Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cuma Namazı Kılınacak Mı?.. (İptal) Oldumu?

16.03.2020

Cuma Namazı İptal mı OLDU

Türkiye, korona virüs salgını ile mücadele kapsamındaki tedbirleri arasına evde namaz kılmayı da ekledi. Cuma namazının şartları, evde nasıl kılınacak? Dinen Hükü nedir? Tüm detaylarıyla anlatmaya çalışacağız. Olası salgın hastalıklardan ötürü camilerde cemaatle namaz kılmaya ara verilebilirmi.?

Diyanet işleri başkanı Ali Erbaş, 16 Mart 2020 Pazartesi ikindi vaktine yakın yaptığı açıklamada, camilerde cemaatle namaz kılmaya bir süre ara verileceğini duyurdu. Bunun yanı sıra Cuma namazlarınında Camide cemaatle kılınmayacağınıda sözleri arasına ekledi. Yüzde 98’i Müslüman olan ülkemizde Cuma namazına katılanların sayısı oldukça fazla. Bu tür olayların çokça yaşanmaması, vatandaşlarımız nezlinde garip karşılanacak gibi.

Cuma Namazı evde Kılınırmı?

İslamın şiarı olan namaz, imandan sonra en büyük ibadettir. 5 vakit namaz Kuran-ı Kerim ve Peygamber efendimizin (s.a.v) Hadislerinden çok net anlaşılacağı gibi, Müslümanlar üzerine farz kılınmıştır. Cuma namazı ise sadece Cuma günleri öğle namazının yerine kılınan bir namazdır. Cuma namazını kılan kişinin üzerinden o günün öğle namazı düşer (kılmakla yükümlü değildir).

Rek’atlarından ziyade şartları arasında bazı farklılıklar da vardır. Cuma namazının, beş vakit namaz kılınan halka açık mescid, cami gibi mekanlarda kılınma şartı vardır. Yani bir kişi evde tek veya cemaat halinde Cuma namazını kılarsa fıkıh kurallarına göre namazı geçersizdir. Cuma namazı geçersiz olan kişinin üzerinden o günün öğle namazı düşmemiştir. Her ne sebep ile olursa olsun Cuma namazını kılmayan veya kaçıran kişi evde öğle namazını eda etmelidir. Dinen geçerli bir sebep olmadan Cuma namazı kılmayıpda Öğle namazını eda etmesi, Cuma namazın farz olmasından dolayı kişiyi günahtan alı koymaz.

Cuma Namazının Şartları

 • Cuma namazın kılınmasının şartları: Kitabi terim olan Cumanın vucubunun şartları dememiz daha doğrudur. Açık bir tabir ile bir kişi hangi şartlara vakıf olursa Cuma namazı o kişinin üzerine kılınması zorunlu bir ibadet olur.
 • Erkek olmak (kadınların Cuma namazı kılmaları zorunlu değildir ama kılmaları halinde öğle namazı, erkeklerde olduğu gibi kadınların üzerinden de farziyeti düşer)
 • Mukîm olmak (seferi olamamak)
 • Hür olmak (hapishanede bulunmamak, esir olmamak vs.)
 • Ama olmamak.(Gözleri görüyor olmak)
 • Ayakların sağlıklı olması
 • Hasta olmamak (Cuma namazını kılmak için çıkması halinde hastalığının artması veya iyileşme süresinin uzamasından korkulduğu zaman o kişinin üzerinden Cuma namazının zorunluluğu düşer, kişi evde öğlenamazını kılar)
 • Diyane işleri başkanı 6.maddede ‘’Hasta olmamak’’ şartının şerhini yaparak, islam alimleri ve sahabe efendilerimizin tadbikatlarını da hatırlatarak Cuma namazının ve vakit namazlarının camide cemaatle kılınmasına ara verildiğini açıkladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yunus dedi ki:

  Evde namaz kılmak caiz ise kılarız. Cumanın yerine hangi namaz kılınır sorusunun cevabını diyanet işleri başkanı açıklamış.

 2. Döne dedi ki:

  Cuma namazı evde kılınırmı, cumanın şartları nedir diye araştıranlar yazıyı okuyabilirler.

 3. Abdullah yunus dedi ki:

  Cuma namazı evde kılınırmı hiç. evde ögle namazı kılmaları söylenmiş

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.