Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

Önemli belgeler hazırlarken yaptığımız yazım hatalarının üzerini karalamamız bu belgenin geçersiz olması için bile yeterli olacaktır. Özellikle tükenmez kalemlerle yapılan yazım hatalarını ortadan kaldırmak için silgi de yeterli olmayacaktır. Bu silgi bildiğimiz kalıp silgiler gibi değildir. Bunun yerine daksil adı verilen bir silgi kullanılır. Daksil sayesinde insanlar yaptıkları yazım hatalarını kolay bir şekilde telafi edebilir ve bu şekilde hatasız bir belge hazırlayabilir. Daksil tüp şeklinde olan ve adeta bir oje fırçası gibi fırçasıyla yağılan hatanın üzeri kaplanır beyaz bir görünüme sahip olduğu için beyaz kağıtlarda kullanılması önerilir. Fakat bu işlemi yaparken kimi zaman da üzerimize bulaştırmamız mümkün olabilir. Ya da küçük çocukların eline geçen daksil kimi zaman ebeveynlerin bununla nasıl başa çıkacağını düşünmek zorunda bırakabilir. Ancak bazı lekelere hemen müdahale etmek doğru bir davranış değildir. Ya da hemen bir süngerle silmeye çalışmak lekeyi çıkarmaktansa daha fazla kalıcı olmasına bile neden olabilir. Bu yüzden öncelikle hangi yöntemin uygulanması gerektiğini öğrenmemiz gerekir.

Daksil lekesi de zorlu gibi görünen lekelerden biridir. Ve normal koşullarda bu lekeyi bulunduğu yüzeyden çıkarmak zor olabilir. Ve hatta kimine göre imkansız olan bu leke şimdi sizlerle paylaşacağımız yöntem sayesinde kolay ve pratik bir şekilde çıkacaktır. Bu lekeyi çıkarmak için ne yapacağınızı bilemiyorsanız yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Kumaştan Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

Daksil lekesi genellikle kumaşa bulaşan bir lekedir. Daksil lekesi her ne kadar zor bir leke olarak görünse de doğru uygulama şekliyle birlikte hiç dert etmeyeceğiniz bir leke olacaktır. Daksil bulaşan kumaşın öncelikle kurumasını bekleyin. Aksi halde daksil daha fazla bir alana yayılacak ve işinizi olması gerekenden biraz daha uzayacaktır. Eğer çok hafif bir şekilde peçeteyle bastırarak alanı genişletmeden daksilin fazlalığını alabilmeniz mümkünse dikkatli bir şekilde bu işlemi yapın. Kurumuş olan daksil lekesini bir bıçağın ters bir yüzüyle kazımaya çalışın. Ancak bunu yaparken asla kumaşa zarar vermeyin. Bu işlem sayesinde çıkarabildiğiniz kadar daksili yüzeyden çıkarmış olacaksınız. Bu işlemin ardından da bir miktar alkol dökerek bu alanı ovalayın. Ovalama işlemi sırasında eğer kumaşın boyasının atacağından şüphe ediyorsanız kumaşın küçük bir alanında alkol uygulamasını da deneyin. Eğer aksi bir durumla karşılaşmadıysanız bu işleme kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Elden Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

Eldeki daksil lekesi sinir bozucu olabilir. Defalarca yıkadığınız halde daksil lekesinin hala durduğunuz göreceksiniz. Korkmayın bu işlem oldukça basit bir işlemdir. Zaten görüntüsüyle de beyaz bir ojeye benzeyen daksil oje çıkarma yöntemlerinden biri olan asetonla birlikte kolay bir şekilde elinizden çıkacaktır. Ancak bu işlemi yaparken derinizi çok ovalamamaya dikkat edin. Bu derinizde bazı tahrişlerin oluşumuna neden olabilir. Eğer herhangi bir şekilde asetona alerjiniz varsa ya da o an elinizin altında aseton yoksa elden daksil çıkarma işlemini zeytinyağıyla da yapabilmeniz mümkün. Kullanırken elinize bulaşan daksil lekesinden kolay ve pratik bir şekilde kurtulmak ve bunu da tamamen doğal yollardan yapmak istiyorsanız zeytinyağı sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Zeytinyağını bir parça pamuğa dökün ve sonrasında daksil lekeli olan elinizin ya da cildinizin üzerine bu pamuğu sürün. Masaj yapar gibi yumuşak hareketlerle uyguladığınız takdirde kolay bir şekilde daksil lekesinin çıktığını gözlerinizle görebileceksiniz. Burada da en önemli olan püf nokta daha fazla alana yayılmaması için önce daksil lekesinin kurumasını beklemek olacaktır. Aksi halde daha geniş bir alana yayılarak sizlerin işini biraz zorlaştırabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.