Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çürük Diş Kokusu Nasıl Geçer?

Çürük diş kişinin sağlığını bozduğu kadar sosyal çevresinin de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Çürük diş genelde ağızda hissedilen ve çevreye de yayılan bir koku yapar. Bu durum karşısında kişinin günlük ağız hareketleri kısıtlanabilir. Çürük diş kokusu karşısında ne yapacağınızı bilemiyorsanız yazımızın devamında sizler için faydalı bilgiler yer alıyor.

Çürük Diş Neden Olur?

Ağız en önemli sindirim organlarından biridir. Dişler sayesinde alınan besinleri mekanik bir sindirime uğratır ve kimyasal sindirime hazırlar. Bu durumda en etkin rol oynayan eleman dişlerdir. Diş sağlığını korumak aynı zamanda sindirim sisteminin işlevini de korumak anlamına gelir. Ancak sindirim artıklarından kalan yemekler bir süre sonra bakterilerin yuvası olur. Bakterilerin dişlerde yer etmesi demek diş çürümelerine yol açmak demektir.

Diş çürükleri kişinin ağız sağlığını bozmakla kalmaz daha birçok organın da bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olur. Diş çürümeleri bir süre sonra iltihaplanmalara enfeksiyonlara da yol açar. Vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon vücutta yayılmaya meyillidir. Bunun sonucunda da diğer organlarda iltihaplanmalar enfeksiyonlar görülebilir. Çapraz enfeksiyonlarla birlikte diş çürüklerinden böbrekler doğrudan etkilenebiliyor. Bu da daha ağır sonuçlu rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Çürük Dişin Belirtileri Nelerdir?

Bazı düş çürümeleri sinsi olabiliyor. Önce hiçbir belirti vermeden diş köküne kadar ilerledikten sonra kişide bazı rahatsızlıklar ortaya çıkarabiliyor. Ancak normal diş çürümelerinde önce dişlerin rengi sararır ve daha sonra köke doğru bir kararma oluşur. Bu kararmalar sonucunda diş kalitesi bozulur ve en ufak bir hassasiyet durumunda sızlamalar başlar. Bir süre sonra enfeksiyonun kökte bulunan sinirlere yaptığı baskılar kişinin diş çürüğü ağrısı çekmesine neden olur.

Daha ileri boyutlarda enfeksiyon ve bakteriler ağız içinde kokunun oluşmasına neden oluyor. Kötü koku kişinin çevresiyle olan ilişkisini de olumsuz etkiler. Bu süreçte her ne kadar dişlerini fırçalasa da bu koku engellenemez. Diş çürümesi kokusu aynı zamanda diğer organların da bu durumdan etkilendiğini gösteriyor. Bu sebepten dolayı mutlaka önüne geçilmesi ve tedavi uygulanması gerekilir.

Çürük Diş Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Çürük diş kokusunu geçirmek için öncelikle kişi diş sağlığını korumalıdır. Eğer diş çürüğü oldukça fazla alana yayılmışsa ve diğer dişleri de tehlikeye atıyorsa diş çekilmesi ya da dolgu yapılması gerekir. Ancak eğer bu duruma daha gelinmemişse kişi olabildiğince bakterilerin oluşumuna engel olabilir
  • Öncelikle şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Şekerli sakız ya da şekerlemeler bu dönemde uzak durulması gerekenler arasında yer alır.
  • Su içmek bakterilerin oluşumunu önlemek için oldukça iyi bir içecek. Bu yüzden kişi olabildiğince su tüketmelidir. Tükürük salgısı arttıkça ağzın kuruması ve kokunun yayılması önlenir.
  • Yediğimiz yemeklerin, parçası dişlerde kalabilir. Özellikle büyük parçalar dişlerin arasına yerleşir ve tükürük salgısı azalır. Dişlerde oluşan kokunun bir diğer nedeni de yemeklerin iyi bir şekilde çiğnenmemiş olmasıdır. Bu da kötü koku oluşumunu oluşturur. Bu yüzden kişi olabildiğince besinleri iyi çiğnemelidir.
  • Diş fırçalarının ulaşamadığı alanlar olabilir. Diş ipleri de bu noktada devreye girerek diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde kalan artıkların temizler ve bakteri oluşumunu dolayısıyla da kötü koku oluşumunu engeller.
  • Sigara içmek ve alkol tüketmek ağız kuruluğuna neden olur. Bu da ağzın içine yerleşmiş bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon kokusunun yayılmasına neden olur. Zaten diş minesini de zayıflatacağı için diş çürüklerine de imkanı sağlar. Zayıf diş çürümeye meyillidir.
  • Dişleri kuvvetlendirmek ve kötü kokuyu engellemek için kişi kalsiyum ağırlıklı beslenerek dişlerin yapısını koruyabilir. Dişlerin yapısını koruyan kalsiyum sayesinde diş çürüme belirtilerinin tamamını tedaviye gerek duymadan ortadan kaldırır.
  • Ağızda oluşan bakterileri fırçalama işlemiyle temizlemek her zaman mümkün olmayabilir. Bunun yerine kişi ağız gargaraları da kullanarak bakterileri öldürür ve kötü kokuya engel olur.
  • Ağız kokusunu engelleyen doğal yöntemlerden biri de taze nane yaprağıdır. Günde birkaç kez nane yaprağı çiğneyerek kötü koku oluşumuna engel olabilirsiniz.
  • Diş çürümelerine karşı tıbbi olarak alınacak en iyi önlem diş kontrollerini zamanında yaptırmak. Aynı zamanda kişinin dolgusu ya da köprüsü varsa kontrollerini zamanında mutlaka yaptırmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.