Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Crohn Hastalığı

Vücudumuzdaki her organın önemi ve görevi ayrıdır. Ancak hepsi tek bir amaç doğrultusunda insanların yaşam fonksiyonları sürdürebilmek adına beraber sistematik bir şekilde çalışırlar. Sindirim sistemi sayesinde dışarıda aldığımız besinler gerekli olan organlara gönderilerek organların çalışması için enerji sağlanır. Sindirim oldukça önemli bir sistemdir Ancak sindirim sisteminin devamı olarak aslında boşaltım da oldukça mühim bir sistemdir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda kişi bu işlevleri yerine getiremez bu şekilde de vücutta atık maddelerin birikimine neden olur. Bağırsaklar boşaltım sisteminde bir kanal görevi görürler. Bu atık maddeler bu kanalın hareketleri sayesinde ve yer çekimi sayesinde anüse doğru yol alırlar. Ancak bu kanallarda aynı zamanda emilimi sağlayan bazı yararlı mikro organizmalar vardır. Hatta bu mikro organizmaların ölümüne neden olan bazı yiyecekleri yiyen kişilerin boşaltım sisteminde bozulmalar meydana geldiği görülür.  Bu bağırsaklara zarar veren bazı virüsler de vardır. Bu virüslerin ince ve kalın bağırsağa bazende ağızdan anüse kadar olumsuz şekilde etkileyen hastalığa da Crohn hastalığı denir. Bu hastalık halk arasında bu adıyla bilinmemektedir .Ancak artık yediğimiz içtiğimiz organik olmayan besinler sayesinde bu hastalık giderek artmaktadır. Bu virüs bağırsaklarda iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanmalar bazen kişinin bağırsak dokusunun her katmanında olabilir bazen de kişinin sadece kalın bağırsağında ya da sadece ince bağırsağında bulunabilir. Bu hastalıktan korunmak için önce neden olan faktörleri iyi öğrenmek gerekecektir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığında genetik faktörler mevcuttur. Anne ve babasında bu hastalık olan kişilerin de bu hastalığa yakalanma olasılığı diğer insanlara göre %10 artmaktadır. Eğer kişinin kardeşinde böyle bir hastalık varsa bu kişinin hasta olma ihtimali diğer insanlara göre %35’tir. Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalar bir süre bağırsakta yapılan emilim işlemlerinin yerine getirmemesine bu da kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine neden olacaktır. Bu hastalığın bazı faktörlerden dolayı da oluşumu mevcuttur. Hayvanlarda olan bir tür iltihaplanmanın farklı yollarla insana bulaşmasından kaynaklı oluşan bu hastalık aynı zamanda bulaşıcı da bir hastalıktır. Aynı zamanda uzman bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre bu hastalığa neden olan faktörler tam olarak net bilinmemektedir. Bu netliğin kazanılması üzerine araştırmalar son hızla devam etmektedir. Ancak bazı bulgular bu hastalığın genelde çevresel faktörlerden dolayı tetiklendiği düşünülüyor. Bu hastalığın oluşumunda genlerin etkisi her ne kadar büyük olsa da her Crohn hastalık virüsünü taşıyan kişinin bu hastalığa yakalanacak diye bir kaide de yoktur. Bu hastalığı taşıyan kişiler bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasından kaynaklı bu hastalığı sadece genlerinde çekinik olarak bulundurmakta ve bu hastalığın belirtilerin de yaşamamaktadır.

Crohn hastalığı oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık her ne kadar geçmiş gibi dursa da yine çevresel faktörler nedeniyle bu hastalık kendini tekrar ettirebilir. Bu hastalığın bazı araştırmaların göre bilim adamları sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre bu hastalığa yakalanma riski çok daha fazla olduğunu söylediler. Ancak bu durum herhangi bir şeyle bağdaştırılamadı. Ancak bağışıklık sisteminin doğrudan etkili olduğu bu hastalığa bağışıklık sistemini bozabilecek tüm faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda kişi kolon kanseri olmuş ise bu kişide bağırsak iltihaplanmasının olabilme olasılığı fazladır.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Bağırsakta gerçekleşen emilim bizler için oldukça yararlıdır. İltihaplanmaların olduğu bir bölgede görevin normal bir şekilde gerçekleştirilmesini beklemek neredeyse imkansızdır. Crohn hastalığı için de bu durum böyledir. Crohn hastalığı öncelikle hastanın mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalıkların belirtilerini iyi bilmek ya da düzenli olarak hasta olsak da olmasak da muayene olmamız gerekmektedir. Her hastalığın kendinden şüphelenmesini sağlamak için bazı kendine has belirtileri vardır. Bu belirtiler şöyledir: Bağırsaklar iltihaplanmaların olması dışkıyla beraber baskı oluşturulur ve bu iltihaplanmalar bazen patlar bu da kişinin dışkısında kan görmesine neden olur. Bu kanlı dışkı çıkarılırken de kişi oldukça acı ve sancı duyar. Kişide gerçekleşen bu iltihaplanmalar bazen de kişinin sindirim sistemini bozarak ishal olmasına ve ishalin de oldukça sıvı olmasına neden olur.

