Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Daha İyi Bir Uyku İçin Rahatlama Egzersizleri

Bütün gün yorulmuş bir şekilde evimize geliriz ve yatağa giderken güzel bir uyku çekmeyi hayal ederiz. Vakti geldiğinde uykuya dalamamak, uyusak da dinlenmiş hissedememek veya uykunun sürekli bölünmesi gibi problemlerle karşılaşırız. Düzenli uykunun hem fiziksel hem de zihinsel olarak bize kazandırdığı şeyler vardır. Dinlenmiş bir şekilde uyanmak bizi zihinsel olarak hazırlar, daha doğru düşünmeye ve kendinde olmaya iter.

Daha iyi uyuyabilmek için ilaçlar, haplar, bölgesel tedavi araçları vs. alırız. Daha sağlıklı ve maliyetsiz bir yöntemi bugün sizinle paylaşmak istiyoruz. Daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizleri yaparak bütün bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Sabah uyandığınızda kendinizi dinç hissetmeniz, güne hazır başlamanız ve daya iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerini yapmalısınız. Önce daha iyi bir uyku için gerekli olan bazı bilgileri öğrenelim ve sonrasında daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerini tanıyalım.

Güzel Bir Uyku İçin

1. Uyku Saatlerinizi Belirleyin

Uyku saati, işe başlama saatiniz kadar önemlidir. Sizin için kutsal bir zaman olmalıdır. Uyku düzeninizi saatlerini belirleyerek oluşturabilirsiniz. Çünkü vücudumuz belirli zamansal alışkanlıklara göre tepki verir. Alarm kurmasanız da belirli bir saatte uyanabilir veya yatağa girmeseniz de belirli bir saatte uyuyakalabilirsiniz. Bu duruma beden saati adı verilir. Beden alışmış olduğu saatlerde uyku, yiyecek gibi şeyler isteyebilir. Bu beden saatini değiştirmek elbette mümkündür. Sağlığınıza faydalı olacak bir biçimde beden saatinize alışabilir ve bunu koruyabilirsiniz. İşte bundan dolayı güzel bir uyku uyumanız için kendinize uyku saati belirleyin ve bu saati sadece uyku için kullanın. Uyku düzeninizi koruyun.

2. Yatağınızı Sadece Uyumak için Kullanın

Uykuya dalmak için bir diğer önemli etken de yattığınız yerdir. Televizyon başında koltukta uyumak size herhangi bir fayda getirmez, aksine sağlığınıza ciddi zararı olur. Uykuya mutlaka yatağınızda girin. Bunun dışında yatağın değerli olması çok önemlidir. Yatağınızı sadece uyumak için kullanmalısınız. Bedeniniz, yatağınızın verdiği hissi algıladığında uykuya dalmanız kolaylaşır. Ancak yatağınızda ödev yapmak, film izlemek gibi eylemler bedeniniz için yatağın farklı algılanması yüzünden size beyniniz uyku hissi vermez. Bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır.

3. Yatağınızda Meşgul Olmayın

Uykunuz, yatağa girdiğiniz andan itibaren sizin için en değerli şey olmalıdır. Yatağınıza giderken yanınızda eşya götürmemelisiniz. Eğer sizi uyku için motive eden (oyuncak ayı gibi) bir eşya, sizin için idealdir ve onu götürmeniz sizin için bir problem oluşturmaz. Ancak yatağa girdikten sonra telefon, tablet, laptop gibi araçları yanınızda bulundurmanız sizin için bir sorun olacaktır. Çünkü sürekli beyninizin sinir hücrelerini uyaran işaretler olacaktır. Telefonunuzdan gelen bir ses, bir ışık sizin uyku motivasyonunuzu bozar. Uykuya dalmak hiç olmadığı kadar zor bir hale gelir. Bu sebeplerden ötürü yatağınıza götüreceğiniz eşyalara dikkat etmeniz gerekir.

4. Uyku Öncesi Temizliğe Özen Gösterin

Uyumadan önce tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı giderin. Dişlerinizi fırçalayın. Çünkü temizlik hissi sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Aynı zamanda stresinizi azaltacaktır. Sizi rahatsız eden koku gibi etkenler ortadan kalkar. Tuvalet ihtiyacınızı gidermeniz de sizin uykunuzun bölünmemesi için önemlidir.

5. Solunum Yollarınızı Açın

Mümkünse ve alerjiniz yoksa nane, mentol gibi solunum yollarınızı rahatlatacak şeyler kullanın. Siz uyurken nefesinizin tıkanması sizi uyandırır. Aynı zamanda hırıltılı solunumunuz etrafınızdakileri rahatsız eder. Dolayısıyla yatmadan 15 – 20 dakika önce solunum yollarınızı açın.

6. Yemek Yemeyin

Uyku saatinizden 1 saat öncesine kadar besin tüketin. Bu vakitten sonra alacağınız besinler tam sindirilemeyecek ve yatağa girdikten sonra size rahatsızlık oluşturacaktır. Midenizde ağrı, gaz oluşumu, ağzınıza kötü bir tat gelmesi gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Daha İyi Bir Uyku İçin Rahatlama Egzersizleri Ve Uygulama Şekilleri

1. Kitap Okuyun

Kitap okumak daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerindendir. Stresinizi azaltır ve motivasyonunuzu güçlendirir. Kafanızı toplamanıza fayda sağlar.

2. Açma – Germe Egzersizleri Yapın

Vücudunuzu açma germe hareketleri ile uykuya hazırlayabilirsiniz. Bu hareketler sayesinde daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerinin faydasını hemen görürsünüz.

3. Masaj Yapın

Masaj yaparak daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerine devam edebilirsiniz. Parmak uçları, şakak kısmı gibi sinirlerin geçtiği ve kan dolaşımının hızlanacağı noktalara biraz masaj yapın.

4. Nefes Egzersizi Yapmaya Özen Gösterin

Daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerinin diğer önemli egzersizi nefes egzersizidir. Yatağınızda dik biçimde durarak nefes alışverişi yapın. Birkaç kez derin nefes alıp verin.

5. Bilek Egzersizini Deneyin

Bileklerinizi hareket ettirerek daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizlerine devam edebilirsiniz. Bileklerinizi kendi etrafında iki taraflı olarak da döndürerek bu egzersizi tamamlamış olursunuz. Ayrıca elinizi yumruk yapıp, sıkıp, serbest bırakarak egzersizinizi yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.