D Vitamini Eksikliği Hastalığı

D Vitamini Eksikliği Hastalığı

Vücudumuzun yeteri  kadar yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmesi için bazı vitaminlere ihtiyaç duyar. Vitaminler kişiye enerji vermezler ve asla depolanamazlar. Vitaminler insanın sağlığı için yapım onarım gören hücrelerinin yeterine iyi çalışmasına yarar. Vücudumuz enerji veren yapı taşları karbonhidrat yağ ve proteindir. Ancak bu yapı taşlarının yeterince iyi emilimi bizlerin vücudumuzda sağlıklı gelişmeler göstermesine yardımcı olur. Bu emilimin kaliteli olabilmesi adına vitaminlere ihtiyaç duyulur. Vitaminler suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılır. Yağda eriyen vitaminler genellikle A,D,E, K vitaminleridir. Bu vitaminleri kişi alırken yağlı bir sıvının içerisinde almaları bu vitaminlerin emilimini kolaylaştıracaktır. Bu vitaminlerin herhangi bir eksikliği vücutta yapım onarım hücrelerinin çalışmamasına ve buna bağlı olarak ta hastalıkların oluşmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemi için vitaminler oldukça önemlidir. Bu nedenden dolayı bu vitaminleri ihtiyacımız kadarını günlük olarak almalıyız. Sizlerle bu yazımızda oldukça önemli bir vitamin olan D vitamini eksikliği hastalığından bahsedeceğiz. Bu vitamin insanların gelişim çağından tutun da ölünceye dek ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Depolanamadıkları için bu vitaminleri düzenli olarak almalıyız. Her vitaminin eksikliğinde kendine has hastalıkları vardır. Ancak bu vitaminler arasında eksikliğinde en çok hastalığa sebep olanı D vitaminidir. D vitamini  gelişim adına oldukça önemlidir.

Ülkemizde ne yazık ki yapılan araştırmalara göre D vitamini genellikle ihmal edilen ve üzerine  dikkat edilmeyen vitaminler arasında gösterilmektedir. Özellikle en çok ihtiyacı olan bireylerin yani çocukların bu vitamine  gereksinimleri daha fazladır. Bu vitaminlerin eksikliğinin giderilmesi eksikliğinde hastanın nelerle karşılayacağı gibi tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabilmeniz mümkündür.

D Vitamini Eksikliği Hastalığı Neden Olur?

D vitamini denilince ilk olarak akla kemikler gelmektedir. Evet, en çok etkili olduğu alan kemikler ve dişlerdir. Çocuklar için bu yüzden oldukça önemli olan D vitamini çocukların kemik gelişmesinde boy uzamasında yardımcı olmakta ve bununla beraber dişlerinde düzgün bir şekilde çıkmasında ve sağlıklı olmasında büyük rol oynar.

D vitamini insanın bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur. D vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlendirilir. Ve kişinin hastalıklara karşı savunma mekanizmasını  sağlar. Vitaminler her ne kadar kendi başlarına depolanamasalar da yağlar sayesinde bu vitamin bazen tutulabilir.

D vitamini eksikliği hastalığına neden olan faktörler arasında kişinin yanlış beslenmesi gösterilebilir. D vitamini içeren besinler yani et süt yumurta yoğurt gibi besinlerin alınmaması D vitamini eksikliğine neden olmaktadır. Bu da kişinin yanlış beslenmesi olarak gösterilebilir. Aynı zamanda vücuda istediğiniz kadar D vitamini alın. D vitamini aktif hale getiren bir faktörün olmaması bu vitaminin işe yaramamasına neden olmaktadır. D vitamini güneşten gelen ışınlar sayesinde aktif hale gelerek görevini yerine getirir. D vitamini eksikliği genelde güneş yansıması az olan ülkelerde sıkça görülür. Kişi mutlaka sık sık güneşe çıkarak ellerini ve yüzlerini açıkta bırakmalı ve güneş ışınlarından faydalanmalıdır. Yazın yapılan hatalardan biri de vücudun D vitamini alımını engelleyecek olan koruma amaçlı sürülen güneş kremlerdir

Güneşte çok uzun süre kalmadığınız sürece eğer bir hastalığınız yok ise krem sürmenize de gerek yoktur. Bu etken maddeler güneşten gelen ışınların emilimini engeller. Bir diğer faktör de kişinin aşırı koyu ten renkli olmasıdır. Eğer kişinin ten rengi çok koyu ise ciltte bulunan hücrelerin güneş ışığını emme yeteneğini kısıtlar. Bu da D vitamini eksikliğine yol açabilir

Yaşlılarda D vitamini emilimi de oldukça azdır. Hücrelerin artık yeterince genç olmamasından kaynaklı D vitamini kişi de sentezlenemez. Bu da yaşlılarda kemik erimesi gibi hastalıklara da yol açabilir.

