Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Daha Kolay Sindirim İçin İftarda Çorbayı Sona Bırakın

Türkiye’de alışıldık sofra düzeninde yemeklere çorba ile başlanır ve daha sonra başka bir sulu yemeğin tüketilmesinin ardından katı haldeki ana yemeğe geçilir. Yakın zamanda uzmanlar bu sıralamanın doğru olmadığını, çorba ile iftara başlamanın yanlış olduğunu iddia ediyorlar. Peki Ramazan ayında iftar yaparken çorbayı neden sona bırakmalıyız, sindirimi kolaylaştırmak için iftarda neler yapmalıyız?

1. Katı malzemeyi sıvı içine koyup eritmek mantıklı değil

Uzmanların görüşüne göre katı haldeki bir malzemeyi doğrudan sıvı dolu bir tencerenin içine koyup onu eritmeye çalışmak çok mantıklı değil çünkü bu durumda katı maddeyi eritmeyi zorlaştırmış oluruz. Bunun yerine uzmanların fikri, ezilmiş bir malzemeye yavaş bir şekilde sıvı ilavesi yapmanın daha mantıklı olduğu yönünde. Yani iftarda ilk olarak katı haldeki yemekleri tüketip daha sonra çorbayı içerek yemeği daha kolay sindirebiliriz.

2. Sindirim sistemini çorba ile mühürleyin

Doktor Fevzi Özgönül, iftarda çorbayı en sona saklayıp sindirim sistemini çorba ile mühürlemeyi tavsiye ediyor. Oruç tutmak isteyenlerin kesinlikle sahura kalkması gerektiğini söyleyen Özgönül, iftarda, boşalan mideye ani bir şekilde yüklenmenin doğru olmadığını, yenilen yemeklerin daha rahat hazmedilmesi için çorbanın en son içilmesi gerektiğini belirtiyor.

3. Yanıltıcı doygunluk hissine kurban gitmeyin

Özgönül, iftar yemeğine çorba ile başlanması halinde yanıltıcı bir doygunluk çökeceğini ve diğer yemekleri yerken zorluk çekileceğini söylüyor. Tokluk hissi yanıltıcı olduğu için sofradan kalktıktan kısa bir süre sonra karnınız tekrar acıkabilir ve yeniden yemek isteyebilirsiniz. Bu durum da Özgönül’e göre çorbanın iftarda sona bırakılması için mantıklı bir gerekçe.

4. Mideyi zorlamayın

Bu sene Ramazan ayında oruç tutanların 17 saat aç kalacağını düşünürsek sahurdan beri boş olan mideye birdenbire bol miktarda yiyecek sokmak sindirimi çok zor hale getirir. Uzmanlar bu konuyu maça hiç ısınmadan giren futbolcunun yaşadığı sakatlığa benzetiyor ve aniden mideye yüklenme yapılması halinde ciddi sorunların oluşabileceğini söylüyorlar.

5. Bir bardak ılık su ile başlayın

Ezan okunduktan sonra orucu açarken ilk olarak bir bardak ılık su için ve daha sonra bir parça peynir ve bir tane zeytin yiyerek devam edin. Bu sayede mideniz, uzun süreli açlığın ardından bünyeye yeniden besin gelmeye başladığını anlamış olacak ve bu duruma kendisini en uygun şekilde hazırlamaya çalışacak.

Dipnot: Hava ne kadar sıcak olursa olsun orucu buz gibi su ile açmak sağlık açısından çok doğru değil. Ilık su ile başlayıp yemeğin ileri aşamalarında soğuk suya geçmeniz daha doğru olur.

6. Sofrada çok su içmeyin

Sofrada susuzluğunuzu giderdikten sonra sadece yemeğe odaklanın. Ferahlamak ve serinlemek için ihtiyacınız olan ekstra suyu yemeğinizi bitirdikten sonra içebilirsiniz. Ani bir şekilde çok su içerseniz rahatsız edici bir şişkinlikle karşılaşabilirsiniz.

7. Pide ve ekmeğe yüklenmeyin

İftar sofrasında yapılan yanlışlardan biri de sulu yemeklerle beraber aşırı pide ve ekmek tüketilmesi. Bu da son derece yanlış bir beslenme alışkanlığı olarak karşımıza çıkıyor. İftar yaparken sadece yemeklere odaklanmak, yemekler yardımıyla doymak en sağlıklı seçim olur. Aşırı su tüketimi ne kadar zararlıysa çok pide ve ekmek yemek de o kadar zararlı.

8. Kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılayın

Uzun süre aç kaldığınız için kalsiyum ve protein ihtiyacınız doğal olarak Ramazan ayında artış gösterir. Bu ihtiyacı karşılamak adına iftar sofrasında haydari, yoğurtlu salata, ayran, cacık gibi ürünler bulundurabilirsiniz.

9. Ana yemek seçimine dikkat edin

Ramazan aylarında iftar sofraları için ana yemek olarak az yağlı etli sebze yemekleri, fırında veya ızgarada pişmiş tavuk ya da balıklar ve kurubaklagil tipi yemekler en doğru seçimlerdir.

10. Sofradan kalkmadan meyve tüketin

Ramazan ayında 17 saatlik açlığın ardından sindirimi kolaylaştırmanın yollarından biri de iftar sofrasından kalkarken meyve tüketilmesi. Meyveler de sindirimi kolaylaştıran ve mideyi rahatlatan besinler olduğu için yemeğin hemen ardından sofraya getirilmeleri daha sağlıklı olur.

11. İftar sonrası hareketi ihmal etmeyin

Namaz kılıyorsanız iftarın ardından teravih için camiye giderek vücudun ihtiyacı olan hareketleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yediğiniz yemekleri daha kolay sindirir, bedenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Teravih namazına gidemeyenler için ise açık havada yapılacak kısa bir yürüyüş ya da ev içinde gerçekleştirilecek bazı egzersizler sayesinde iftar sonrası bedenin rahatlamasına yardımcı olunabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.