Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

D VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

C ve E vitaminleri vücut için her ne kadar olmazsa olmazların arasında ise aynı mecburiyet D vitamini için de geçerlidir. D vitamini vücut için oldukça önemli olup, eksikliğinde önemli problemler ile karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden D vitaminine ve de eksikliğine gereken önem verilip gerekli tedbirler alınmalıdır.

D vitamininin hal arasında bilinen faydalarına eminim ki herkes aşinadır. D vitamininin genel olarak faydaları arasında kemik sağlığını geliştirmek, emilim yolu ile yüksek miktarda kalsiyum alımının sağlanması, kas ve kemik ağrılarının giderilmesi, diyabet riskinin azalması, kalp krizi riskinin azaltılması gibi genel olarak faydaları vardır. Ayrıca kan basıncınız önerilen değerin altında ise, doktora gittiğinizde size önereceği ilk takviye D vitaminidir. Günlük olarak alınması gereken en önemli takviyelerden biri de bu sebepten dolayı D vitaminidir.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre D vitamini aktivitesi ne kadar fazla ise kanser hücrelerinin gelişim hızı o kadar azalacaktır. D vitamininin, kanser hücrelerini inhibe edici yani engelleyici bir özelliği vardır. Ayrıca vücudun direnç sistemini de arttırarak hastalıklar ile savaşmada etkili bir işlevi vardır. D vitamininin asıl görevlerinden biri de kemik sağlığını korumaktır. D vitamini eksikliğinde kemik yumuşaması (osteomalacia) ve kemik kırılganlığı (osteomalasis) meydana gelir. Kemik sağlığınızı korumak adına günlük yeterli miktarda D vitamini alımını gerçekleştirmeniz gereklidir. Şimdi de D vitamininin faydalarından çok daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

1.Zihinsel Keskinlik

epilepsy-symptoms

Zihinsel açıdan giderek daha unutkan hale mi geliyorsunuz? Bu gibi durumlarda sizlere önerebileceğimiz bir gıda takviyesi bulunmakta. Yapılan son araştırmalara göre unutkanlık sorununu frenlemek için alınabilecek takviyelerden biri de D vitaminidir. Avrupa’da yapılan ve 3000’den fazla erkeğe kan testi uygulandı. D vitamininin asıl kaynağı güneştir. Güneş aracılığı ile fazla miktarda D vitamini alan kişilerin, az D vitamini alanlara göre hafıza gelişimlerinde oldukça kayda değer bir gelişme saptandı. Eğer D vitamini düzeyinizi tam olarak bilmiyorsanız, doktorunuza gidip gerekli ölçümleri yaptırarak, D vitamini değerlerinizi öğrenebilirsiniz.

2.Soğuk Algınlığı

527b7b57992df10464568bdc

D vitamininin bir diğer faydası da soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı mücadele eden bir yapısının olmasıdır. Bu da D vitamininin, vücudunuzun bağışıklığını arttıran bir yapıda olmasından dolayı gerçekleşir. Bağışıklık sisteminiz güçlendiğinde soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile daha sağlıklı bir şekilde savaşırsınız. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kanında yüzde 30’dan daha az miktarda D vitamini bulunan kişilerin hastalanma ihtimallerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kanınızdaki D vitamini miktarı yüzde 30’dan daha fazla ise enfeksiyon kapma oranınız daha az olur. Çünkü bağışıklık sisteminiz bu tip hastalıklara karşı sizi savunur. Böylece soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar üzerinde D vitamininin faydalarını görmüş olduk. Daha sağlıklı olabilmek için vücudunuzda bulunan D vitamini miktarına gereken önemi göstermenizi tavsiye ederiz.

3.Kalp Sağlığı

Estrogen-protect-women-Cardiovascular-Disease

D vitamininin faydalarından bir diğeri de kalp sağlığını koruması ve güçlendirmesidir. Ailenizde kalp sorunları var mı? Eğer cevap evet ise sizlere Kopenhag Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir deneyden bahsetmek istiyorum. Bu araştırmanın sonuçları ise şu şekildedir. Kanındaki D vitamini miktarı az olan kişilerin, D vitamini fazla olan kişilere göre kalp hastalıklarından ölme riskinin yüzde 81, kalp krizinden ölme riskinin yüzde 64, erken ölüm riskinin de yüzde 57 oranında daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Sizlerin de görmüş olduğu üzere, bu oranlar oldukça yüksek oranlardır. Böylelikle D vitamininin kalp sağlığı için olan önemini bir kez daha görmüş oluyoruz. Bu yüzden somon ve süt gibi D vitamini bakımından yüksek içeriğe sahip besinler tüketmeniz gerekmektedir.

