Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Corona Virüsü Olanarın Tedavi Süreci

23.03.2020

Son dönemin en çok merak edilen ve araştırılan hastalık, çok hızlı bir şekilde salgına dönüşmesi ve belirtilerin soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlara çok benzemesi nedeniyle daha tehlikeli görülmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalığın atlatılmasında çok büyük bir rol oynar. Bu hastalıktan ölenlerin çoğunun yaşlı olması da bağışıklık sisteminin zayıflığı ile alakalandırılmaktadır.

Binlerce kişinin canını alan ve binlerce kişinin de hayatını zorlaştıran bu hastalık dünyaya Çin’den yayılmıştır. Virüsün sıcakların gelmesiyle birlikte ciddi derecede azalacağına ilişkin yorumlar yapılsa da sıcak Arap memleketlerde de hastalığın ciddi boyutlarda seyretmesi endişeleri arttırmaktadır. Bu da corona virüsü nasıl tedavi edilir sorusunu akıllara getirmektedir.

Öncelikle bu hastalığın herhangi bir aşısının ya da hapının bulunmadığını söylemek de yarar var. Virüsle savaşacak olan şey, vücudun ta kendisidir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek hastalığa yakalansa dahi daha çabuk atlatmak bakımından önemlidir. Hastanelerde virüse karşı uygulanan tedaviler ise soruna yönelik değil, sorunun getirmiş olduğu semptomları iyileştirmek üzerinedir. Kişiyi rahatsız hissettiren ateş, öksürük ve ağrı gibi olumsuz haller için destekleyici tedaviler uygulanır.

Corona Virüsü Nasıl Çıktı ve Yayıldı

Virüsün çıkış yeri Çin olup hayvanlardan insana geçen bir tür gribal virüs olduğu düşünülmektedir. Kesinliği olmamakla birlikte hastalığın yarasalardan bulaştığı hakkında yaygın bir kanı vardır. Hastalık kendini göstermeye başladığı ilk andan beri corona virüsü nasıl tedavi edilir sorusu akılları kurcalamış ve bunun için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Aşı geliştirmek için bilim insanları mesai yapsa da henüz müspet bir sonuç alınmış değildir.

Hastalığın kendini belli etmesi iki haftayı bile bulabildiği için fark edilene kadar pek çok yere yayılmış durumdaydı. Çinli turistlerin gittikleri ülkelerde insanlara farkında olmadan hastalık bulaştırdıklarını ve bu insanlarında çevrelerindeki diğer insanlara bulaştırdıkları düşünülmektedir. Dünya artık küçük bir köy haline gelmişken, hastalığın ulaşım bu kadar kolaylaşmışken kısa sürede dünyayı tehdit eden bir salgın haline gelmesi hiç de sürpriz değildir.

Virüs Belirtileri ve Alınacak Önlemler Nelerdir

Gereksiz bir paniğe kapılmadan ve corona virüsü nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını aramadan önce yapılması gereken en önemli şey, vücuttaki belirtileri iyi analiz edebilmektedir. Zira bu hastalık, grip belirtileri ile çok benzerlik gösterir. Hastalığın en önemli göstergesi yüksek ateştir. Bununla birlikte ateşe eşlik eden solunum güçlüğü yaşanması ayırıcı tanı olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra öksürük ve burun akıntısı da diğer belirtiler arasındadır.

Hastalığa yakalanmamış kimselerin hastanelere koşup corona virüsü nasıl tedavi edilir sorusunu sormamaları için kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Kişisel temizlik özellikle el hijyeni çok önemlidir. Bunun için sık sık eller yıkanmalı ya da antiseptik ürünlerle silinmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da bağışıklığı güçlendirmeye yönelik sağlıklı beslenmedir. C vitamini alımına dikkat edilmeli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle et ürünlerin tavuk ve balık tüketimi arttırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.