Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Daha Sağlıklı Bir Kalp İçin Peynir Yiyin!

Durmayın, koca bir dilim Brie, bir kalıp çedar ya da bir yumru kadar mozarella peynirini yiyin, hepsini bitirin. Kalbiniz size minnettar olacaktır.

peynirin faydaları

Geçtiğimiz aylarda, bir grup Danimarkalı bilim adamı, Fransızların genel ortalamanın üzerindeki yüksek doymuş yağ ve kolesterol tüketilen beslenme alışkanlıklarına rağmen neden diğer insanlara göre daha az kardiyovasküler hastalıklara yakalandıkları üzerinde bir çalışma gerçekleştirmişler. Araştırmacılar, adeta bir Fransız paradoksu olan durumu açıklığa kavuşturmak için insanların yeme alışkanlıklarını iyice incelemişlerdir ve sonuç olarak Fransızların en çok tükettikleri besinlerden birinin peynir olduğunu görmüşlerdir. 2013 yılında, Fransa peynir üretimini tüm dünyaya açmış ve İzlanda ve Finlandiya’da onu takip etmiştir.

peynirin faydaları

Bunun üzerinde bilim adamları, genç veya orta yaşlı 15 erkek bireyi iki hafta boyunca üç farklı diyet uygulayarak inceledi. Her bir diyet aynı kaloriyi içermekteydi fakat içerikleri farklıydı. Diyetlerden ilkinde diğerlerine göre daha fazla peynir tüketiliyorken, ikincisinde sadece tereyağına izin vardı, süt tüketimi yoktu ve sonuncu diyette diğerlerine göre % 1.5 oranında daha fazla süt tüketiliyordu.

peynirin faydaları

Sonrasında bilim adamları, işin içine süt girince dışarıya neler çıktığını anlamak için katılımcıların ürin ve dışkılarını incelediler. Peynir ve süt diyetindeki katılımcı erkek bireylerin dışkılarında, iltihap önleyici özelliği olan kısa zincirli yağ asitlerden çok miktarda ve sindirim yolu üzerindeki mikropların kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilen hayvansal besinlerin parçalanması sonucu ortaya çıkan TMAO adı verilen düşük kademeli moleküllerin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Yazarlar bu durumu peynir ve süt tüketimi sayesinde sindirim yolundaki bakterilerin bu besinleri parçalayarak zararlı TMAO’yu azaltıp, faydalı kısa yağ zincirlerine çevirdikleri yönünde yorumlamışlardır.

peynirin faydaları

Bilimsel Amerika için yazan ve mikrobiyal topluluklar üzerine çalışan doktora sonrası bilim adamı Kevin Bonham diyor ki “Beni en çok şaşırtan nokta kısa zincirli yağ asitleri ve asitlerin bağışıklık bilimi boyutudur. Araştırma oldukça küçük bir çalışmaydı fakat kesinlikle ilginç bağlantılar ortaya koyuyordu.”

peynirin faydaları

Harvard Halk Sağlığı Okulu’nun genetik ve kompleks hastalıklar kürsüsünden Gökhan Hotamisligil“Bu çalışma, bir süt firması tarafından finanse edilmesine karşın, bu alanda yapılmış diğer işlerle beraber yan yana konulduğunda peynir ve süt tüketiminin, kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar üzerindeki koruyucu etkisinin bağlantısını açık bir şekilde ortaya koymuştur.” diyor.

peynirin faydaları

Bütün bunlara rağmen hala herkesin peynirin yararlarını kabul ettiğini söyleyemeyiz. Rush Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden kardiyolog Kim Williams, Amerikan Kardiyoloji Akademisi Başkanı olmakla beraber bir vegandır. Williams daha az kesin olmakla beraber bu Fransız paradoksuna başka bir açıklama getirmiştir. “Paris’te ve Fransa’nın diğer bölgelerinde bulunduğum uzunca süre boyunca hiç hareket etmeyen, kilolu insan görmedim.” diyor ve gelecekte yapılacak araştırmalarda yaşam stili gibi birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerektiğini savunur. Araştırmaların daha sağlıklı sonuçlar vermesi için gereken bir diğer noktanın ise hayvansal besinler tüketen insanlar ile bitkisel besinler tüketen insanlar arasında yapılmış bir karşılaştırmaya dayanıyor olması gerektiğini savunur. Williams, bu iki tipte beslenen insanların kardiyovasküler hastalık riskleri göz önünde bulundurulmadan sonuçların eksik olacağı görüşündedir. “Araştırma için sadece daha fazla peynir ya da peynirle tereyağı karşılaştırması yeterli değildir. Bitkisel beslenme şekli (vegan kökenli beslenme) ile hayvansal ürünlerle beslenme şekli arasında bir karşılaştırma şarttır.” diyor.

peynirin faydaları

“Ne olursa olsun araştırma sırasında ortaya konan gerçekler reddedilemez.” diyor Hotamisligil. Yine de “Büyük bir peynir sever olarak böyle araştırmaların yapılması ve sonuçlarını görmek hoşuma gidiyor” şeklinde esprili bir kapanış yapıyor ve ekliyor “Şarap iyidir, peynir de iyidir. İkisi bir arada harikadır ve ben ikisi içinde hazırım!”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.