4.Saç Sağlığı

91818675

Saç sorunları ile karşı karşıya kalmışsanız, çözümünüz D vitamini takviyesinden geçmektedir. D vitamininin ölü saç hücrelerinin reseptörlerini uyarma ve canlandırma yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir. Erkeklerde sık sık rastlanan kellik gibi saç sorunlarının çözümü için D vitamini oldukça gereklidir. Her ne kadar bu araştırmalar artarak devam edecek olsa da şuan için saç dökülmesi ve kellik yaşayan erkeklerin D vitamini takviyesi alarak, ölü saç hücrelerini canlandırmalarını tavsiye ederiz.

5.Kanser

data_incidencia2

Son zamanlarda araştırmacılar, pek çok kanser çeşidini araştırdı ve hatta insanların besin düzenlerini dahi incelendi. Sonuç olarak hemen tüm kanser çeşitlerinin sebeplerinde D vitamini eksikliği tespit etti. Kanser için erken teşhis hemen her zaman olumlu sonuçlar vermektedir. Bu yüzden sürekli tetikte olun ve sık sık kontrollerinizi yaptırın. Kanser hastalığının sebepleri arasında D vitamini var ise, gerekli önlemleri alarak D vitamini açığınızı kapatın ve kanser riskinizi azaltın.

6.Sağlıklı Kemikler

HealthyBones

Kemik sağlığı için genel olarak 2 önemli faktör vardır. Bunlardan birisi kandaki fosfor üretiminin arttırılması ve kalsiyum dengesinin ayarlanmasıdır. Bu 2 faktör düzgün bir şekilde işlediğinde kemik sağlığınız gayet iyi olacaktır. Bu 2 faktörü sağlamak da D vitamininin görevleri arasındadır. Vücudun yapısı gereği kalsiyumun bağırsaklardan emilmesi gerekir. Aksi takdirde fazla miktarda emilen kalsiyum böbreklerden idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Çocuklarda D vitamini eksikliği, raşitizm, bozulmuş mineral dengesi ve kemiklerde yumuşamaya sebep olur. Ayrıca bir diğer sonucu da ciddi miktarda çarpık bacakların oluşmasıdır. Yetişkinlerde ise D vitamini eksikliği osteomalazi ve osteoporoz gibi kemik sorunlarına dönüşmektedir. Osteomolozi, zayıf kemik yoğunluğu sonucu kas zayıflığı, omurga, femur ve humerus kırıklarına sebep olur. Osteoporoz ise menopoz sonrası kadınlarda ve yaşı ilerleyen erkeklerde sıkça rastlanan bir kemik rahatsızlığıdır.

Ayrıca hamile bayanların D vitamini eksikliğinde sezeryan ihtiyacının artmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden D vitamini miktarı ne kadar fazla olursa, bebek de o kadar sağlıklı olacaktır. D vitamininin faydalarını genel ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Şimdi de fazla D vitamininin oluşturduğu yan etkilerden bahsedip yazımızı sonlandıracağız.

Fazla D Vitamininin Bir Zararı Var Mıdır?

D vitamini ağızdan alındığında ve önerilen miktarlarda alındığında oldukça faydalıdır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak şırınga ve diğer çeşitli yollardan fazla miktarda alınan D vitamininin belirli yan etkileri olabilir. Kanınızda bulunması gereken D vitamini 40-60 mL arasındadır. 50 mL ve üzerindeki değerler arttıkça tehlike arz etmektedir. 60 mL geçildiğinde ise ciddi yan etkiler meydana gelebilir. Bir diğer yan etkisi de böbrek hastalıklarıdır. Fazla miktarda alınan D vitamini sayesinde kalsiyum emilimi artacak ve kandaki miktarı yükselecektir. Sonuç olarak arterlerin sertleşmesine ve böbreklerde çeşitli hastalıklara sebep olacaktır. Bu yüzden ilk olarak kanınızda bulunan kalsiyum miktarını kontrol altına almanız gerekmektedir. Bunun için de D vitamini alımını düzenlemeniz ve önerilen miktarları aşmamanız gerekmektedir. Bir diğer yan etki de tüberküloz riskinin artmasıdır. D vitamini miktarının artması ile artan kalsiyum miktarı insanlarda tüberküloza sebep olabilmektedir. Bu durum da böbrek taşı gibi komplikasyonlara sebep olabilir. O yüzden D vitamini miktarınızı kontrol altına almalı ve önerilen miktarları geçmemenizi tavsiye ediyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.