Bazen kişi yolda yürürken birdenbire tuvalet isteğine kapılabilir. Bu da orada bulunan kasların giderek güçsüzleştiğini ve o bölgeye dair his yeteneğini de kaybettiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden kişinin olur olmadık yerde tuvalet isteği gelir ve bu da kişinin bir çok ortamda olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Hatta bir süre bu belirtiler azalana kadar dışarı çıkmamayı da tercih edebilir. Her iltihaplı hastalıkta olduğu gibi crohn hastalığında da kişide iltihaplanmalar görülebilir. Bu iltihaplanmalar sonucunda kişinin ateşi normalden fazla olarak yükselmeye ve bir kaç günün hatta bu şekilde geçirilmesine neden olmaktadır. Vücudumuzun içerisinde gerçekleşen bir hastalık olduğu için aslında bulgularına ancak testlerle rastlayabiliriz. Fakat bu hastalık kişinin dış görünüşünde de kendini belli edebilmektedir. Örneğin kişi bir süreden sonra iştahı kapanır ve vücudunda hızlı bir kilo kaybı yaşanır ancak sindirimin yeterli yapılmaması toksin maddelerin vücuttan atılmadığı anlamına gelir. Bu hastalıkta kişide ödem oluşumuna neden olabilir. Ellerde ve ayaklarda şişmeler görülebilir. Kişi de sindirim sisteminden kaynaklı bozukluk sebebiyle bu atık maddeler kişinin yorgun hissetmesine yol açarak sürekli bir uyku modunda dolaşmasına neden olur. Aynı zamanda bu hastalık ilerlediği ve kronik bir hal aldığı zamanlarda ağızda yara oluşumuna da neden olacaktır. Anüste gelişen gelişmeler de kişinin bu hastalığa yakalandığı anlamına gelir.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Crohn hastalığı tedavisi için öncelikle teşhis gereklidir. Mutlaka uzman kontrolünde gerekli olan testleri yaptırmalı ve bunun sonucunda doktorun sizlere uygun olarak seçtiği tedavi yöntemlerine de ayak uydurmak zorundasınız. Brikolonoskop denilen bir alet yardımıyla bağırsakların tümü incelenir. Bu görüntülere göre doktor bir muayene türü seçer ve hastalığın ne dereceye kadar geldiğine bakar. Bu hastalık için henüz bir tedavi yöntemi geliştirilmemiştir.

Bu hastalık aslında oldukça yeni görülen ve artık sıkça duymaya başladığımız hastalıklarda biri olsa da kesin bir tedavi yöntemi henüz üretilmemiştir. Ancak doktorlar bu hastalara belirtilerinin azalması yönünde ve bu atak durumlarının sakin geçmesi adına bazı ilaçlarla kişiye yardımcı olmaktadır. Örneğin ateşlenme yaşayan birinin öncelikle ateşini düşürmeleri gibi. Daha sonra bu hastalığın sindirimi kolaylaştıracak bazı ilaçlar verilmesi ve bunu kişinin düzenli kullanmasıyla sindirim konusunda dışkılama konusundaki şikayetler giderek daha da azalabilir. Bu ataklar bu dönemler basit müdahaleler ile atlatılabilir. Ancak ne yazık ki bu hastalığa yakalanmak kolay ancak iyileşmek oldukça zor ve hatta imkansızdır diyebiliriz. Bu hastalıkla kişinin yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu hastalığa karşı alınacak tedbirler sayesinde kişi atakları olabildiğince az arar göreceği şekilde atlatır. Bu da kişinin daha az yıpranmasına neden olur. Doktorunuzu verdiği ilaçların dışında herhangi bir ilaç kullanmanız içinizde var olan virüslerin bazen üremesi için ortam oluşturmasına neden olarak bu hastalığın ağızdan anüse kadar yayılmasına neden olabilirsiniz. Mutlaka uzmanların tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.