalp veya akciğer rahatsızlığı olanlar kendilerine daha çok dikkat etmelidirler. Çünkü böyle bir durumda bulunanların virüs kapma riski daha yüksektir. Corona virüsü nasıl çıktı ise öyle aniden kaybolması için umarız gerekli tüm önlemler alınır ve virüsün sebep olduğu yıkımlar en az hasarla atlatılır.

Sağlık Bakanının Açıkladığı 14 gün, 14 Kural

1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3- Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

4- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

5- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

6- Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

7-Yurt dışı dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

9- Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.

10- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

12- Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

13- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

14- Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.