D Vitamini Eksikliği Hastalığı Belirtileri

D vitamini almayan kişiler almadığı süre boyunca değil daha sonrasında da bu vitaminin eksikliğine neden olacak hastalıklara yakalanabilir. D vitamini eksikliği aslında sinsi bir durumdur diyebiliriz. Özellikle bebeklerde D vitamini alımı yeterince olmadığı zamanlar da diğer bireylerle beraber ter bezleri fazla çalışıyor ve özellikle baş bölgesine kişi fazla terlemeye başlıyor. D vitamini alımı sayesinde güçlenen kemiklerimiz eksikliğinde de zarar görerek kişinin kaslarında kemiklerinde olumsuz bir etki yaratarak bu kişinin kendini sürekli halsiz yorgun ve bitkin hissetmesine neden oluyor. Spor yapan kişilerde D vitamini alımı oldukça yüksek olmasının sebebi de budur. D vitamini eksikliği bir de kişinin depresyona girmesine bile neden olabiliyor. Bu kanının sonucunun neden olduğu hakkında pek bilgi olmasa da yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinde kişinin kendini mutsuz hissetmesine neden oluyor. D vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminde yer alan T hücrelerinin de oluşumunu yok etmektedir. Bu hücreler vücuda giren zararlı maddelerin vücuttan atılmasıyla görevlendirilmiştir. Ancak kişi eğer yeterince D vitamini almıyorsa bu kişinin diğer hastalıklara da yakalanması söz konusudur.

D vitamini kasları kemikleri dişleri güçlendirmek için bire birdir. Eksikliğin de ise özellikle yaşlılarda olmak üzere kemiklerin erimesine neden oluyor. Bu da kişinin sürekli olarak kas ve kemik ağrıları çekmesine neden olmaktadır. Doğru beslenme ile elde edilecek olan bu vitamin aynı zamanda yanlış beslenmeyle de takviye edilemez. Özellikle obezite olan kişiler yani vücudunda aşırı yağ ödem gibi faktörler bulunduran kişiler D vitamini sentezleyemezler. Bunun sebebi ise vücutta bu vitamin derişiminin yeterince iyi olmamasından kaynaklanır.  Bu derişim sağlandığı takdirde kişinin D vitamini ihtiyacı ortadan kalkar.

D Vitamini Eksikliği Hastalığı Tedavisi

D vitamini eksikliği hastalığına yakalanan kişiler genelde belirtileri başka hastalıklarla karıştırabilirler. Ancak her kişinin düzenli olarak  vitamin testi yapması gerekmektedir D vitamini eksikliğinden kişi belki ölmez ancak bazı ölümcül hastalılara da davetiye çıkarabilir. Bu yüzden D vitamini eksikliğinde kişiye acilen müdahale edilmeli ve vücudun bağışıklık sistemi bu şekilde korunmalıdır.

D vitamini eksikliğinde öncelikle doktorunuz sizlere bir kaç test uygulayacaktır. Bu testler sonucu sizlere bu teşhisi koyduktan sonra hastalığınızın ilerleme durumuna göre sizlere uygun bir tedavi yöntemi seçecektir. Eğer kişideki hastalık çok ilerlememiş isse doktorunuz sizlere uygun bir vitamin hapı yazacaktır. Bu hapları düzenli olarak almanız oldukça önemlidir. Çünkü vücudunuzun alışkanlığı vardır. Bunun haricinde eğer hastalığınız çok ilerlemiş ise doktor sizlere D vitamini içeren enjeksiyonlar verecektir. Bu iğneleri bir uzmana yaptırdığınız takdirde hızlı bir şekilde toparlanabilirsiniz. Öncelikle kişilere kanda D vitaminin yeterli seviyeye ulaşılabilmesi için D vitamini başlarda yüksek dozda verilir. Bunun sebebi de yeterince D vitamine sahip olup vücudu kendi direncini kendisinin toplamasına yardımcı olmaktadır. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra dozlar düşürülebilir. Bu hastalığın teşhisini yalnız doktorlar koyabilmektedir .Bu nedenden dolayı kafanıza göre uygulayacağınız bir tedavi yöntemi sizlerin başka hastalıklara yakalanmanıza neden olacağından bu ilaçlardan uzak durmalı en kısa süre içerisinde uzman bir hekime danışmalısınız.

Bunun haricinde en doğal tedavi yöntemleri besin yoluyla D vitamini alabilmektir. D vitamini alımı için kişi öncelikle et,süt ,yumurta gibi besinleri sık sık tüketmeli ve bol bol da güneşe çıkmalıdır. Özellikle gece yatmadan önce yiyeceğiniz bir kase yoğurt sizlerin neredeyse bir günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yetecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